5b na Festiwalu Oświatowym

W dniu 30 września 2017 r. w trakcie Festiwalu Oświatowego Przedszkoli i Szkół Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy "Ursus - lubię, znam i wiem", klasa 5b naszej szkoły przeprowadziła wśród mieszkańców Ursusa konkurs pt. ,,Czy znasz swoją dzielnicę?". Pytania konkursowe dotyczyły przyrody, historii oraz obecnej struktury naszej dzielnicy.

Konkurs cieszył się bardzo dużym powodzeniem. Nasze stoisko odwiedzili m.in. Pan Wiesław Krzemień - Zastępca Burmistrza Dzielnicy Ursus, Pan Janusz Gutkowski - Wicedyrektor naszej szkoły, Pani Beata Żeromska - Dyrektor LVI LO im. L. Kruczkowskiego oraz liczni mieszkańcy naszej dzielnicy. Wszyscy wzięli aktywny udział w naszym konkursie. Odpowiedziom udzielanym na wylosowane pytania towarzyszyła interesująca, ożywiona i bardzo merytoryczna dyskusja, której z wielkim zainteresowaniem przysłuchiwali się mieszkańcy Ursusa. Wszyscy cieszyliśmy się z takiego przebiegu naszego konkursu.

Organizatorka konkursu i autorka zdjęć: wychowawczyni klasy 5b - Joanna Balcerzak

5a i 5c w Kampinosie

6 października klasy 5 a i 5 c wybrały się na wycieczkę do Sochaczewa. Wycieczkę zaczęliśmy od zwiedzania muzealnego skansenu, na którym zgromadzona jest największa ilość zabytkowego taboru wąskotorowego w Europie. Następnie wyruszyliśmy pociągiem przez Sochaczew w stronę Wilcza Tułowskiego. Przez 9 kilometrów przemierzaliśmy przez miasto, a następne 9 przez malownicze pola i lasy docierając na skraj Kampinowskiego Parku Narodowego.

Kiedy spacerowaliśmy po lesie, drużyna konduktorska wykonała manewr, podczas którego pociąg zmienił kierunek jazdy. Po spacerze skład Retro zabrał nas do stacji Tułowic, gdzie przy ognisku upiekliśmy kiełbaski i bawiliśmy się wyśmienicie zażywając świeżego, leśnego powietrza.

Klasa 5b na lekcji muzealnej

Klasa  5b uczestniczyła w lekcji przyrody, która odbyła się 18.10.2018r. w Muzeum Ziemi PAN w Warszawie. Temat zajęć dotyczył procesów i zjawisk geodynamicznych kształtujących powierzchnię Ziemi. Wykład i ćwiczenia prowadził p.dr R.Szczęsny. Uczniowie byli bardzo zainteresowani tematem wykładu oraz okazami mineralogicznymi i petrograficznymi, które można obejrzeć w Muzeum Ziemi. Uwagę uczniów zwróciła również w ystawa  "Wielkie ssaki epoki lodowcowej", na której prezentowane są  m.in. fragmenty szkieletów mamuta, nosorożca włochatego, szczątki słonia leśnego, czaszka i kości tura. W willi B. Pniewskiego, która jest obecnie częścią Muzeum Ziemi uczniowie widzieli ślad krwi osłonięty szklaną szybą i tablicę z napisem: "Utrwalone w marmurze ślady krwi przelanej przez nieznanego Powstańca Warszawy w 1944 roku".

Szkoła Podstawowa nr 4, im. Władysława Broniewskiego w Warszawie | rok szkolny 2017/2018