20 listopada w klasie Od uczniowie obchodzili dzień zdrowego żywienia.
Tego dnia odbyły się warsztaty kulinarne, na których uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności. Niektórzy wykonali sałatkę, a niektórzy szaszłyki. Dania były kolorowe i bardzo zdrowe.
Tonie? Czy pływa? Skąd się bierze deszcz? Jak woda krąży w przyrodzie?
I czego będziemy się uczyć na lekcjach przyrody? Tego wszystkiego próbowaliśmy się dowiedzieć na zajęciach w dniu 13 listopada. A oto kilka zdjęć z naszych obserwacji.
11 listopada to Święto Odzyskania Niepodległości. Z tej okazji klasa 0e przygotowała sobie piękne kokardy narodowe, które uczniowie i nauczyciele nosili przez cały dzień. 10 listopada o godzinie 11.11 odśpiewaliśmy hymn oczywiście w postawie na baczność.
10 listopada uczniowie klasy 0d obchodzili hucznie Święto Odzyskania Niepodległości. Uczniowie zaśpiewali hymn narodowy, hymn szkoły oraz wiersz kto ty jesteś Polak mały.
Brali udział w pochodzie niepodległościowym, machali flagami i zrobili piękne kotyliony. To ważne i piękne święto dla każdego Polaka.
Dnia 10.11.2020 dzieci z klasy 0c wzięły udział w akcji MEN "Szkoła do hymnu".
O godzinie 11:11 wspólnie odśpiewaliśmy Mazurek Dąbrowskiego. Dzieci wykonały również kotyliony na znak patriotyzmu.
Dzisiaj były super zajęcia. Pani przyniosła do klasy worek kasztanów i przy użyciu plasteliny i koralików robiliśmy z nich zwierzątka.
Wszyscy zabrali się do pracy z wielkim zapałem. Efektem była dobra zabawa i super zwierzątka.
W tym roku rozpoczęliśmy realizację kolejnego projektu Uniwersytetu Dzieci - „ Mali inżynierowie. Co sprawia, że pomysł działa?”. W czwartek, 2 października odbyły się pierwsze „rozgrzewkowe” zajęcia - ”Jak skutecznie działać w zespole”.
Na początku obejrzeliśmy i omówiliśmy film o współpracy strażaków. Następnie wspólnie zrobiliśmy mapę myślową dotyczącą słowa "współpraca". Kolejnym punktem było zadanie dla grup - Marshmallow Challenge, które polegało na tym, żeby z 20 makaronów spaghetti, 1m taśmy malarskiej i 1m włóczki, zbudować wieżę, która przez 60 sekund utrzyma piankę. Wszystkim grupom udało się zbudować wieżę. Najwyższa z nich miała 43 cm wysokości, jednak była ona bardzo delikatna. Dwóm grupom udało się zbudować wieże, które przez minutę utrzymały piankę. Jako podsumowanie, na lekcji w-fu bawiliśmy się w grupach w punkty styczności – każda grupa miała ustawić się w jakiejś pozie, wykorzystując określoną liczbę punktów styczności z podłogą. Przy tej zabawie było dużo śmiechu i radości. Na koniec podsumowaliśmy zajęcia przy zabawie z miotłą – mówiąc kolejne skojarzenia z wyrazem „współpraca” wskazywaliśmy osobę z kręgu, która miała złapać puszczoną przez nas szczotkę do zamiatania. Podczas tych zajęć wszyscy świetnie współpracowaliśmy ze sobą, a przy tym super się bawiliśmy.
Miło nam poinformować, że trzy osoby z naszej klasy wzięły udział w konkursie czytelniczym i znalazły się w gronie miłośników książek.
Gratulacje dla Lenki Tańskiej, Weroniki Domagalskiej i Zosi Szewczak.
Jesień to nie tylko piękne kolory, zimne poranki czy deszczowe dni…
Jesień, to również spadające kasztany, z których uwielbiamy tworzyć najróżniejsze stwory. I tak w październikowy poniedziałek podjęliśmy prace nad naszymi dziełami.
Dzień Edukacji Narodowej upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 roku.
Dzień Edukacji Narodowej obchodzi większość państw na świecie. Przykładowo w Albanii święto to przypada 7 marca, w Argentynie 11 września, w Czechach i na Słowacji 28 marca, a w Meksyku 15 maja.
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej, inaczej Dnia Nauczyciela w szkołach i innych placówkach oświatowych odbywają się zazwyczaj uroczyste akademie, przedstawienia i inne wydarzenia. W tym roku ten dzień uczciliśmy trochę w inny sposób – aby uświetnić ten dzień i sprawić przyjemność naszej wychowawczyni, każdy z nas wykonał jej portret.
Zajęcia z przedstawicielem Straży Miejskiej w klasie 1d
Zajęcia z pracownikiem Straży Miejskiej to niezwykle wartościowe lekcje. Dowiadujemy się jak właściwie zachowywać się, aby być bezpiecznym w różnego typu sytuacjach i miejscach.
A jak wszyscy wiemy – nasze bezpieczeństwo stanowi jeden z najważniejszych elementów życia każdego z nas.
29 września w klasie 1d świętowaliśmy Dzień Głośnego Czytania. Rano dzieci zostały zapoznane z bohaterami książki „Misiostwa świata” i na tej podstawie rozmawialiśmy o bardzo ważnych sprawach w życiu małego i dużego człowieka, tj. tolerancja, lęk, akceptacja i miłość
W kolejnej części dnia chętni uczniowie zmierzyli się z wierszami Juliana Tuwima. Niektórzy samodzielnie przeczytali wiersz „Abecadło” , inni przedstawiali scenki dramowe do wiersza „Warzywa”. Na koniec dnia gościliśmy w naszej klasie panią bibliotekarkę, która przedstawiła nam baśń „Dziecię Elfów” za pomocą teatru Kamishibai czyli techniki czytania, która wykorzystuje książki w formie kart oraz drewnianą skrzynkę, w której przedstawiane są kolejne fragmenty opowieści. To był naprawdę bajkowy dzień.
W klasie 1C Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodziliśmy 29 września i był on znakomitą okazją do zaproszenia wszystkich do świata książek.
Stał się też wspaniałą szansą do promocji czytelnictwa wśród uczniów naszej klasy.
W dniu 29 września 2020 roku w naszej Bibliotece po raz kolejny odbyła się akcja głośnego czytania. Motywem przewodnim spotkania było znaczenie czynienia dobra, które zawsze do nas powraca.
Dzieci z wielką uwagą wysłuchały znanej baśni Szewczyk Dratewka Janiny Porazińskiej. Dowiedziały się też, że to właśnie data urodzin tej autorki – 29 września ( 1888 roku) – stała się dniem poświęconym głośnemu czytaniu.
We wtorek 29 września biblioteka szkolna zorganizowała Dzień Głośnego Czytania. Tego dnia odwiedziła nas pani bibliotekarka, z czego bardzo się ucieszyliśmy.
Przeczytała nam bajkę pt. Calineczka. Uczniowie oprócz słuchania książek poznali również zalety czytania. Była to bardzo ciekawa i interesująca lekcja.
29 września to Dzień Głośnego Czytania. Z tej okazji do klasy 0e przyszła Pani Bibliotekarka i przedstawiła baśń pt. „Calineczka” H. Ch. Andersena. Czytała i pokazywała ilustracje w specjalnych ramkach. Dzieci z uwagą wysłuchały tej baśni, która bardzo im się podobała.
Wrzesień upłynął klasie Oe na poznawaniu szkoły i jej otoczenia.
Załączamy zdjęcia z naszej pierwszej wycieczki do parku, gdzie poznawaliśmy różnice między drzewem i krzewem. Uczyliśmy się też odróżniać różne gatunki roślin, np. kasztanowce, dęby, leszczynę.
Przedostatni tydzień października rozpieszcza nas piękną, słoneczną i kolorową pogodą.
Wybraliśmy się na jesienny spacer do pobliskiego parku, aby przyjrzeć się z bliska barwom jesieni oraz zebrać kasztany.
W październiku klasa Oe rozpoczęła eksperymenty. Sprawdzaliśmy, jakie przedmioty przyciąga magnes.
Budowaliśmy domy z papieru techniką kirigami. Wykonywaliśmy różne prace plastyczne.
W październiku odbyło się w naszej klasie spotkanie w czasie, którego dzieci mogły poczuć się jak mali ratownicy. Dzieci poznały procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia oraz obserwowały czynności ratownicze w czasie zasłabnięć.
Wiele emocji wzbudził pokaz czynności z zakresu resuscytacji wykonany na fantomie. Dzieci pod czujnym okiem pani Ani mogły samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy. Zostały zapoznane ze sprzętem ratującym życie i utrwaliły znajomość numerów alarmowych.
Spotkanie miało na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie dzieci z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w przypadku nieobecności osób dorosłych. Była to doskonała lekcja - połączenie zabawy z przekazywaniem jakże istotnej wiedzy, która może przynieść nieoceniony efekt - ratowanie życia. Po tej lekcji dzieci już wiedzą, na czym polega ich rola w sytuacji, kiedy trzeba komuś pomóc.
Pierwsza pomoc to zespół czynności wykonywanych w razie wypadku, urazu lub nagłego ataku choroby w celu ochrony życia lub zdrowia poszkodowanego oraz zminimalizowania niekorzystnych następstw, zanim możliwe będzie udzielenie specjalistycznej pomocy medycznej (po przewiezieniu do szpitala).
Teraz juz wiemy jak można pomóc innym w trudnych sytuacjach.
06 października 2020 r. uczniowie z klasy 1c mieli zajęcia dotyczące pierwszej pomocy przedmedycznej. Omówiono na nich sposób bezpiecznego podchodzenia do poszkodowanego, ocenę przytomności, metody udrażniania dróg oddechowych, resuscytację krążeniowo-oddechową, pozycję bezpieczną, sposoby ewakuacji itd. . Na koniec każdy z uczniów wykonał na fantomie "Ania" masaż serca i wypróbował bezpieczne ułożenie rannego
7 października uczniowie klasy 1d uczestniczyli w zajęciach dotyczących pierwszej pomocy. Dzieci dowiedziały się jak należy zachować się w sytuacjach zagrożenia życia, jak wezwać pomoc i jakie działania należy podejmować, aby udzielić pomocy. Po części teoretycznej nadszedł czas na praktykę. Dzieci ćwiczyły udzielanie pierwszej pomocy na fantomie Little Ann. Dowiedziały się jak układać dłonie, w którym miejscu uciskamy klatkę piersiową i ile ucisków należy wykonać osobie dorosłej i dziecku. Zajęcia uświadomiły wszystkim obecnym jak istotne są pierwsze chwile niesienia pomocy, która może uratować ludzkie życie.
Uczniowie klasy 0d uczestniczyli w konkursie plastycznym: „Ziemniaczany potwór”
Kilku uczniów z klasy 0d uczestniczyło w konkursie „Ziemniaczany Potwór”. Dwie osoby dostały dyplomy z nagrodami. Każda osoba biorąca udział dostała mały upominek .Wszystkie prace były ciekawe i inspirujące. Gratulujemy talentów.
Jesień to kolorowa pora roku. Spadają liście, a natura daje sobie czas na zmianę.
Zrzuca to co już niepotrzebne, aby odpocząć, pomarznąć chwilę zimą i odrodzić
się na wiosnę.
Tematem zajęć plastycznych w klasie 1c były: „Jesienne wariacje”.
Uczniowie wykorzystując dowolne techniki artystycznego wyrazu uchwycili
fragment jesieni. W swoich pracach wykorzystali przyniesione przez siebie niebanalne, malownicze liście, kolorowy papier, kredki itp..
W dniu 22 września uczniowie klasy 0d poznawali okolice swojej szkoły. Najbliżej placówki oświatowej znajduję się Park Achera. Wybrali się na spacer i poznali faunę i florę parku. Zaobserwowali również zmiany w przyrodzie jesienią.
Uczniowie oddziałów przedszkolnych codziennie uczestniczą w swobodnych zabawach na świeżym powietrzu. W niektóre dni przebywają na boisku. Rozwijają tam swoje możliwości motoryczne. Chętnie się bawią. Co robią, zobaczcie sami.
Piękna polska złota jesień już w pełni, i jak co roku,
Matka Natura obsypała nas pięknymi darami.Klasa 1C wykorzystała te cenne okazy i przygotowała
jesienne kompozycje, pełne prześlicznych, bajkowych kolorów.
Klasa 1a na zajęciach: "Jesteśmy bezpieczni w szkole i na drodze"
Wszyscy doskonale wiemy, że najważniejsze w świecie jest zawsze nasze bezpieczeństwo.
Uczymy się w szkole jak powinna wyglądać nasza droga do szkoły oraz powrotna do domu. Poznajemy zasady zachowania się w szkole, na drodze, czy placu zabaw.
Na podsumowanie naszej wiedzy przyszli do szkoły przedstawiciele Straży Miejskiej. Panowie przeprowadzili wspaniałe zajęcia o bezpieczeństwie, zrobili nam test ze znajomości przepisów oraz z odpowiedniego przechodzenia przez jezdnię.
Klasa 0d poznaje bezpieczny sposób przechodzenia przez jezdnię
W dniu 16 września uczniowie klasy 0d poznawali okolice swojej szkoły. Wyruszyli na najbliższe skrzyżowanie, aby poznać ważne znaki drogowe dla oznaczenia przejścia dla pieszych, oraz kolory na sygnalizatorze. Nauczyli się wierszyka o bezpiecznym przechodzeniu przez jednię, oraz piosenki pt.: ”Czerwone na górze, zielone na dole”. Na końcu wykonali prace plastyczną o bezpiecznym zachowaniu się na drodze.
W naszej klasie kilku uczniów brało udział w konkursie fotograficznym „Moje Wakacje”.
Jest to konkurs organizowany dla wszystkich uczniów szkoły. Konkurencja była duża. Dlatego gratulujemy odwagi i fotogeniczności.
Klasa 0c wybrała się na spacer do Parku Achera. Dzieci podziwiały zwiastuny jesieni takie jak spadające kolorowe liście, kasztany, żołędzie. Ponadto zapoznały się z roślinnością i ptakami, jakie zamieszkują park. Dzięki urokowi pięknej pogody, udało im się również zaobserwować tęcze. Zachęcam do obejrzenia zdjęć.
„BohaterON – włącz historię!" to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej, mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. W październiku uczniowie klasy 1d uczestniczyli w niezwykłych lekcjach dotyczących wyżej wymienionej tematyki. Dzieci kierowane pytaniami nauczyciela samodzielnie dochodziły do wiedzy, poszukiwały odpowiedzi na nurtujące pytania i z uwagą słuchały przedstawianych przez nauczyciela faktów. Uczniowie byli wyraźnie zainteresowani Powstaniem, dopytywali o szczegóły związane z życiem w tym czasie. Niektórzy dzielili się historiami na temat okupacji, usłyszanymi od swoich dziadków. Na koniec zajęć obejrzeli film prezentujący zbiory Muzeum Powstania Warszawskiego, a zwieńczeniem wszystkich działań było wspólne wykonywanie albumu dla Powstańca.
Podobnie jak w ubiegłym roku nasza klasa wzięła udział w projekcie BohaterOn, w ramach którego poznajemy historię II wojny i Bohaterów, którzy walczyli za nasza wolność. W tym roku wspólnie czytaliśmy dwie książki „ Zaklęcie na W” i „ Fajna Ferajna”. Po przeczytaniu kolejnych rozdziałów rozmawialiśmy na ich temat. Pani dużo opowiadała nam o wojnie i walce najmłodszych harcerzy „Szarych Szeregów” podczas okupacji i Powstania Warszawskiego. Śpiewaliśmy piosenki dotyczące II wojny i obejrzeliśmy też film na podstawie książki „Fajna Ferajna”. Poza tym każdy z nas miał za zadanie zrobić jedną kartę do klasowego albumu dla Powstańca. Składała się ona z listu, laurki i pracy plastycznej. Na koniec wykonaliśmy lapbooki dotyczące Powstania Warszawskiego. To był bardzo ciekawy i pouczający projekt.
Kolejny rok z rzędu wzięliśmy udział w Akcji dla szkół BohaterOn, która ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im wspólnie wykonanej pamiątki z życzeniami oraz podniesienie poziomu wiedzy i świadomości uczniów na temat Powstania Warszawskiego za sprawą przeprowadzonych lekcji tematycznych. Tym razem przygotowujemy album z naszymi zdjęciami i ilustracjami przedstawiającymi nasze zainteresowania, charaktery czy pasje.
Każdy uczeń klasy 1b wie, że ruch jest ważnym elementem życia każdego z nas. Aktywny tryb życia niesie ze sobą wiele pozytywnych korzyści. Dlatego uczniowie klasy chętnie uczestniczą w zajęciach wychowania fizycznego.
15.września 2020 r. nasza klasa obchodziła Międzynarodowy Dzień Kropki. Dzieci poznały historię małej dziewczynki Vashti, która dzięki kropce i wsparciu nauczycielki uwierzyła w siebie i rozwinęła swoje talenty. W tym dniu dzieci wykonywały kropkowane karty pracy i prace plastyczne, oraz wykonywały prace z wykorzystaniem kropek według własnej ekspresji twórczej. Dzieci dowiedziały się, że warto wierzyć w swoje możliwości i rozwijać swoje talenty oraz, że warto być odważnym w realizowaniu swoich marzeń. To był niezapomniany dzień!
W naszej klasie obchodziliśmy Europejski Dzień Języków Obcych, który przypada na 26.września 2020. W ramach tego szczególnego dnia wybraliśmy jeden kraj – Niemcy. Poznaliśmy kulturę tego kraju, kuchnię, zabytki. Próbowaliśmy również swoich sił, tworząc akompaniament do piosenki Bruder Jakob z użyciem instrumentów muzycznych. Uczyliśmy się śpiewać piosenkę w języku niemieckim. Na koniec każdy z nas wykonał flagę Niemiec i jeszcze raz wspólnie zagraliśmy na instrumentach i zaśpiewaliśmy piosenkę Bruder Jakob.