6hi6dwarsztatyfilmowe s

4a i 4d w Muzeum Ewolucji

24 października klasa 4A i 4D odwiedziły Muzeum Ewolucji w Pałacu Kultury i Nauki oraz wjechały na taras widokowy znajdujący się na 30 piętrze.

Tematem lekcji muzealnej było skupienie się na palących problemach współczesnego ewolucjonizmu, takich jak pochodzenie człowieka, podbój lądów przez kręgowce oraz tajemnica zagłady dinozaurów. Omawiany został ogólny przebieg ewolucji na lądach, rezultaty wypraw paleontologicznych na pustynię Gobi oraz rodzaje skamieniałości.

Trzon ekspozycji paleontologicznej tworzą szkielety dinozaurów znalezione na pustyni Gobi w latach 60 i 70. XX wieku przez polsko-mongolskie ekspedycje paleontologiczne. Największą salę Muzeum Ewolucji prawie całkowicie wypełnia masywny szkielet opistocelikaudii - przedstawiciela roślinożernych dinozaurów, zwanych zauropodami. Przymocowana do długiej szyi zwierzęcia głowa została opisana pod inną nazwą (jako nemegtozaur), albowiem znaleziono ją w odległości kilku kilometrów od reszty szkieletu. Paleontolodzy podejrzewają jednak, że mogło to być jedno i to samo zwierzę.

Oprócz opistocelikaudii w największej sali Muzeum Ewolucji uczniowie podziwiali także inne gobijskie eksponaty, m.in. skamieniałe jaja dinozaurów, szczątki dinozaurów pancernych i prarogatych, a także drobne czaszki prymitywnych ssaków, które żyły na Ziemi "w cieniu" wielkich dinozaurów.

Klasy 4b i 4c na wycieczce w Kazimierzu Dolnym

W dniu 25.10.17 r. wybraliśmy się na wycieczkę w okolice Kazimierza Dolnego. Pierwszym punktem wycieczki była zrekonstruowana wczesnośredniowieczna osada Słowian w Grodzisku Żmijowiska. Zastaliśmy tu odtworzone fragmenty umocnień grodu, który wzniesiono ok. 888 roku oraz mały archeologiczny skansen z typowymi dla wczesnego średniowiecza budowlami. Poprzez lekcję muzealną zgłębiliśmy tajniki dawnego budownictwa, hutnictwa, smolarstwa czy przygotowywania pożywienia. Próbowaliśmy pysznych podpłomyków pieczonych na kamieniach, które w tamtych czasach były w codziennym menu Słowian.

Po warsztatach archeologicznych udaliśmy się do Kazimierza Dolnego. Odwiedziliśmy zespół zamkowy z XIV wieku wybudowany na polecenie Kazimierza Wielkiego i poznaliśmy jego historię. Zwiedziliśmy także jedną z najstarszych świątyń w Kazimierzu - Kościół Farny pw. Św. Jana Chrzciciela. Zachwyciły nas organy  z 1620 r. (najstarsze w Polsce) oraz piękne renesansowe kaplice :Górskich, Borkowskich i Różańcowa.  Na słynnym Kazimierzowskim rynku poznaliśmy historie zabytkowych kamienic - między innymi Kamienic Przybyłowskich oraz kupiliśmy pamiątki związane z tym pięknym miejscem.

4A i 4D w teatrze Palladium- spektakl pt. "Calineczka"

27 listopada dwie klasy czwarte miały okazję obejrzeć w Teatrze Palladium przedstawienie pt."CALINECZKA". Musical inspirowany jest baśnią Hansa Christiana Andersena, ale w warstwie fabularnej stanowi jej dojrzalszą wersją. Spektakl w  wyjątkowej oprawie muzycznej i wizualnej, wykorzystuje elementy tańca, pięknej scenografii, gry świateł, niesamowitych kostiumów, elementów kaskaderskich. Musical zabrał nas w świat wyobraźni by udowodnić, że nawet najmniejsza istota jest dla kogoś całym światem, a jedyną istotną w życiu miarą jest wielkość serca. Obejrzeliśmy historię o dojrzewaniu, poszukiwaniu własnej drogi, prawie do spełniania marzeń i prawdziwej miłości. Dzięki zaangażowaniu artystów, którzy reprezentowali różne dziedziny sztuki, musical   pulsował wyjątkową energią na wielu płaszczyznach. Jego muzyczny i wizualny rozmach wykroczył daleko poza niewielkie ramy małego scenicznego spektaklu. Zgadza się to z filozofią samego Hansa Christiana Andersena, który mawiał, że "wartość ma nie tylko sam podarunek, ale też sposób, w jaki zostaje ofiarowany".

Klasy 4b i 5d w Fabryce Bombek

W dniu 27 listopada 2017 r. wybraliśmy się do Fabryki Bombek Silverado w Józefowie. O godzinie 8 wyjechaliśmy autokarem spod szkoły, podróż do celu zajęła nam godzinę. Zwiedzanie zaczęliśmy od wzorcowni, w której umieszczono ponad dziewięć tysięcy przepięknych bombek. Później obejrzeliśmy proces tworzenia ozdób z rozgrzanego szkła i sposoby ich ozdabiania. Zobaczyliśmy, jak się je srebrzy. Następnie sami mogliśmy udekorować swoją bombkę: pomalować na ulubiony kolor i posypać brokatem. W trakcie naszej pracy pracownica fabryki opowiadała nam ciekawą historię fabryki Silverado. Dowiedzieliśmy się, że produkcją bombek interesują się nie tylko osoby prywatne, ale również instytucje, które zajmują się produkcją audycji telewizyjnych. Wnętrza fabryki posłużyły jako scenografia do filmu "Listy do M", czy programu poradnikowego "Pani Gadżet". Kolejnym punktem programu był posiłek składający się z pączka i herbaty. Na koniec udaliśmy się do przyfabrycznego sklepu, gdzie mogliśmy dokonać zakupu ozdób świątecznych. Największym zainteresowaniem dzieci cieszyły się bombki w kształcie zwierząt i jedzenia. Przygotowani do ozdabiania bożonarodzeniowych drzewek i pełni pozytywnych emocji wyruszyliśmy do Ursusa. Ten dzień na długo zapisze się w naszej pamięci. Bajkowy świat, który mieliśmy okazję poznać, mienił się bowiem tęczą barw i kształtami miłymi dla oka. Uważam, że wycieczka stała się świetnym prezentem mikołajkowym.

Szkoła Podstawowa nr 4, im. Władysława Broniewskiego w Warszawie | rok szkolny 2017/2018