eTwinning to łączenie i współpraca bliźniaczych szkół w Europie za pośrednictwem mediów elektronicznych i promowanie szkolenia nauczycieli. Jest to edukacyjny program Unii Europejskiej, który promuje wykorzystywanie technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) w szkołach europejskich.

SP 4 jest w programie od lutego 2012. Nasza szkoła uczestniczyła do tej pory tylko w projektach międzynarodowych, gdzie językiem komunikacyjnym był język angielski. Do tej pory szkoła zakończyła 18 projektów, z czego z jednego otrzymała nagrodę europejską oraz polskie wyróżnienie dla najlepszych projektów w kraju.

W semestrze jesienno-zimowym uczniowie edukacji wczesnoszkolnej Szkoły Podstawowej nr 4 w roku szkolnym 2017/2018 zaangażowali się w 2 projekty:

A Year in the Life of Our Class

W projekcie biorą udział: Włochy ( BoIlogns- 2 szkoły- ), SP4 Warsawa- Polska, Pleven -Bułgaria, Zgłobice- Polska, SP 356 Warszawa- Polska, Beyoglu Turcja, Siedlce- Polska, Faringdon Wielka Brytania, Žatec Republika Czech. Projekt trwa od września 2017 do lipca2018. Pod koniec każdego miesiąca szkoły udostępniają ciekawsze wydarzenia ze swojej szkoły w danej grupie wiekowej. Nasza szkoła przedstawia wydarzenia uczniów z klas 1.Do tej pory na TwinSpace pojawiły się zdjęcia z rozpoczęcia roku szkolnego, pikniku oświatowego oraz pasowania uczniów klas 1.

European Day of Languages

To krótki projekt mający na celu świętowanie Europejskiego Dnia Języków, przypadający 26 września. Uczestnicy tworzyli i udostępniali elektroniczne pocztówki bądź inne formy, które uwzględniały poznanie języków obcych. Grupa wiekowa projektu to uczniowie od 7 do 12 roku życia. Projekt trwał od 1 do 22 września.

W projekcie brali udział: Považská Bystrica Słowacja, SOULAC SUR MER Francja, Olbia (OT) Włochy, Siedlce Polska, Szkoła Przyszłości - Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Warszawie, SP4 Warszawa Polska, ZAMORA Hiszpania, Puerto Real Hiszpania, Clichy la Garenne Francja, ????? Grecja, Modugno (BA) Włochy, Osilo (SS) Włochy, Mollet del Valles Hiszpania, Pragersko Słowenia, Znojmo Republika Czech, VOLOS Grecja.

Uczniowie klasy 1d przedstawili pocztówki zwierząt, w których obok nazw w języku ojczystym pojawiły się słowa w językach partnerów projektu.

W roku szkolnym 2017/2018 uczniowie edukacji wczesnoszkolnej, głównie klasy 1d wzięli również udział w wydarzeniach w ramach współpracy z zagranicznymi szkołami etwinning. Materiały są na padletach do projektów. Były to:

Christmas ideas

Link do wydarzenia znajduje się tutaj

Merry Christmas to all of you

X-mas classroom decorations

Carnival games

Link do wydarzenia znajduje się tutaj

Udział uczniów z klas IV - VII w projekcie eTwinning "Kartka dla Polski"

W listopadzie nasza szkoła przystąpiła do międzynarodowego projektu eTwinning pod hasłem Kartka dla Polski. Chcieliśmy w nietypowy sposób uczcić polskie święto narodowe - Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada.

Na początku miesiąca na lekcjach języka polskiego w klasach 4-7 uczniowie przypomnieli sobie zasady tworzenia krótkich użytkowych form wypowiedzi - życzeń w formie kartki pocztowej (redagowanie życzeń, wypisanie, adresowanie kartki pocztowej). Nauczyciele omówili z uczniami okoliczności utraty i odzyskania niepodległości przez Polskę. Następnie dzieci zaprojektowały i wykonały papierowe i cyfrowe karty z życzeniami dla Polski z okazji Święta Niepodległości. Życzenia rozpoczynały się słowami: "Droga Polsko! Z okazji Twojego Święta życzę Ci..." Młodzi nadawcy podkreślali w swych pracach, jak ważne są pokój, wolność i duma narodowa. Życzyli Ojczyźnie świetlanej przyszłości i mądrych obywateli.

Piękne prace w narodowych barwach zdobiły w listopadzie szkolny korytarz, a także stanowiły cześć dekoracji na uroczystym apelu w przeddzień Święta Niepodległości, na którym wspólnie zaśpiewaliśmy wiele pięknych pieśni patriotycznych. Apel przygotowali uczniowie klas 5d, 5e i 5f. Oprócz przedstawienia pięknej poezji i krótkiego rysu historycznego najbardziej znanych pieśni z okresu I wojny światowej uczniowie zaśpiewali je wspólnie ze zgromadzoną publicznością dzięki umieszczonej tablicy, na której wyświetlono teksty pieśni.

Na uroczystości zostały wręczone nagrody za najciekawsze prace w projekcie Kartka dla Polski, otrzymali je Tomasz Wojtala z kl.5d, Marek Nowak z kl. 7a i Monika Świętoń z kl. 4c.

Anna Tarwacka

Kartka dla Polski

W ramach przedsięwzięć realizowanych w związku z projektem eTwinning, powstał krótki film. Można go obejrzeć tutaj

Szkoła Podstawowa nr 4, im. Władysława Broniewskiego w Warszawie | rok szkolny 2017/2018