5b na Festiwalu Oświatowym

W dniu 30 września 2017 r. w trakcie Festiwalu Oświatowego Przedszkoli i Szkół Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy "Ursus - lubię, znam i wiem", klasa 5b naszej szkoły przeprowadziła wśród mieszkańców Ursusa konkurs pt. ,,Czy znasz swoją dzielnicę?". Pytania konkursowe dotyczyły przyrody, historii oraz obecnej struktury naszej dzielnicy.

Konkurs cieszył się bardzo dużym powodzeniem. Nasze stoisko odwiedzili m.in. Pan Wiesław Krzemień - Zastępca Burmistrza Dzielnicy Ursus, Pan Janusz Gutkowski - Wicedyrektor naszej szkoły, Pani Beata Żeromska - Dyrektor LVI LO im. L. Kruczkowskiego oraz liczni mieszkańcy naszej dzielnicy. Wszyscy wzięli aktywny udział w naszym konkursie. Odpowiedziom udzielanym na wylosowane pytania towarzyszyła interesująca, ożywiona i bardzo merytoryczna dyskusja, której z wielkim zainteresowaniem przysłuchiwali się mieszkańcy Ursusa. Wszyscy cieszyliśmy się z takiego przebiegu naszego konkursu.

Organizatorka konkursu i autorka zdjęć: wychowawczyni klasy 5b - Joanna Balcerzak

5a i 5c w Kampinosie

6 października klasy 5 a i 5 c wybrały się na wycieczkę do Sochaczewa. Wycieczkę zaczęliśmy od zwiedzania muzealnego skansenu, na którym zgromadzona jest największa ilość zabytkowego taboru wąskotorowego w Europie. Następnie wyruszyliśmy pociągiem przez Sochaczew w stronę Wilcza Tułowskiego. Przez 9 kilometrów przemierzaliśmy przez miasto, a następne 9 przez malownicze pola i lasy docierając na skraj Kampinowskiego Parku Narodowego.

Kiedy spacerowaliśmy po lesie, drużyna konduktorska wykonała manewr, podczas którego pociąg zmienił kierunek jazdy. Po spacerze skład Retro zabrał nas do stacji Tułowic, gdzie przy ognisku upiekliśmy kiełbaski i bawiliśmy się wyśmienicie zażywając świeżego, leśnego powietrza.

Klasa 5b na lekcji muzealnej

Klasa  5b uczestniczyła w lekcji przyrody, która odbyła się 18.10.2018r. w Muzeum Ziemi PAN w Warszawie. Temat zajęć dotyczył procesów i zjawisk geodynamicznych kształtujących powierzchnię Ziemi. Wykład i ćwiczenia prowadził p.dr R.Szczęsny. Uczniowie byli bardzo zainteresowani tematem wykładu oraz okazami mineralogicznymi i petrograficznymi, które można obejrzeć w Muzeum Ziemi. Uwagę uczniów zwróciła również w ystawa  "Wielkie ssaki epoki lodowcowej", na której prezentowane są  m.in. fragmenty szkieletów mamuta, nosorożca włochatego, szczątki słonia leśnego, czaszka i kości tura. W willi B. Pniewskiego, która jest obecnie częścią Muzeum Ziemi uczniowie widzieli ślad krwi osłonięty szklaną szybą i tablicę z napisem: "Utrwalone w marmurze ślady krwi przelanej przez nieznanego Powstańca Warszawy w 1944 roku".

Klasy 4b i 5d w Fabryce Bombek

W dniu 27 listopada 2017 r. wybraliśmy się do Fabryki Bombek Silverado w Józefowie. O godzinie 8 wyjechaliśmy autokarem spod szkoły, podróż do celu zajęła nam godzinę. Zwiedzanie zaczęliśmy od wzorcowni, w której umieszczono ponad dziewięć tysięcy przepięknych bombek. Później obejrzeliśmy proces tworzenia ozdób z rozgrzanego szkła i sposoby ich ozdabiania. Zobaczyliśmy, jak się je srebrzy. Następnie sami mogliśmy udekorować swoją bombkę: pomalować na ulubiony kolor i posypać brokatem. W trakcie naszej pracy pracownica fabryki opowiadała nam ciekawą historię fabryki Silverado. Dowiedzieliśmy się, że produkcją bombek interesują się nie tylko osoby prywatne, ale również instytucje, które zajmują się produkcją audycji telewizyjnych. Wnętrza fabryki posłużyły jako scenografia do filmu "Listy do M", czy programu poradnikowego "Pani Gadżet". Kolejnym punktem programu był posiłek składający się z pączka i herbaty. Na koniec udaliśmy się do przyfabrycznego sklepu, gdzie mogliśmy dokonać zakupu ozdób świątecznych. Największym zainteresowaniem dzieci cieszyły się bombki w kształcie zwierząt i jedzenia. Przygotowani do ozdabiania bożonarodzeniowych drzewek i pełni pozytywnych emocji wyruszyliśmy do Ursusa. Ten dzień na długo zapisze się w naszej pamięci. Bajkowy świat, który mieliśmy okazję poznać, mienił się bowiem tęczą barw i kształtami miłymi dla oka. Uważam, że wycieczka stała się świetnym prezentem mikołajkowym.

Wigilia w klasie 5e

W dniu 22 grudnia w szkole odbyły się wigilie klasowe. W klasie 5e po tradycyjnym opłatku i życzeniach świątecznych, wszyscy zasiedli do wigilijnego stołu. Nastrój zbliżających się świat Bożego Narodzenia udzielił się wszystkim obecnym. Świąteczna atmosfera unosiła się w powietrzu, zagościła w sercach i uśmiechach dzieci.

Szkoła Podstawowa nr 4, im. Władysława Broniewskiego w Warszawie | rok szkolny 2017/2018