-
6hi6dwarsztatyfilmowe s

4a i 4d w Muzeum Ewolucji

24 października klasa 4A i 4D odwiedziły Muzeum Ewolucji w Pałacu Kultury i Nauki oraz wjechały na taras widokowy znajdujący się na 30 piętrze.

Tematem lekcji muzealnej było skupienie się na palących problemach współczesnego ewolucjonizmu, takich jak pochodzenie człowieka, podbój lądów przez kręgowce oraz tajemnica zagłady dinozaurów. Omawiany został ogólny przebieg ewolucji na lądach, rezultaty wypraw paleontologicznych na pustynię Gobi oraz rodzaje skamieniałości.

Trzon ekspozycji paleontologicznej tworzą szkielety dinozaurów znalezione na pustyni Gobi w latach 60 i 70. XX wieku przez polsko-mongolskie ekspedycje paleontologiczne. Największą salę Muzeum Ewolucji prawie całkowicie wypełnia masywny szkielet opistocelikaudii - przedstawiciela roślinożernych dinozaurów, zwanych zauropodami. Przymocowana do długiej szyi zwierzęcia głowa została opisana pod inną nazwą (jako nemegtozaur), albowiem znaleziono ją w odległości kilku kilometrów od reszty szkieletu. Paleontolodzy podejrzewają jednak, że mogło to być jedno i to samo zwierzę. 

Oprócz opistocelikaudii w największej sali Muzeum Ewolucji uczniowie podziwiali także inne gobijskie eksponaty, m.in. skamieniałe jaja dinozaurów, szczątki dinozaurów pancernych i prarogatych, a także drobne czaszki prymitywnych ssaków, które żyły na Ziemi "w cieniu" wielkich dinozaurów. 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Klasy 4b i 4c na wycieczce w Kazimierzu Dolnym

W dniu 25.10.17 r. wybraliśmy się na wycieczkę w okolice Kazimierza Dolnego. Pierwszym punktem wycieczki była zrekonstruowana wczesnośredniowieczna osada Słowian w Grodzisku Żmijowiska. Zastaliśmy tu odtworzone fragmenty umocnień grodu, który wzniesiono ok. 888 roku oraz mały archeologiczny skansen z typowymi dla wczesnego średniowiecza budowlami. Poprzez lekcję muzealną zgłębiliśmy tajniki dawnego budownictwa, hutnictwa, smolarstwa czy przygotowywania pożywienia. Próbowaliśmy pysznych podpłomyków pieczonych na kamieniach, które w tamtych czasach były w codziennym menu Słowian. 

Po warsztatach archeologicznych udaliśmy się do Kazimierza Dolnego. Odwiedziliśmy zespół zamkowy z XIV wieku wybudowany na polecenie Kazimierza Wielkiego i poznaliśmy jego historię. Zwiedziliśmy także jedną z najstarszych świątyń w Kazimierzu - Kościół Farny pw. Św. Jana Chrzciciela. Zachwyciły nas organy  z 1620 r. (najstarsze w Polsce) oraz piękne renesansowe kaplice :Górskich, Borkowskich i Różańcowa.  Na słynnym Kazimierzowskim rynku poznaliśmy historie zabytkowych kamienic - między innymi Kamienic Przybyłowskich oraz kupiliśmy pamiątki związane z tym pięknym miejscem. 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


4A i 4D w teatrze Palladium- spektakl pt. "Calineczka"

27 listopada dwie klasy czwarte miały okazję obejrzeć w Teatrze Palladium przedstawienie pt."CALINECZKA". Musical inspirowany jest baśnią Hansa Christiana Andersena, ale w warstwie fabularnej stanowi jej dojrzalszą wersją. Spektakl w  wyjątkowej oprawie muzycznej i wizualnej, wykorzystuje elementy tańca, pięknej scenografii, gry świateł, niesamowitych kostiumów, elementów kaskaderskich. Musical zabrał nas w świat wyobraźni by udowodnić, że nawet najmniejsza istota jest dla kogoś całym światem, a jedyną istotną w życiu miarą jest wielkość serca. Obejrzeliśmy historię o dojrzewaniu, poszukiwaniu własnej drogi, prawie do spełniania marzeń i prawdziwej miłości. Dzięki zaangażowaniu artystów, którzy reprezentowali różne dziedziny sztuki, musical   pulsował wyjątkową energią na wielu płaszczyznach. Jego muzyczny i wizualny rozmach wykroczył daleko poza niewielkie ramy małego scenicznego spektaklu. Zgadza się to z filozofią samego Hansa Christiana Andersena, który mawiał, że "wartość ma nie tylko sam podarunek, ale też sposób, w jaki zostaje ofiarowany".

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Klasy 4b i 5d w Fabryce Bombek

W dniu 27 listopada 2017 r. wybraliśmy się do Fabryki Bombek Silverado w Józefowie. O godzinie 8 wyjechaliśmy autokarem spod szkoły, podróż do celu zajęła nam godzinę. Zwiedzanie zaczęliśmy od wzorcowni, w której umieszczono ponad dziewięć tysięcy przepięknych bombek. Później obejrzeliśmy proces tworzenia ozdób z rozgrzanego szkła i sposoby ich ozdabiania. Zobaczyliśmy, jak się je srebrzy. Następnie sami mogliśmy udekorować swoją bombkę: pomalować na ulubiony kolor i posypać brokatem. W trakcie naszej pracy pracownica fabryki opowiadała nam ciekawą historię fabryki Silverado. Dowiedzieliśmy się, że produkcją bombek interesują się nie tylko osoby prywatne, ale również instytucje, które zajmują się produkcją audycji telewizyjnych. Wnętrza fabryki posłużyły jako scenografia do filmu "Listy do M", czy programu poradnikowego "Pani Gadżet". Kolejnym punktem programu był posiłek składający się z pączka i herbaty. Na koniec udaliśmy się do przyfabrycznego sklepu, gdzie mogliśmy dokonać zakupu ozdób świątecznych. Największym zainteresowaniem dzieci cieszyły się bombki w kształcie zwierząt i jedzenia. Przygotowani do ozdabiania bożonarodzeniowych drzewek i pełni pozytywnych emocji wyruszyliśmy do Ursusa. Ten dzień na długo zapisze się w naszej pamięci. Bajkowy świat, który mieliśmy okazję poznać, mienił się bowiem tęczą barw i kształtami miłymi dla oka. Uważam, że wycieczka stała się świetnym prezentem mikołajkowym.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Klasa 4a i 4d w teatrze

Zapraszamy do obejrzenia zdjeć


Warsztaty integracyjne w klasie 4b

W klasie 4b w ramach warsztatów integracyjnych odbyła się zabawa, w której wzięły udział 4 zespoły. Każda grupa miała za zadanie zbudowania jak najwyższej wieży ze słomek. Tylko dzięki współpracy w grupie było możliwe pokonanie rywali. Zabawa była odebrana z wielkim entuzjazmem i zaangażowała cały zespół klasowy. Oto nasze efekty.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Klasa 4b w Sądzie Rejonowym

W dniu 12.04. 2018 r. uczniowie klasy 4b uczestniczyli w wycieczce dydaktycznej do Sądu Rejonowego Warszawa Praga-Południe. Celem wycieczki było poznanie systemu wymiaru sprawiedliwości w Polsce, poznanie przebiegu procesu sądowego oraz roli prawa w życiu obywatela.

Nasze spotkanie poprowadził sędzia Mariusz Belowski, który zaprosił uczniów do jednej z sal rozpraw, gdzie zapoznał klasę z przebiegiem rozprawy sądowej, wskazał miejsca zajmowane w czasie rozprawy przez sędziego, oskarżonego, adwokata, świadków, etc.

W trakcie spotkania nasi uczniowie mogli dowiedzieć się m.in. jak wygląda codzienna praca sędziego, jaką drogę trzeba przebyć, by zostać sędzią, jak funkcjonuje wymiar sprawiedliwości w Polsce. Jednak, największą atrakcją okazał się pies, który pracuje z policją podczas przeszukań. Klasa mogła zaobserwować reakcję psa na różne komendy. Pytaniom nie było końca. Wycieczka była ekscytująca i bardzo ciekawa.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Klasa IV c na spektaklu muzycznym w teatrze Roma

W dniu 19.12 wybraliśmy się do teatru Roma na spektakl muzyczny pt. " Adonis ma gościa". Fabuła przedstawienia rozgrywa się w .... klatce dla ptaków. Papuga-Adonis i Wrona-Węgiel żyją w zupełnie odmiennych światach i na początku nie są w stanie się porozumieć. Sztuka ukazuje nam, że każdy z nas jest inny, każdy z nas może też pomóc drugiemu, aby wspólnie osiągać wielkie rzeczy.

Zachwyciły nas też przepiękne i wpadające w ucho teksty piosenek pojawiające się podczas całego spektaklu.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Integracja w klasie IV c

Na zajęciach integracyjnych uczennice i uczniowie z klasy IVc ćwiczyli swój refleks, zdolności intelektualne i umiejętność współpracy z innymi, grając w gry planszowe i towarzyskie. Wszyscy świetnie się bawiliśmy!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Sport i zdrowie w klasie IVc

W ramach działań promujących zdrowe odżywianie i zdrowy styl życia klasa IVc przygotowała dwie prezentacje pt. "Zdrowie w wielkim mieście" oraz "Aktywny Ursus". Z prezentacji dowiedzieliśmy się, gdzie i jak można spędzić aktywnie czas w naszej dzielnicy oraz jakie zagrożenia czekają na nas (hałas, stres, niezdrowe jedzenie) w mieście i jak sobie z nimi radzić. Rozmawialiśmy też o bardzo ważnej roli wody w naszym życiu.

W ostatnim tygodniu kwietnia dzieci aktywnie wzięły udział w "kolorowym tygodniu", ubierając się i przynosząc ze sobą warzywo lub owoc w wybranym wcześniej dla całej szkoły kolorze : żółtym, pomarańczowym, zielonym i czerwonym.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Klasa 4a i 4d na wycieczce

W dniach 21-23 maja br. klasy 4a i 4d wraz z wychowawcami wyjechały na wycieczkę szlakiem Parków Narodowych Podlasia. W trakcie tych trzech intensywnych dni uczniowie mieli okazję odbyć spacer ścieżką przyrodniczą Żebra Żubra przez niezwykle piękne tereny puszczy, podziwiać różnorodność białowieskich lasów i wsłuchać się w śpiew ptaków. Następnie, zwiedzaliśmy Rezerwat Pokazowy Żubrów, w którym z bliska mogliśmy oglądać żubry, żubronie, łosie, wilki, jelenie, sarny i wiele innych, imponujących zwierząt. Na terenie Podlasia spotkaliśmy się z piękną, tradycyjną, drewnianą architekturą, mijaliśmy liczne, barwne cerkwie, między innymi Sobór Św. Trójcy w Hajnówce.

Drugiego dnia naszej wycieczki odwiedziliśmy Sokolarnie w Ośrodku Edukacji Ekologicznej, gdzie odbyliśmy niecodzienne spotkanie oko w oko z ptakami drapieżnymi i sowami. Poznaliśmy zwyczaje, zachowania i ciekawostki związane z biologią ptaków drapieżnych i sów, widzieliśmy jak były karmione i przelatywały nam nad samymi głowami. Kolejnym punktem programu był spacer wśród bagien w Narwiańskim Parku Narodowym, gdzie przechadzając się kładką o długości 1km poznaliśmy najważniejsze zbiorowiska roślinne i organizmy związane z poszczególnymi siedliskami. Podczas zajęć terenowych w Narwiańskim Parku Narodowym zapoznawaliśmy się ze strukturą gleby, rozpoznawaliśmy podstawowe organizmy glebowe, badaliśmy jakość wody, charakter linii brzegowej itp. Po leśnych wędrówkach dotarliśmy również do miasta. Podziwialiśmy skąpany w słońcu Białystok. Pani przewodnik ukazała nam wielokulturowość tego miasta, wyjaśniła genezę języka Esperanto , a przede wszystkim zaprezentowała wszystkie najważniejsze zabytki z Pałacem Branickich na czele. Była również przerwa na lody, gofry, frytki, czego wygłodniała dusza i ciało zapragnęły, a po całodniowym spacerze apetyty dopisywały. Zwieńczeniem dnia, po powrocie do ośrodka wypoczynkowego "Sosnowe Zacisze" było wielkie ognisko.

Trzeci, ostatni już dzień naszej wycieczki był nie mniej intensywny. Odwiedziliśmy bajeczny Biebrzański Park Narodowy, największy i prawdopodobnie najpiękniejszy park narodowy w Polsce i jeden z największych i najpiękniejszych w Europie. Ponadto, mieliśmy okazję zwiedzić rosyjską fortyfikację z XIX wieku - Twierdzę Osowiec, gdzie oprowadzał nas wyjątkowy, charyzmatyczny i dowcipny przewodnik.

Przez cały pobyt na Podlasiu towarzyszyła nam piękna , wiosenna pogoda oraz dobre nastroje. Mieliśmy okazję nie tylko bliżej poznać nowe miejsca na mapie Polski, ale również, co prawdopodobnie jest jeszcze ważniejsze, lepiej poznać siebie nawzajem.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Klasa 4c w Toruniu

W jeden z majowych piątków nasza klasa wybrała się na wycieczkę do Torunia. Pogoda zdecydowanie dopisała, dzięki czemu mogliśmy zrealizować plan zwiedzania w stu procentach. Pierwszym punktem programu była wizyta w toruńskim planetarium, gdzie obejrzeliśmy seans pt. Makrokosmos. Wystartowaliśmy z Ziemi i podążaliśmy tropem gwiazd, planet, satelit aż po najbardziej oddalone galaktyki. Ta wirtualna podróż zrobiła na nas ogromne wrażenie.

Następnie udaliśmy się na toruńską Starówkę i z przewodnikiem odwiedziliśmy zabytkowe miejsca: dom Mikołaja Kopernika, zabytkowy Ratusz i zabytkowe spichlerze, krzywą basztę oraz Kościół Wniebowzięcia NMP. Wysłuchaliśmy wielu ciekawych historii związanych z życiem Mikołaja Kopernika.

Po obiedzie udaliśmy się do Żywego Muzeum Piernika, gdzie pod okiem Mistrza Piernikarskiego oraz Wiedźmy Korzennej poznaliśmy rytuały związane z wypiekaniem pierników. Dzieci własnoręcznie przygotowały ciasto i przy użyciu drewnianych form wypiekły pachnące specjały. Zobaczyliśmy też oryginalne niemieckie maszyny i piece, służące kiedyś do wypieku piernika. Ten dzień był bardzo udany!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęćSzkoła Podstawowa nr 4, im. Władysława Broniewskiego w Warszawie | rok szkolny 2017/2018