-

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2009/2010

Pierwszego września 2009 r. uroczyście powitaliśmy nowy rok szkolny 2009/2010. Pani Dyrektor Ewa Gerełło oraz Pan Dyrektor Janusz Gutkowski szczególnie serdecznie powitali uczniów rozpoczynających naukę w "czwórce", przedstawiono też nauczycieli i wychowawców.

Zgodnie z tradycją naszej szkoły uczciliśmy pamięć ofiar II wojny światowej, składając kwiaty pod pomnikiem Szarych Szeregów. Nietrudno było zauważyć, że najbardziej przejęci pierwszym dniem
w szkole byli najmłodsi uczniowie.

W tym roku naukę w Szkole Podstawowej nr 4 rozpoczęło 661 uczniów, z czego aż 137 dzieci to pierwszoklasiści.

Chociaż wakacje już za nami, cieszymy się, że znów możemy razem ciekawie spędzać czas bawiąc się
i ucząc. Wszystkim tym, którym szkoda mijającego lata, możemy zaśpiewać z kabaretem OTTO:
"Wakacje, znów będą wakacje
na pewno mam rację.
Wakacje będą znów..."
... już za 10 miesięcy!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Witaj szkoło!

Uczniowie klasy 2a z p. Bogusią Wodyńską...

Z wakacji wróciliśmy wypoczęci i gotowi rozpocząć naukę w klasie 2a. Z radością witaliśmy się
z nauczycielami i kolegami z klas 0-3. Szczególnie miło było nam widzieć dzieci, które po raz pierwszy przekroczyły mury naszej szkoły.

Na rozpoczęciu roku szkolnego 2009/ 2010 z dumą zaśpiewaliśmy hymn naszej szkoły, a szczególnie głośno słowa pierwszej zwrotki:

"Czwórko nasza kochana, miło z tobą spędzać czas".

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


I Wakacyjny Konkurs Fotograficzny rostrzygnięty!

Oto zwycięzcy: I miejsce - Krzysztof Wojciechowski kl. 6c II miejsce - Marta Mrozowska kl. 4c III miejsce ex aequo - Aleksander Ossoliński kl. 5a i Zuzanna Zarzycka kl. 5c

Wyróżnienia - Aleksander Minich kl. 5a, Wojciech Lenarczyk kl. 6a, Agata Pawluczuk kl. 5c i Gabrysia Gaul kl. 6a.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za dostarczenie pięknych wakacyjnych zdjęć, które obecnie zdobią szkolny korytarz. Laureatom konkursu gratulujemy. Nagrody zostaną wręczone na pierwszym powakacyjnym apelu.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Niezwykłe spotkanie uczniów z Grzegorzem Kasdepke w Bibliotece Publicznej

18 września 2009 r. klasy 5a, 5b oraz 6a i 6c uczestniczyły w spotkaniu ze znanym i lubianym autorem książek dla dzieci i młodzieży - panem Grzegorzem Kasdepke. Twórczość tego pisarza, dla której inspiracją stał się jego syn - Kacper - znana jest naszym uczniom nie tylko z lekcji języka polskiego. Pełne ciepłego humoru teksty z książek takich jak "Kacperiada", "Do trzech odlicz", "Najpiękniejsze mity dla dzieci" dostarczają wiedzy z różnych dziedzin, a jednocześnie są bliskie problemom młodszych i starszych dzieci.

Podczas spotkania pan Grzegorz Kasdepke czytał fragmenty swoich książek, odpowiadał na różne dociekliwe pytania uczniów, a także sam pytał. Wykazał się przy tym wielką wrażliwością na problemy dzieci - słuchał ich ze zrozumieniem, potrafił też rozśmieszyć. Na koniec autor składał podpisy na swoich książkach, które można było również kupić.

Dziękujemy serdecznie organizatorowi tego niezwykłego spotkania - dyrektorowi Biblioteki Publicznej
w Ursusie - panu Piotrowi Jankowskiemu - za możliwość bliższego obcowania z literaturą dziecięcą.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Wycieczka klas 2c, 3a, 3c do Muszyny

W dniach 14-18.09.2009 r. uczniowie klas 2c, 3a i 3c brali udział w pięciodniowym wyjeździe do Muszyny. Podczas wyjazdu odbywało się wiele wycieczek i innych ciekawych zajęć. Poznawaliśmy piękno naszej Polski, a w szczególności krajobrazy gór.

W pierwszym dniu pobytu odbyła się wycieczka po Muszynie i okolicy m.in. do cerkwi w Szczawniku, na Górę Zamkową i do rozlewni wody CEHINI. Po południu pojechaliśmy do Czarnego Potoku skąd wjechaliśmy kolejką gondolową na Jaworzynę Krynicką. Tam spacerowaliśmy ścieżką edukacyjną dotyczącą flory i fauny okolic. Na dół wróciliśmy również wagonikami kolejki. Wieczorem odbyła się dyskoteka integracyjna.

Kolejny dzień spędziliśmy w Zakopanym, gdzie wjechaliśmy na Gubałówkę. Tam zjedliśmy na łonie natury "kanapkowy obiad" i przeszliśmy szlakiem podziwiając piękne widoki. Potem spacerowaliśmy po Krupówkach i pojechaliśmy się pod skocznię.

Ostatnia wycieczka odbyła się do Krynicy Górskiej. Tam obejrzeliśmy kościół z piękną mozaiką, wjechaliśmy na Górę Parkową gdzie zjeżdżaliśmy na "Rajskich ślizgawkach". Potem zeszliśmy na dół odwiedzając po drodze ciekawe miejsca, o których opowiadała nam pani przewodniczka. Po zejściu na dół spacerowaliśmy po deptaku i weszliśmy do Domu Zdrojowego. Po obiedzie poszliśmy do okolicznej pasieki i spotkaliśmy się z pszczelarzem, który opowiedział nam o swojej pracy i o życiu pszczół. Rano wyjechaliśmy w długą
i męczącą podróż do domu. Było SUPER!!!!!!!!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Wycieczka do Sochaczewa

Uczniowie klasy 2a z p. Bogusią Wodyńską...

30 września 2009 r. pojechaliśmy z uczniami klasy 1e i 2b na wycieczkę dydaktyczno-rekreacyjną.
W ramach zrealizowanego bloku dydaktycznego "Podróże dalekie i bliskie" byliśmy w Sochaczewie,
w Muzeum Kolejnictwa. Obejrzeliśmy lokomotywy i kolejki wąskotorowe, mające nawet 200 lat.

Pan przewodnik z ogromną dumą opowiadał o historii polskiego kolejnictwa i zgromadzonych eksponatach. Drugiego takiego zbioru taboru kolejowego nie ma w całej Europie.

Potem pojechaliśmy kolejką wąskotorową do Puszczy Kampinoskiej na spacer ścieżką dydaktyczną. Pan przewodnik opowiedział nam o zwierzętach i rzadkich roślinach, które można spotkać w puszczy. Spacer był bardzo udany, ponieważ dopisała nam pogoda. Przemierzyliśmy trasę 3 km.

Dotlenieni i nieco zmęczeni podjechaliśmy kolejką na polanę, gdzie piekliśmy w ognisku kiełbaski. Można było trochę poszaleć z kolegami i koleżankami.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Wycieczka do Kawęczyna

W dniu 5 października 2009 r. do Kawęczyna na wycieczkę wybrały sie klasy: 1a, 1c oraz 1d.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Wycieczka do Twierdzy Modlin

Dnia 6 października 2009 r. zebraliśmy się przed szkołą już o godz. 7.45. O godzinie 8.06 zajęliśmy miejsca w autokarze i wyruszyliśmy w podróż. Razem z nami, czyli klasą 5C pojechała również klasa 6D, nasza wychowawczyni p. Monika Poćwierz, p. Piotr Kędracki i p. Zosia Kościak.

Jechaliśmy ok. półtorej godziny w bardzo miłej atmosferze i w dobrych humorach. Na miejscu czekał na nas przewodnik, który w kilku zdaniach przedstawił nam plan zwiedzania. Zaczęliśmy od pomnika , który został poświęcony Obrońcom Modlina. Następnie autokarem pojechaliśmy do wałów obronnych, w których Polscy żołnierze bronili naszej ojczyzny przed najeźdźcami. Do stanowisk obronnych prowadził tunel, przez który dostarczano żywność i amunicję. Idąc tym tunelem oglądaliśmy piękne pejzaże. Później szliśmy dłuższym tunelem do którego nie dochodziły promienie słoneczne, dzięki temu mogliśmy zobaczyć nietoperza i wielkiego pająka. Następnie pojechaliśmy do twierdzy fortowej, gdzie zwiedziliśmy basztę. Rozciągały się z niej przepiękne widoki na Wisłę, Narew, ruiny spichlerza, oraz na Nowy Dwór Mazowiecki. Na tym zakończyliśmy główną część wycieczki.

Później było ognisko z pieczeniem kiełbasek, a niektórzy podgrzewali pianki, było przy tym dużo śmiechu. Po ognisku był czas na gry i zabawy na świeżym powietrzu. Na koniec wszyscy podziękowali panu przewodnikowi, za przekazaną nam wiedzę i za mile spędzony czas. O godzinie 14.45 wyruszyliśmy w drogę powrotną. Do Warszawy dotarliśmy o godzinie 15.30. Pod szkołą pożegnaliśmy się i wycieczka została oficjalnie zakończona.

A oto kilka zdjęć z tej wycieczki


SKKT i Klub Edukacji Regionalnej - Wycieczka do Łazienek

10 października członkowie SKKT i Klubu Edukacji Regionalnej wzięli udział w wycieczce do Łazienek Królewskich. O 9.30 zebraliśmy się pod szkołą, skąd autobusem 191 pojechaliśmy do Grójeckiej, a potem 187 do Czerniakowskiej. Wysiedliśmy na przystanku na Szwoleżerów i poszliśmy do parku.

Była piękna słoneczna pogoda. Najpierw zatrzymaliśmy się koło Pałacu na Wodzie żeby nakarmić kaczki
i gołębie. Potem poszliśmy do Teatru na Wodzie, gdzie sami zjedliśmy drugie śniadanie. Spędziliśmy tam kilka minut, zrobiliśmy zdjęcia i poszliśmy dalej. Po drodze oglądaliśmy różne rośliny, o których opowiadała nam p. Bąk. Obeszliśmy dookoła staw i doszliśmy z powrotem do Pałacu na Wodzie. Tam zatrzymaliśmy się na chwilkę, kupiliśmy pamiątki i szliśmy dalej szukając wiewiórek, dla których mieliśmy przysmaki.

Chwilkę zatrzymaliśmy się przy Pomarańczarni i poszliśmy dalej. Po drodze spotykaliśmy wiewiórki, które częstowaliśmy orzechami. Zebraliśmy też całe kieszenie kasztanów i nakarmiliśmy pawie pestkami słonecznikowymi. Spotkaliśmy nawet piękną sarnę. Na koniec odwiedziliśmy jeszcze pana Chopina siedzącego wygodnie pod wierzbą i poszliśmy do autobusu, którym wróciliśmy pod szkołę.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Wycieczka do Cinema Park (2a)

Dnia 12 października 2009 r. byliśmy na wycieczce w Cinema City, gdzie braliśmy udział w cyklu zajęć p.t. "Królestwo zwierząt". Zajęcia odbywały się w 5 kolejnych salach.

Pierwsza była sala - interaktywna, w której każdy dostał pilota, przy pomocy którego odpowiadał na pytania dotyczące zwierząt, ukazujące się na ekranie. Konkurs wygrali nasi trzej koledzy Maciek, Franek
i Szymon. Jako drugą odwiedziliśmy salę ruchu, gdzie były ruchome fotele, pryskająca woda i dmuchający wiatr. Odbyliśmy tam podróż łodzią podwodną w głąb oceanu. Odwiedziliśmy rafy koralowe i żyjące tam zwierzęta, dotarliśmy też na dno oceanu, gdzie żyją "zwierzęta cudaki". Dowiedzieliśmy się, że z powodu ocieplenia klimatu rafom grozi całkowite wyginięcie.

W kolejnej sali, inspiracji i wyobraźni obejrzeliśmy film o życiu orangutanów, którym grozi wyginięcie. Potem zgasło światło i wysłuchaliśmy słuchowiska na temat dżungli amazońskiej. Dowiedzieliśmy się o jej znaczeniu dla środowiska i zagrożeniach wynikających z jej bezmyślnego wycinania. W czwartej sali obejrzeliśmy film 3D o wędrówkach ptaków.

Ostatnia sala pozwoliła nam przeżyć niezapomniane chwile. Najpierw obejrzeliśmy film o sposobach porozumiewania się zwierząt. Potem słuchaliśmy utworów muzycznych inspirowanych dźwiękami ze świata zwierząt. Towarzyszyły temu zmieniające się w rytm muzyki światła. Na koniec Pepe zabrał nas w świat zwierząt. Naśladując ich ruchy i głosy świetnie się bawiliśmy.

Niestety co miłe szybko się kończy, więc i my ubraliśmy się, przeszliśmy na przystanek i wróciliśmy do Ursusa, gdzie czekali już na nas rodzice. Wycieczka była bardzo udana.


Ślubowanie uczniów klas pierwszych

13 października 2009 r. był wyjątkowym dniem w naszej szkole. Odbyło się wówczas uroczyste pasowanie pierwszoklasistów na pełnoprawnych uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 im. Władysława Broniewskiego w Warszawie. W uroczystości uczestniczyli: pani dyrektor Ewa Gerełło wraz z zastępcami - panią Edytą Gawlicką i panem Januszem Gutkowskim, a także nauczyciele klas trzecich z wychowankami, przedstawiciele klas 4-6 oraz rodzice.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Dzień Nauczyciela

13 października 2009 r. był wyjątkowym dniem w naszej szkole. Po uroczystym ślubowaniu uczniów klas pierwszych przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wręczyli swoim nauczycielom kwiaty i złożyli życzenia z okazji Święta Edukacji Narodowej.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Październikowe "Święto Drzewa"

Zgodnie z kalendarzem corocznych działań na rzecz środowiska w Szkole Podstawowej nr 4 im W. Broniewskiego po raz szósty było obchodzone "Święto Drzewa", które uznano za godne tradycji szkoły. Cała społeczność szkolna miała niepowtarzalną okazję docenić to, co daje nam natura i poprzez proste pozytywne działania przyczynić się do poprawy warunków najbliższego środowiska, a w końcu całej planety.

Z tej okazji odbył się uroczysty apel, w którym wzięła udział cała społeczność szkolna, a poprowadzili go członkowie Szkolnego Klubu Ekologicznego "Tęcza". Drzewa zostały bohaterami przedstawień i piosenek. W trakcie spotkania uczniowie mieli okazję zobaczyć: inscenizację pt. "Drzewa" przygotowaną przez Klub Młodego Ekologa oraz prezentację uczniów klas starszych pt. "Wszystkie drzewa są aptekami!". Najmłodsi przedstawiciele naszej szkolnej społeczności - uczniowie klas "0"-1 złożyli zielone ślubowanie. Apel zakończyła krótka prezentacja gatunków drzew i krzewów zakupionych przez uczniów poszczególnych klas. Organizatorzy przygotowali również fotoreportaż uroczystości z poprzednich lat.

Dzięki zaangażowaniu uczniów, rodziców, nauczycieli oraz pracowników administracyjnych szkoły posadziliśmy już 67 drzew i 98 krzewów. Teren wokół szkoły zmienił się w zielony zakątek, mały azyl w środku wielkiego miasta.

Drzewo to część przyrody bardzo ważna w życiu człowieka. "Każdy z nas, sadząc i obejmując opieką swoje drzewo - obojętnie jakie i obojętnie gdzie, nawet na swojej działce, w swoim ogródku, na swoim osiedlowym zieleńcu, przyczyni się do ochrony własnej planety przed katastrofalnymi skutkami globalnego ocieplenia".

Zachęcamy wszystkich mieszkańców naszej dzielnicy, by przyłączyli się do wspólnej batalii w obronie drzew poprzez wielką i długoterminową akcję sadzenia zieleni. Klub Ekologiczny "Gaja" zaprasza do ogólnospołecznego pospolitego ruszenia pod hasłem "Gaje dla Gai".

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Święto Biblioteki

20 października 2009 r. z okazji Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych w naszej bibliotece zorganizowano wiele atrakcji. Członkowie Klubu Przyjaciół Biblioteki przebrani za postacie bajkowe odwiedzili młodszych kolegów i koleżanki, prezentując im fragmenty ciekawych książek.

Uczniowie mogli wziąć również udział w konkursach plastycznych na najciekawszą zakładkę do książki , na projekt okładki ulubionej książki oraz na prezentację multimedialną dotyczącą ulubionego bohatera literackiego. Wszyscy odwiedzający w tym dniu bibliotekę mogli oddać swój głos w plebiscycie na najbardziej lubianą lekturę szkolną oraz złożyć życzenia w postaci laurki i poczęstować się słodką niespodzianką. Niektórzy przynieśli nawet prezenty, oczywiście w postaci książek.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Lekcja muzealna "Świat dywanów"

Uczniowie klasy 2a z p. Bogusią Wodyńską...

21 X 2009 r. pojechaliśmy z p. Jolą Radzikowską i uczniami klasy 2b do Zamku Królewskiego na lekcję muzealną z przedstawieniem pt. "Świat dywanów".

Głównym bohaterem spektaklu był Alladyn, który stał się właścicielem cudownej lampy, spełniającej życzenia. Przedstawienie wprowadziło nas w świat różnobarwnych kobierców. Poznaliśmy techniki produkcji ręcznie tkanych dywanów. Sami spróbowaliśmy tkać na warsztacie tkackim. Wcale nie było to łatwe, bo trzeba mieć do tej pracy bardzo zwinne palce.

Po wyjściu z Zamku poszliśmy na spacer wzdłuż murów obronnych, otaczających Starówkę. Zatrzymaliśmy się przy Pomniku Małego Powstańca, żeby zapalić znicz i oddać w ten sposób hołd naszym rówieśnikom, którzy zginęli w czasie wojny. Zobaczyliśmy też miejsce zamieszkania Marii Konopnickiej znanej poetki
i autorki książek dla dzieci np.: "Na jagody" czy "O sierotce Marysi i krasnoludkach". Stojąc przed Kolumną Zygmunta III Wazy, wysłuchaliśmy opowiadania naszej pani o Placu Zamkowym za czasów panowania królów, którzy mieszkali w Zamku.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Wycieczka klasy 1b do Straży Pożarnej

Straż pożarna - Czesław Janczarski

Bije dzwon na alarm,
już śpieszą strażacy.
Czasem w nocy
- ze snu,
czasem w dzień
- od pracy.

Śpieszą na ratunek:
tam płonie zagroda!
- a czerwień
lśni na samochodach.

Pierwsi są na miejscu,
choćby szmat był drogi.
Pryska woda z węża,
syczy żar i ogień.

Gaśnie
groźny pożar,
dym ku niebu pnie się.
Dzielna
straż pożarna
ludziom pomoc niesie!

Dnia 29.10.2009 r. klasa I b odbyła wycieczkę do Straży Pożarnej. Dzieci miały niepowtarzalną okazję zaobserwować, jak wygląda pojazd Straży Pożarnej oraz wysłuchać fachowego opisu wyposażenia auta przez profesjonalnego Strażaka.

Pan Strażak zaprezentował nam również ubiór strażacki. Dzieci mogły "pokierować" Pojazdem Straży, siedząc na przednim siedzeniu w kasku oraz obejrzeć tylne siedzenie auta, które na co dzień zajmują Strażacy spieszący na pomoc. Niemałą atrakcją było lanie wody z węża strażackiego, wywarło to na dzieciach wielkie wrażenie.

Kolejną wielką atrakcją, było obserwowanie wyjeżdżającej na wysokość 10 piętra wieżowca drabiny na której stali Strażacy. Następnie klasa uczestniczyła w pogadance z przedstawicielami Straży Miejskiej, Policji, Straży Pożarnej. Dzieci wysłuchały wielu cennych słów na tematy bezpieczeństwa min.: odpowiedniego zachowania się wobec obcych, bezpiecznego poruszania się po drodze, potrzeby pamiętania numerów alarmowych.

Uczniowie na koniec otrzymali słodki poczęstunek, zakładkę z numerami telefonów alarmowych, książeczkę, odblask na plecak oraz odblaski na rower. Wycieczka była bardzo udana.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Warsztaty z rodzicami - "Prawa Dziecka" (3a)

W dniu 17 listopada 2009 roku w odbyły się w naszej klasie warsztaty, w których wzięli udział uczniowie wraz z rodzicami. Tematem spotkania były prawa dziecka, o których mówiliśmy już podczas zajęć
w poprzednim tygodniu. Podczas warsztatów rozmawialiśmy na temat praw dzieci i dorosłych
i porównywaliśmy je. Potem podzieliliśmy się na dwie grupy - rodziców i dzieci i dopasowywaliśmy do praw obowiązki, które z nich wynikają.

Później wyszliśmy z sali i próbowaliśmy wczuć się w rolę ludzi niewidomych. Poruszaliśmy się po korytarzu i schodach z zasłoniętymi oczami. Przez cały czas czuwali nad nami nasi rodzice i pani. Potem każdy opowiadał co czuł podczas tego ćwiczenia. Na koniec podzieliliśmy się na grupy, w których byli rodzice
i dzieci i wykonywaliśmy plakaty na przedstawiające chyba najważniejsze z praw - Prawo do życia. Na koniec podsumowaliśmy warsztaty, zrobiliśmy wspólne zdjęcie i rozeszliśmy się do domów. To spotkanie wszystkim nam się podobało.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Apel z okazji Święta Odzyskania Niepodległości

17 XI 2009 roku w naszej szkole odbył się apel z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. Uczniowie
z klasy VIb przygotowali słowno - muzyczne przedstawienie. W skrócie przedstawili historię kształtowania się państwa polskiego. Recytowano wiersze i śpiewano pieśni patriotyczne.

Po inscenizacji dyrektor szkoły mgr Ewa Gerełło wręczyła nagrody uczniom, którzy zwyciężyli
w następujących konkursach:

1. Konkurs fotograficzny "Moje wakacyjne zdjęcie"
Nagrody otrzymali:
I miejsce - Krzysztof Wojciechowski kl. VIc
II miejsce - Marta Mrozowska kl. IVc
III miejsce - Zuzanna Zarzycka kl. Vc i Aleksander Osmoliński kl. Va

2. Konkurs biblioteki szkolnej "Najlepszy projekt okładki ulubionej książki"
Nagrody otrzymali:
I miejsce - Zuzanna Brzezińska kl. VIc
II miejsce - Klaudia Karolak kl. VIa
III miejsce - Urszula Łopacz kl. IVc

3. Konkurs biblioteki szkolnej - Najlepsza prezentacja multimedialna na temat "Mój ulubiony bohater literacki"
Wyróżnienia otrzymali:
Jan Korczak kl. Vc
Aleksandra Zwierzchowska kl. VIb

4. Konkurs przyrodniczy dla klas szóstych "Piękna nasza Polska cała"
Nagrody otrzymali:
I miejsce - Malwina Łasiewicz kl. VIc
II miejsce - Maria Marciniak kl. VIc
III miejsce - Katarzyna Grzymkowska kl. VIc i Justyna Sot kl. VIb.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Koncert Majki Jeżowskiej

Dnia 18.11.2009 r. klasy 0 a, 0 b i I b były na koncercie Majki Jeżowskiej. Jest ona jedną
z najpopularniejszych polskich artystek, ulubienica dzieci. Na jej żywiołowe koncerty przychodzą trzy pokolenia fanów. Potrafi porywać tłumy do tańca i wspólnego śpiewania. Jest kompozytorem wszystkich swoich przebojów, pisze scenariusze i reżyseruje własne widowiska estradowe i telewizyjne.

Dzieci miały możliwość wysłuchania wspaniałych piosenek wokalistki, brały udział w konkursach. Wygrani otrzymywali drobne upominki w postaci plakatów, zdjęć, płyt z muzyką Majki. Na zakończenie uczniowie otrzymali autografy od artystki. Zabawa była wspaniała!!!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Znamy nasze prawa! Obchody 20-lecia Konwencji o Prawach Dziecka

Nasza szkoła została zarejestrowana w bazie programu UNICEF - "Szkoła z prawami dziecka". W tym roku przypada 20 rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka - najważniejszego i najbardziej uniwersalnego dokumentu regulującego prawa dziecka. W związku z tym wydarzeniem prowadzimy szereg działań mających na celu przybliżenie dzieciom wspomnianego dokumentu. Organizujemy ciekawe lekcje z wykorzystaniem bazy innowacyjnych materiałów dydaktycznych otrzymanych od UNICEF. Podejmujemy różne zadania pozwalające poznać dzieciom przysługujące im prawa i zrozumieć przesłanie: "Mamy swoje prawa i obowiązek przestrzegania tych praw wobec innych". Prace plastyczne wykonane przez dzieci posłużyły do zbudowania w naszej szkole "Muru Praw Dziecka".

20 listopada 2009 roku społeczność Szkoły Podstawowej nr 4 włączyła się w obchody Dnia Praw Dziecka. Tego dnia zaszczycili nas swoją obecnością liczni goście, m.in. zastępca Burmistrza Dzielnicy Ursus
p. Dariusz Wosztyl, przedstawiciele organizacji: Amnesty International - p. Grzegorz Żukowski, KARAN - p. Iwona Zając, Policji - p. Dorota Dziudzik, Straży Pożarnej - p. Adam Acher, Dyrektor Biblioteki Publicznej
w Ursusie p. Piotr Jankowski, a także przedstawiciele ursuskich szkół podstawowych.

Podczas uroczystości odczytano list Rzecznika Praw Dziecka, który napisał do nas: "(...) Niezwykle ważnym jest, by dzieci znały i doceniały zapisy Konwencji, przyjętej w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. Ucząc je ich własnych praw, wpajając im szacunek dla godności każdego człowieka, wychowujemy je na lepszych, szlachetniejszych ludzi. (...)". Zebrani obejrzeli prezentację multimedialną "Dzieci mają swoje prawa", następnie odbył się konkurs wiedzy "Wokół Praw Dziecka"
z udziałem delegacji uczniowskich szkół podstawowych Dzielnicy Ursus. W turnieju tym zwyciężyli przedstawiciele SP 14, drugie miejsce zajęli gospodarze z SP 4, trzecie - uczniowie z SP 11. Dzieci zostały nagrodzone dyplomami oraz słodkimi upominkami.

Kolejnym punktem uroczystości było przedstawienie teatralne na motywach książki Janusza Korczaka pt. "Król Maciuś Pierwszy", w którym wystąpili aktorzy - uczniowie klas piątych i szóstych, zespół muzyczny
z akompaniamentem gitar, zespół taneczny oraz solista, który zagrał na skrzypcach. Punkt kulminacyjny uroczystości stanowił happening, podczas którego dzieci w strojach różnych narodowości wypuszczały do nieba balony, głośno wypowiadając prawa dziecka. Na zakończenie wszyscy uczestnicy uroczystości zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.

20 listopada był bardzo ważnym dniem dla całej społeczności szkolnej. Dzieci poznały lepiej własne prawa, natomiast dorośli zwrócili uwagę na problemy i potrzeby małych ludzi.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Baloniki z Prawami Dziecka

Setki baloników z wypisanymi prawami dziecka poleciało w niebo z rąk uczniów warszawskich szkół w 20 rocznicę uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych konwencji o Prawach Dziecka.

W piątek 20 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w symbolicznym puszczaniu baloników, zorganizowanym w ramach programu UNICEF "Szkoła z prawami dziecka". Na każdym baloniku uczniowie wypisali najważniejsze ich zdaniem prawo dziecka.

Celem akcji było uświadomienie dzieciom, że mają swoje prawa oraz uwrażliwienie dorosłych na istnienie tychże praw.

JEŚLI KTOŚ MA ŚWIADOMOŚĆ WŁASNYCH PRAW, WTEDY RÓWNIEŻ SZANUJE PRAWA INNYCH.

Swoje opinie związane z tym wydarzeniem dzieci wyraziły w wywiadzie dla programu 1 Polskiego Radia.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Lekcja w Zamku Królewskim - 3a

23 listopada 2009 r. byliśmy w Zamku Królewskim na lekcji muzealnej "W pracowni Jana Matejki". Podczas tej lekcji uczyliśmy się jak oglądać i opisywać obrazy. Dowiedzieliśmy się, że Matejko był malarzem historycznym. Oglądaliśmy jego obrazy i próbowaliśmy wspólnymi siłami je zinterpretować.

Widzieliśmy 3 obrazy - "Batory pod Pskowem", "Konstytucja 3 Maja" i "Rejtan". Tworzyliśmy również żywe obrazy - udawaliśmy postacie z obrazu, a nasz kolega i koleżanka modelowali nasze figury, żeby upodobnić je do tych postaci. Odbyliśmy również krótki spacer po Starówce, podczas którego odwiedziliśmy Króla Zygmunta i Syrenkę.

Wycieczka była bardzo udana i ciekawa. Wszyscy świetnie się bawiliśmy i zdobyliśmy nową wiedzę.


Wycieczka do Ośrodka Edukacji Technicznej
w Słomczynie

30 listopada 2009 r. klasy 3b i 3e były na wycieczce w Ośrodku Edukacji Technicznej w Słomczynie.

Dzieci zwiedziły stolarnię. Zapoznały się z obróbką drewna. Poznały maszyny stolarskie. Same wykonały prace z materiałów pochodzących z drewna. Bawiły się przy ognisku.

Były też akcenty andrzejkowe, czyli wróżby. Było wesoło, wycieczka na długo zostanie w pamięci uczniów.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Andrzejki (1b)

Andrzejki przypadają na noc z 29 na 30 listopada w wigilię św. Andrzeja. Według dawnych wierzeń, ta noc miała moc magiczną, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości. Andrzejki, znane też jako Jędrzejki lub Jędrzejówki, noc wróżb dziewczęcych dotyczących miłości i małżeństwa.

Dziś zarówno dziewczęta jak i chłopcy, dzieci i dorośli bawią się żartobliwymi wróżbami, najczęściej wspólnie, na organizowanych zabawach i imprezach lub kameralnych, domowych spotkaniach.

Dnia 30.11.2009 r. w klasie Ib zapanowała atmosfera wróżb. Uczniowie pogłębiali aktywnie swoją wiedzę na temat obrzędów ludowych. Dzieci w różny sposób "próbowały dowiedzieć się czegoś o swojej przyszłości: - lały wosk, wystawiały buty za drzwi, losowały kim zostaną w przyszłości, przekuwały serce igłą, itp.

Zabawa dała dzieciom wiele radości i zadowolenia, wprowadziła swobodną atmosferę, na pewno dostarczając wielu miłych wrażeń.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Wycieczka do Zamku Królewskiego (5c)

W środę 2.XII.2009 r. pojechaliśmy do Zamku Królewskiego na lekcję muzealną o bajkach. Naszym opiekunem była pani Alicja Kolmus. Zebraliśmy się pod naszą szkołą o godz. 7:40. Jechaliśmy dwoma autobusami: 401 i 178.Jazda zajęła nam ok. 1 godz. 15 min. Gdy byliśmy już na miejscu pani Ala kupiła bilety. Następnie udaliśmy się do szatni i zostawiliśmy nasze kurtki i plecaki.

Lekcja zaczęła się o godz. 9:00. Pani przewodnik zaprowadziła nas do sali, w której obejrzeliśmy 30 min. przedstawienie, które opowiadało o znanych bajkach. Po zakończeniu przedstawienia udaliśmy się do sali gdzie na fotelach były rysunki z bajek Jeana de La Fontaine'a.

Przewodnik opowiedział nam jedną z bajek tegoż to autora. Na tym skończyliśmy naszą lekcję, która trwał ok. 1 godz. Poszliśmy do szatni i ubraliśmy się. Wracaliśmy autobusem 525 i 517. Podróż w stronę powrotną zajęła nam ok. 1 godz. Gdy dojechaliśmy pod szkołę wróciliśmy do swoich domów.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęcia


Mikołajki (1b)

Mikołajki - zeświecczona nazwa dnia Świętego Mikołaja obchodzonego 6 grudnia. Obchodzona na cześć świętego biskupa Mikołaja z Miry.

Obecność Świętego Mikołaja zapowiada nadejście świąt Bożego Narodzenia. W dniu tym Święty Mikołaj (właściwie osoba przebrana za niego) przynosi dzieciom prezenty. Zazwyczaj są to drobne upominki, słodycze lub małe zabawki. Osoby dorosłe również obdarowują swoich bliskich.

I tak też się stało w klasie I B. Zawitał do nas Święty Mikołaj z mnóstwem wspaniałych prezentów. Przyniósł coś dla każdego, dla wszystkich dziewczynek i chłopców. Dzieci miały wielką radość
z otrzymanych prezentów.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Apel mikołajkowy

Dnia 7 grudnia 2009 roku w naszej szkole odbył sie apel mikołajkowy.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Wycieczka do Muzeum Papieru

7 grudnia 2009 roku klasy 3b i 3e zwiedziły Muzeum Papiernictwa w Konstancinie Jeziornej. Dzieci zobaczyły jak produkuje się papier. Dowiedziały się jak taka produkcja odbywała się dawniej. Odbyły krótki kurs czerpania papieru. Każde dziecko samodzielnie wykonało papier czerpany z kwiatami i znakiem wodnym. Prace zabrały do domu i na gazetkę szkolną. Poznały historię fabryki, która ma 250 lat.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


"Echo po wycieczkach" (3b i 3e)

Po wycieczkach: do Ośrodka Edukacji Technicznej "Pinokio" w Słomczynie i do Muzeum Papiernictwa
w Konstancinie Jeziornej dzieci z klasy 3b pisały wypracowania oraz wykonały prace plastyczne "Pinokio".

Obie klasy 3b i 3e wykonały prace z papieru czerpanego. Urządzono wystawy w klasie i na korytarzu. Zrobiono też zdjęcia.

Zapraszamy do obejrzenia. Klasa 3b i 3e z wychowawczyniami.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Spotkanie z żywym teatrem (2abc i 3c)

W poniedziałek 7 grudnia 2009 r. byliśmy w teatrze Syrena. Oglądaliśmy spektakl pt. "Królowa Śniegu". Jedna z najbardziej znanych i lubianych baśni Hansa Christiana Andersena zilustrowana przepiękną muzyką Piotra Hertla i piosenkami Agnieszki Osieckiej. To niezapomniana i zarazem niezwykle przerażająca podróż w głąb mroźnego królestwa zła.

Spektakl przedstawia historię dwójki przyjaciół Kaja i Gerdy, którzy za sprawą okrutnej królowej zostają rozdzieleni. Do serca Kaja dostaje się odłamek szkła co sprawia, że chłopiec zaczyna być obojętny na ludzkie uczucia. Zrozpaczona Gerda, nie wierząc w śmierć przyjaciela, wyrusza na jego poszukiwania. Po wielu trudach udaje jej się go odnaleźć.

Przedstawienie wykorzystuje nowoczesną technikę elektroakustyczną, w niezwykły sposób przenosi widzów w zaczarowany świat baśni pełen tajemnic i magii. Mnóstwo w nim efektów specjalnych: wichry, grzmoty, śnieg, pędzące renifery, śpiewające ptaszki w lesie. Działają one na wyobraźnię, przekonująco opowiadają o sile przyjaźni i zwycięstwa dobra nad złem.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Klasa 6a w Cinema Parku

W dniu 14 grudnia 2009 r. klasa 6a wzięła udział w programie edukacyjnym "Cztery żywioły" w Cinema Parku. "Cztery Żywioły" to program, który sprzyja lepszemu zrozumieniu globalnych procesów kształtujących nasz świat. Dzięki oddziaływaniu na różne zmysły Cinema Park pokazał nam świat
z zupełnie innej perspektywy. Dzięki ruchomym fotelom znaleźliśmy się w samym środku szalejącego huraganu i zobaczyliśmy monstrualnie wielkie fale tsunami.

Wspólnie z naukowcami zbadaliśmy nie odkrytą jaskinię wewnątrz Ziemi. Obejrzeliśmy również film o sile, determinacji i bezinteresowności człowieka w świetle dramatycznych wydarzeń. Tę wiedzę zdobyliśmy w ciągu trzech godzin programu realizowanego w sześciu salach. Uczestniczyliśmy też w interaktywnej grze, w której okazaliśmy się najlepsi spośród wszystkich uczestników! Z pewnością była to dla nas niezapomniana lekcja...


Koncert Wigilijny

Dnia 16 grudnia 2009 r. w Szkole Podstawowej Nr 4 odbył się doroczny Koncert Wigilijny. Występy uczniów podziwiali Pani Dyrektor Ewa Gerełło oraz jej zastępcy pani Edyta Gawlicka i pan Janusz Gutkowski, nauczyciele i rodzice. Uroczystość uświetnili swoją obecnością Zastępcy Burmistrza Dzielnicy Ursus panowie Wiesław Krzemień i Dariusz Wosztyl.

Dzieci wprowadziły gości w świąteczny nastrój, grając i śpiewając kolędy i pastorałki. Przypomniały też historię tradycji bożonarodzeniowych w Polsce. Szczególnie wzruszające były występy dziecięcych zespołów i solistów, którzy zaprezentowali tradycyjne polskie kolędy. Na fletach zagrali uczniowie klas trzecich, zaś na dzwonkach - czwartoklasiści. Zespół gitarzystów w składzie: Kacper Krzyszczuk (kl.6a), Bartosz Maternik (kl.6d) oraz Adam Strzelecki (kl.5c) zaprezentował kolędę "Jezus Malusieńki". Na keyboardzie zagrali soliści: Katarzyna Kania (kl.5b) i Jan Górczyński (kl.3a). Zaśpiewały też solistki - Alicja Olszewska i Dagmara Kempisty z kl.4c. Niespodzianką był występ zespołu nauczycieli w składzie: siostra Monika Heba oraz panie Alicja Kolmus i Anna Tarwacka, który zaśpiewał "Kolędę Warszawską".

Oprawę muzyczną koncertu przygotowali wieloletni nauczyciele muzyki w naszej szkole - pani Dorota Męckowska i pan Leszek Szafraniec. Nad całością czuwali wychowawcy klas czwartych - panie: Agata Anuszkiewicz-Pycka, Katarzyna Goździk, Dorota Miazga oraz Sylwestra Wojda-Kułak.

Po uroczystym koncercie odbył się kiermasz ozdób świątecznych wykonanych przez wychowanków świetlicy. Dochód z ich sprzedaży zostanie przekazany na cele charytatywne.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Wizyta u króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie - 3c i 3d

W środę 16 grudnia 2009 r. wybraliśmy się na lekcję muzealną do pałacu Jana III Sobieskiego
w Wilanowie. Król, niestety, osobiście nie oprowadzał nas po swojej rezydencji. Czynili to współcześni piewcy jego bohaterskich czynów.

Podczas wizyty u króla zwiedziliśmy wszystkie najpiękniejsze komnaty w jego pałacu, m.in.: Pokój Sypialny Jego Królewskiej Mości, Bibliotekę, Wielką Sień, apartamenty Królowej. Dowiedzieliśmy się kim była wybranka serca Jana III Sobieskiego, jaka była jego ulubiona lektura i w co się ubierał. Liczne anegdoty i ciekawostki z życia króla Jana, które usłyszeliśmy, pozwoliły nam poznać charakter tego nietuzinkowego władcy.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Wigilia w klasie 2a

Klasowa Wigilia z udziałem uczniów, p. Bogusi i rodziców stała się tradycją szkolną.

Spotkaliśmy się przy wigilijnym stole, by w nastroju nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia uczestniczyć w świątecznym przedstawieniu, kolędowaniu i dzieleniu się opłatkiem, który jest symbolem miłości, dobroci wobec wszystkich ludzi.

W uroczystych nastrojach przepełnionych wzruszeniem i radością spotykaliśmy się, by złożyć sobie życzenia zdrowia, szczęścia, spokoju i wszelkiej pomyślności z nadejściem Nowego Roku, tym razem 2010.

Wszyscy - dzieci i ich rodzeństwo, rodzice, nasza pani, wzięliśmy udział w bożonarodzeniowej inscenizacji, której czar zaprowadził nas do krainy swiętego Mikołaja a Gwiazda Betlejemska wskazala nam drogę do Betlejem przed oblicze Maryi, Józefa i dzieciątka Jezus. Przeszłość narodzin Jezusa w Betlejem zmieszała się z teraźniejszością, magią Świąt Bożego Narodzenia wśród uczniów klasy II a.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Wigilia w klasie 3a

21 grudnia 2009 r. odbyło się w naszej klasie wspólne z rodzicami spotkanie Wigilijne. Na początku odbył się program artystyczny, w czasie którego recytowaliśmy wiersze, opowiadaliśmy o zwyczajach
i tradycjach świątecznych, a także graliśmy i śpiewaliśmy kolędy. Potem wszyscy podzieliliśmy się opłatkiem i życzyliśmy sobie dużo zdrowia oraz szczęścia i radości. Po życzeniach usiedliśmy przy wspólnym stole i spędziliśmy miło czas na rozmowach.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Wigilia w klasie 1b

Wigilia Bożego Narodzenia (wieczerza wigilijna, wieczór wigilijny, niekiedy także gwiazdka) (z łac. vigilia - czuwanie, straż) - w tradycji chrześcijańskiej dzień poprzedzający święto Bożego Narodzenia, kończący okres adwentu. Słowo wigilia oznacza oczekiwanie. W tym szczególnie uroczystym dniu oczekujemy przyjścia na świat Pana Jezusa.

Klasa I B przeżywała ten wspaniały czas we własnym gronie. Najpierw wszyscy przygotowywaliśmy stół wigilijny. Był biały obrus, opłatek, sianko, stroiki świąteczne, świece, słodki poczęstunek i napoje. Wszyscy zaczęliśmy od modlitwy, po czym składaliśmy sobie życzenia i dzieliliśmy się opłatkiem. Po tej wzniosłej chwili zasiedliśmy do poczęstunku, a następnie śpiewaliśmy kolędy.

Wigilia minęła nam w bardzo miłej atmosferze, przy pięknie ustrojonym stole i wspaniałych kolędach. Najważniejsze było to, że byliśmy wszyscy razem i wspólnie przeżywaliśmy te piękne chwile.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Dzień Babci (3b)

W poniedziałek 18.01. klasa 3 B zaprosiła swoje Babcie na wieczorek poetycki z okazji "Dnia Babci". Dzieci recytowały piękne wiersze o zimie, o babci i dziadku. Śpiewały piosenki, grały na fletach. Była miła atmosfera. Dziękujemy miłym gościom za przybycie.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Kiermasz i loteria na cel Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - klasa 3a

Przez trzy dni to znaczy od 19 do 20.01. nasza klasa organizowała na terenie szkoły kiermasz zabawek
i książek, z którego dochód chcemy przeznaczyć na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Przez kilka dni zbieraliśmy wszystko co można było sprzedać. Były to nasze niepotrzebne maskotki, zabawki i przeczytane książki. Ostatniego dnia postanowiliśmy zorganizować "wyprzedaż" w formie loterii. Podczas kiermaszu zebraliśmy 273 zł 26gr. Do akcji przyłączyli się również koledzy i koleżanki
z innych klas, którzy dostarczyli nam fanty na ten kiermasz.

Wszystkim serdecznie dziękujemy!


Dokarmianie ptaków (1b)

Ponieważ zima w tym roku charakteryzuje się bardzo niskimi temperaturami, dzieci z klasy IB postanowiły zająć się losem ptaszków i pomóc im przetrwać ten trudny czas. Maluchy przyniosły smakołyki dla ptaków i porozwieszały słoninkę na drzewach blisko szkoły. Życzymy ptaszkom SMACZNEGO !!!

Argumenty przemawiające za dokarmianiem ptaków!!!

 • Dokarmianie ułatwia ptakom przetrwanie ciężkich warunków zimowych - niskiej temperatury
  i opadów. Lot aktywny wymaga wiele energii, a równocześnie nie pozwala na gromadzenie wewnątrz ciała znacznych zapasów (niekorzystny wzrost ciężaru). Dlatego dla ptaków, zwłaszcza tych małych, szczególnie ważne jest regularne i wystarczająco obfite odżywianie.
 • Zimą dni są krótkie i ptaki mają mniej czasu na zdobycie pokarmu wystarczającego do przetrwania długiej i zimnej nocy.
 • Zimą ptaki mają ograniczony dostęp do innych źródeł pokarmu wskutek zalegania pokrywy śnieżnej.
 • Karma przygotowana przez człowieka nie jest atrakcyjniejsza niż naturalna i jeżeli ptaki będą miały dostęp do naturalnego pokarmu, to nie będą korzystać z dokarmiania.
 • Człowiek silnie wpływa na środowisko, w znacznym stopniu ograniczając naturalną bazę pokarmową, a dokarmianie zwierząt może nieco złagodzić skutki tych niekorzystnych zmian.
 • Dokarmiając ptaki, człowiek zbliża się do nich, uczy się, pobudza swoje zainteresowanie
  i uwrażliwia na przyrodę, a także zyskuje poczucie, że robi coś dobrego.
 • Liczniejsza populacja ma większe możliwości przystosowania się do niespodziewanych zmian
  w środowisku, a niewielkie i lokalne osłabienie doboru naturalnego, wobec wielu negatywnych przekształceń w środowisku będących dziełem człowieka, nie ma wielkiego znaczenia.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Pomóżmy ptakom przetrwać zimę!!!

Uczniowie z Klubu Małego Ekologa na zajęciach na początku stycznia podjęli decyzję o dokarmianiu ptaków na terenie naszej szkoły. Uznaliśmy, że niewielkim nakładem sił możemy pomóc tym, którzy nie mogą znaleźć pożywienia pod zmarzniętą warstwą śniegu.

Zdajemy sobie sprawę, że jeśli zdecydowaliśmy się na tę pomoc, musimy to robić systematycznie. Ptaki lecą do znajomego karmnika nawet kilka kilometrów i jeśli nie znajdują tam pokarmu, wycieńczone giną. Również starsi uczniowie z naszej szkoły dokarmiają ptaki. Panowie woźni zrobili dla nich piękne karmniki, które stoją w naszym ogrodzie.

Zwracamy się z prośbą o przynoszenie pokarmu - tzn. kaszy, płatków, nasion słonecznika i zbóż do p. Bąk w sali 12 lub p. Rykowskiej w s. 6.


Wycieczka do Zamku Królewskiego (1b)

Dnia 13.01.2010 r. dzieci z klasy I B pojechały na wycieczkę do Zamku Królewskiego. Wędrowały drogą przez wielobarwne sale galerii kobierców na "audiencję do sułtana". Była to okazja do obejrzenia wspaniałej kolekcji dywanów wschodnich i możliwość wejścia w tajemniczy świat Orientu.

W drugiej części lekcji uczniowie brali udział w spektaklu pt.: "Cudowna Lampa Alladyna". Ta dziedzina sztuki, jaką jest teatr umożliwia kontakt z żywym słowem adresowanym bezpośrednio do widza, pozwala ludziom obcować ze sobą, otwiera na problemy drugiego człowieka, przyczynia się do rozwoju osobowości młodego człowieka pod względem intelektualnym, moralno-społecznym, estetycznym
i emocjonalnym. Kontakt z dziełem sztuki kształci więc nie tylko wrażliwość estetyczną, ale również postawę wobec ludzi i świata oraz system wartości.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Bezpieczne ferie - klasa 2a, 2b, 2c

29 I 2010 r. drugoklasiści przygotowali dla swoich kolegów z klas młodszych apel, na którym zaprezentowali inscenizację, wiersze, piosenki i taniec. Przedstawione formy teatralne ilustrowały białą, śnieżną i mroźną zimę, która daje dzieciom mnóstwo radości ale też jest niebezpieczna.

Dlatego przed rozpoczęciem ferii zimowych przypomnieliśmy kolegom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, które należy zachować w czasie zimowych zabaw na śniegu, lodowisku i górce.

Apel był poprzedzony w klasach twórczą pracą plastyczną na temat uroków zimy, bezpiecznych form zabawy i sposobów zachowania się w czasie nieszczęśliwego wypadku. Prace zostały umieszczone na klasowych tablicach i szkolnych korytarzach.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Malowanie na płótnie (1c)

Działania plastyczne uczniów klasy 1c dotyczące tworzenia płaskorzeźby z masy solnej odbyły się
w początkach lutego 2010 r.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Apel walentynkowy


Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Co słychać w klasie 3b?

Uczniowie klasy 3b wykonali albumy o Polsce, w których przedstawili regiony kraju. Szczególną uwagę poświęcono Mazowszu. Urządzono wystawę. Odbyła się uroczysta lekcja z konkursem o Polsce. Obchodziliśmy też w klasie 200 lecie urodzin Fryderyka Chopina. Dzieci słuchały muzyki, malowały Dworek w Żelazowej Woli, układały rymowanki do muzyki wielkiego Polaka. Wystawa prac znajduje się w klasie
i na korytarzu szkoły. Zapraszamy do oglądania.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Konkurs grantowy "Szkoła z klimatem"

Szkoła Podstawowa nr 4 w Warszawie wzięła udział w konkursie grantowym "Szkoła z klimatem"
i otrzymała dofinansowanie działań ekologicznych mających na celu ograniczenie negatywnego wpływu człowieka na środowisko poprzez ograniczenie zużycia prądu i wody oraz stworzenie naturalnego filtru
z drzew.

Fundatorem grantu w wysokości 2000 zł jest Fundacja Nasza Ziemia i Vattenfall Haet Poland. Dotacja
w całości zostanie przeznaczona na zakup tuj kolumnowych, którymi zostanie obsadzony teren szkoły
w celu stworzenia zielonej bariery od ulicy Walerego Sławka.

Autorem projektu "Zielony filtr atmosfery" jest nauczyciel przyrody mgr Małgorzata Rykowska. Bezpośrednio w projekcie weźmie udział - 30 uczniów, członków Szkolnego Klubu Ekologicznego "Tęcza", pośrednio ponad 200 uczniów klas 4-6 oraz wspierający akcję rodzice. Projekt będzie realizowany od marca do maja br.

Dla uczniów zaangażowanych w realizację projektu zostanie zorganizowana wycieczka do Ogrodu Botanicznego w Powsinie, której fundatorem jest Urząd Dzielnicy Ursus.

Projekt "Zielony filtr atmosfery

Projekt składa się z 2 bloków, które realizowane będą dwutorowo, wśród uczniów klas 4-6. I blok "Zrozumieć przyrodę" ma na celu zdobycie wiedzy przez uczniów, dokonanie oceny własnego i innych postępowania oraz rozpatrzenie wszystkich możliwości działania.

II blok "Być partnerem przyrody" ma na celu podjęcie konkretnych działań zarówno indywidualnych jak
i zbiorowych przez społeczność szkolną.

W trakcie realizacji I bloku odbędą się warsztaty stacjonarne i terenowe "Śladami człowieka", w trakcie których uczniowie poznają ślady, które cieszą i smucą środowisko, swój ślad węglowy i ekologiczny oraz potrzeby współczesnej atmosfery. Określą, co mogą zrobić dla klimatu. Opracują dwa konkursy wiedzy: "Serce dla przyrody" dla klas 4 i "Wszystkie drzewa są aptekami" dla klas 5. Wezmą udział w konkursie plastycznym w celu wyłonienia projektu oznaczenia urządzeń elektrycznych w szkole.

Realizując II blok podejmą próbę zmiany jednego z nawyków szkodzących środowisku, wezmą udział w akcji "Godzina dla Ziemi" oraz zbiórce surowców wtórnych. Wspólnie podsumują podjęte działania indywidualne. Zaangażują się w sprzątanie terenu ogrodu szkolnego, przygotowanie gruntu i sadzenie drzew oraz szereg akcji informacyjnych dla społeczności szkolnej i lokalnej. Zaprezentują pracę zespołu, między innymi w formie happeningu i wystawy prac.

Spodziewanym efektem działań jest ograniczenie ilości CO2 w atmosferze na dwa sposoby, poprzez ograniczenie zużycia energii ze strony uczniów i filtrowania przez otaczające szkołę drzewa

.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Sprawozdanie z konkursu "Mistrz Sudoku"

W roku szkolnym 2009/2010 odbyła się III edycja konkursu dzielnicowego "Mistrz Sudoku". W konkursie wzięły udział następujące szkoły:

Szkoła Podstawowa Nr 4
Szkoła Podstawowa Nr 11
Szkoła Podstawowa Nr 14
Szkoła Podstawowa Nr 94 - Warszawa Włochy
Szkoła Podstawowa Nr 4 w Piastowie

Konkurs przebiegał w 3 etapach. I etap - klasowy odbył się 26. 11. 2009 r. II etap - szkolny odbył się 07.01.2009 r. III etap - między szkolny odbył się 25.02.2009 r.

Uczestnicy etapu II i III mieli za zadanie prawidłowo wypełnić plansze sudoku w jak najszybszym czasie.

Laureatami zostały następujące osoby:

KLASA I Mistrz - Aleksandra Wołek - SP11 - kl IC
Wicemistrz - Małgorzata Miksa - SP4 - kl IF
Wicemistrz - Jakub Rokicki - SP 4 Piastów KL. I B
Wicemistrz - Olga Naskręt - SP 4 KL. I F
Wyróżnienie - Oliwia Kalińska SP 4 KL.I F
- Marta Paśnicka SP 11 KL. I C
- Adam Kociński SP 11 KL.I E

KLASA II Mistrz - Agnieszka Hatowska - SP 4 Piastów kl IIC
Wicemistrz I - Weronika Witter- SP 4 Piastów kl II C
Wicemistrz II - Jowita Drozdowicz SP 11 II B
Wicemistrz III - Wiktoria Taborowska SP 14 kl IIB

KLASA III Mistrz - Justyna Kościelna - SP 11 kl III C
Wicemistrz - Julia Galusiakowska - SP 14 IIICD
Wicemistrz II - Aleksandra Godlewska SP 4 Piastów kl IIIC
Wicemistrz III - Weronika Matyka- SP 11 kl IIIC

Gratulujemy wszystkim finalistom, a szczególnie laureatom! Na zakończenie zamieszczamy zdjęcia laureatów z naszej szkoły: Małgosia, Olga i Oliwia z klasy I F.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Warszawski Konkurs Czytelniczy "Magia lektur"

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 przystąpili do Warszawskiego Konkursu Czytelniczego pod tytułem "Magia lektur", którego organizatorem byłą Szkołą Podstawowa nr 285 im. Jana Marcina Szancera.

Test sprawdzający znajomość lektury "Pinokio" Carla Collodiego pisało około 120 uczniów z klas 4-6. Sprawdzian składał się z dwóch części zawierających 39 pytań.

Najlepszy wynik uzyskał Maciej Wojtala - uczeń klasy 4d zdobywając 32 punkty na 39 możliwych do uzyskania. Tym samym został zakwalifikowany do etapu półfinałowego.

15 marca 2010 roku zakończył się etap półfinałowy Warszawskiego Konkursu Czytelniczego. Szkołę Podstawową nr 4 reprezentował Maciej Wojtala.

Etap półfinałowy obejmował dwie kategorie:
- znajomość lektury "Pinokio" Carla Collodiego
- znajomość słownictwa związanego z filmem oraz filmu "Pinokio".

Cieszymy się z osiągnięć naszego ucznia i życzymy dalszych sukcesów.


Marzanny pożegnały zimę!

22 marca 2010 r. w Szkole Podstawowej nr 4 został rozstrzygnięty konkurs na najpiękniejszą Marzannę. Wzięli w nim udział uczniowie z wszystkich klas w kategoriach: sztuczne kukły i przebranie za Marzannę. Najpiękniejsze Marzanny są dziełem uczniów z klas Ib (I miejsce), IIa (II miejsce) oraz IIIe (III miejsce). Wszystkie "żywe Marzanny" otrzymały słodkie upominki na pierwszym wiosennym apelu.

Według ludowych wierzeń obrzęd topienia Marzanny miał przyspieszać odejście zimy i sprowadzić do wsi wiosnę. Niegdyś obrzęd topienia Marzanny odbywał się w czwartą niedzielę Wielkiego Postu. Słomianą kukłę ubraną w białą koszulę dziewczęta obnosiły po całej wsi. Następnie szły nad pobliską rzekę, wesoło śpiewając, rzucały do wody. Wyprowadzając ze wsi Marzannę, zwaną też Śmiertką lub Śmiercichą, ludzie żegnali zimę - śmierć. Po utopieniu kukły wnoszono do wsi iglastą gałąź przybraną wstążkami. Młodzież chodziła z nią od chaty do chaty, a po skończeniu uroczystości stroik palono. Był to znak nastania wiosny. Z czasem dorośli coraz rzadziej brali udział w tych obrzędach.

Obecnie dzieci zamieniły rytuał topienia Marzanny w zabawę, urządzaną 21 marca w Święto Wiosny.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Apel szkolny "Powitanie wiosny"

22 marca 2010 roku w Szkole Podstawowej nr 4 na Sali gimnastycznej odbył się apel szkolny pt. "Powitanie wiosny". Część artystyczna połączona została z montażem słowno-muzycznym, którą przygotowali uczniowie klas: 5a i 5b wraz z wychowawcami.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Koncert laureatów XXXIII Konkursu Recytatorskiego "Warszawska Syrenka"

W tegorocznym Konkursie Recytatorskim "Warszawska Syrenka" naszą szkołę reprezentowało dziesięciu laureatów wyłonionych uprzednio w eliminacjach szkolnych.

24 marca 2010 r. w O. K. "Arsus" odbyło się uroczyste wręczenie nagród połączone z występem laureatów i koncertem muzycznym w wykonaniu Szymona Kusarka. Uczniów naszej szkoły spotkała miła niespodzianka - wielu otrzymało nagrody!

W kategorii klas 0-3 nagrodzono następujących uczniów:
I miejsce - Julia Spychała kl. 2c
III miejsce - Łucja Tarwacka kl. 1C
wyróżnienia: Justyna Welman kl. 3A, Kinga Basińska kl. 2A, Izabela Klus kl. 2b.

W kategorii klas 4-6 nagrodzono następujących uczniów:
I miejsce - Olga Chodorowska kl. 6A
wyróżnienie - Szczepan Deca.

Jury konkursu wytypowało Olgę Chodorowską do reprezentowania naszej dzielnicy w rejonowym etapie konkursu.

Wszyscy uczestnicy dzielnicowych eliminacji konkursu otrzymali upominki. Laureatom, ich rodzicom oraz nauczycielom gratulujemy!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Klasa 3a "Spotkanie z ciekawymi ludźmi"

W czwartek 25 marca 2010 r. nasza klasa spotkała się ze strażakami z Grupy Poszukiwawczo - Ratowniczej, którzy brali udział w misji na Haiti. Na naszą lekcję przyszli panowie - asp. szt. Jacek Bąk
i asp. Michał Rosa z psem ratowniczym Maronem, który jest czarnym labradorem.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


VI Dzielnicowa Olimpiada Polonistyczna pod hasłem "Szkoła w literaturze"

W I - szkolnym etapie konkursu, który odbył się 11.12.2009 r., wzięło udział 12 uczniów z klas szóstych.

Do II etapu zakwalifikowali się:
1. Olga Chodorowska 6a
2. Marta Zatyka 6a
3. Martyna Kamieńska 6b
4. Karolina Strzelczyń 6b
5. Aleksandra Zwierzchowska 6b
6. Katarzyna Grzymkowska 6c
7. Kamila Rychlik 6c
8. Kacper Włodarkiewicz 6c
9. Olga Gawłowska 6d

II etap konkursu miał miejsce 28.01.2010 r. w Szkole Podstawowej nr 11. Do III etapu konkursu zakwalifikowali się Olga Gawłowska i Kamila Rychlik.

III etap - finał olimpiady odbył się 25.03.2010 r. w Szkole Podstawowej nr 11. Kamila Rychlik zdobyła wyróżnienie.


Wieczorek Poetycki "Dziecko jest poezją"

W dniu 29 marca 2010 r. wychowankowie świetlicy szkolnej przedstawili niezwykły program artystyczny. Pod kierunkiem nauczycieli pracujących w świetlicy szkolnej przygotowali recytację zabawnych wierszyków, które w całości utworzyły niezwykły - poetycki portret dziecka...

Przed zebraną w kameralnej sali publicznością, w blasku świec zaprezentowali się: Michał Komar, Oliwia Krzyszczak, Kacper Dygas, Małgosia Bizunowicz, Bartek Kowalczyk, Małgosia Rapacka, Zang Krajewska, Daniel Łapa, Emilka Rosła, Julia Prokopowicz, Wiktoria Szadkowska, Asia Thiel, Oskar Czarnecki, Mateusz Zagórski, Karolina Żołnowska, Michał Potapczuk, Julia Spychała, Łucja Tarwacka, Kinga Basińska, Ola Boguszewska oraz Zuzia i Hania Chmielewskie.

Mali artyści przedstawiali swe wiersze na tle pięknej dekoracji, którą stanowiły ich własne zdjęcia, wykonane w niezwykły, artystyczny sposób. Zebrani podziwiali również wzruszającą prezentacją multimedialną, przygotowaną przez panią Katarzynę Dygas.

Na zakończenie organizatorzy zaprosili publiczność oraz recytatorów na słodki poczęstunek.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


SKKT - poszukiwanie wiosny

31 marca 2010 r. członkowie SKKT wyruszyli w poszukiwaniu oznak wiosny. Najpierw szukaliśmy na terenie szkoły, gdzie każdy z nas znalazł coś ciekawego np. wiosenne kwiatki - krokusy, przylaszczkę, stokrotki, pierwiosnki, żonkile, hiacynty. Na drzewach i krzewach spostrzegliśmy rozwijające się pąki
i młode listki.

W ogrodzie szkolnym spotkaliśmy też dwie biedronki i dużo rozbudzonych już ślimaków. Potem poszliśmy obejrzeć ogródki przy pobliskich blokach. Tam też znaleźliśmy mnóstwo kolorowych kwiatów, pąki, młode listki i budzące się owady. Na koniec odwiedziliśmy plac zabaw w Parku Achera i wróciliśmy do szkoły

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Wycieczka klasy 1e do Straży Pożarnej

Dnia 15 kwietnia 2010 r. klasa 1e odbyła wycieczkę do Straży Pożarnej.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Obchody "Dnia Ziemi"

Rok 2010 to rok szczególny, zbiegły się bowiem dwa jubileusze: 40 lat tego święta na świecie i 20 lat
w Polsce. Tegoroczne hasło obchodów Dnia Ziemi przebiegło pod hasłem "Różnorodność w nas, bioróżnorodność wokół nas". 22 kwietnia ludzie z całego świata zastanawiają się, jak chronić i szanować wspólny dom - planetę Ziemię.

Przypomnieli o tym uczniowie z klas IVa i IVd podczas uroczystego apelu w przedstawieniu "Niezwykli goście" przeplatanym deklamacją wierszy i śpiewem piosenek o tematyce ekologicznej. Występ niezmiernie się podobał publiczności i został nagrodzony gromkimi brawami.

W związku z obchodami "Dnia Ziemi" przeprowadzono dwa konkursy w dwóch kategoriach wiekowych. Dla klas 0-III świetlica szkolna przygotowała konkurs pod hasłem "Recykling jest sztuką" polegający na wykonaniu ciekawej pracy przestrzennej tylko z odpadów. Honorowym patronem tego konkursu została fundacja "Nasza Ziemia", która ufundowała dla zwycięzców ciekawe nagrody. Zaś uczniowie z klas IV-VI mogli wykazać się w konkursie plastycznym na jeden z trzech proponowanych tematów:
1) "Znaczenie pszczoły w środowisku przyrodniczym i w gospodarce oraz jej ochrona"
2) "Ochrona żab przed samochodami"
3) "Wypalanie traw - barbarzyństwem"

Szczególne podziękowania należą się Radzie Rodziców przy SP4 za sfinansowanie nagród dla zwycięzców w obu konkursach.

Niech szkolne hasło obchodów "bądźmy sojusznikami w ratowaniu Ziemi" trwa jak najdłużej
w świadomości wszystkich, którym zależy mniej lub bardziej na losach naszej planety Ziemi.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Spotkanie ze sztuką teatralną

Dnia 5 maja 2010 r. klasy 2a,b,c oraz 3c obejrzały kolejną sztukę teatralną wystawioną przez aktorów teatru "Syrena". Przedstawienie zostało zrealizowane na podstawie baśni Hansa Chrystiana Andersena pt. "Trzewiczki szczęścia".

Wybór tej sztuki nie jest przypadkowy, bo z zakresu edukacji polonistycznej "Spotkanie z baśnią, która bawi, uczy i wychowuje". Zwłaszcza baśnie Andersena kierują do dzieci morały tj. pouczające wnioski. Treść baśni o trzewiczkach szczęścia, pokazała nam, że w życiu codziennym należy cieszyć się każdą chwilą.

We wszystkim co robimy, należy dostrzegać dobro i zadowolenie. Radość niesie szczęście, które ułatwia codzienne życie.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Apel z okazji Konstytucji 3 Maja

W dniu 05.05.2010 r. na 4 godzinie lekcyjnej uczniowie klasy 5a i 5b pod opieka wychowawców przedstawili dla całej społeczności szkolnej montaż słowno-muzyczny z okazji Konstytucji 3 Maja. Dzieci łącznie z Dyrekcją Szkoły z dumą i wzruszeniem odśpiewali hymn narodowy "Mazurek Dąbrowskiego".

Uczniowie pięknie recytowali i czytali teksty literackie. Przedstawienie miało na celu budzenie dumy narodowej, kształcenie uczuć wyższych - przywiązania do symboli narodowych oraz kształcenie płynności języka ojczystego.


Spotkanie z astronautą

13 maja 2010 r. w dzielnicy Ursus Pan Burmistrz Dariusz Wosztyl zorganizował spotkanie uczniów liceów, gimnazjów i klas szóstych szkół podstawowych z George'm Zamka, przedstawicielem NASA polskiego pochodzenia.

W spotkaniu, które odbyło się w Ośrodku Kultury Arsus uczestniczyło około 600 osób. Astronauta, wraz
z tłumaczem, przedstawił filmy ze swoich podróży kosmicznych i opowiedział o NASA oraz przybliżył dzieciom i młodzieży ciekawe zagadnienie jakim jest kosmos.

Następnie George Zamka odpowiadał na pytania uczniów zadawane w języku angielskim. Na koniec spotkania dzieci robiły sobie z gościem pamiątkowe zdjęcia.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Klasa 3b i przedszkolaki

13 maja 2010 r. klasa 3b gościła dzieci z przedszkola. Uczniowie pokazali czego się uczą w klasie trzeciej. Prezentowali wiadomości o owadach (pszczołach i mrówkach). Mówili też o latających ssakach -
o nietoperzach.

Dziewczynki inscenizowały wiersze. Wszyscy wysłuchali piosenki "Gdzie się podziała pszczółka Maja?". Była też matematyka. Przedszkolaki malowały figury geometryczne, a dzieci z klasy trzeciej pomagały im.

Zaproszono też gości do obejrzenia wystaw plastycznych w klasie i na korytarzu: "Łąka w naszej wyobraźni", "Portret" i "Martwa natura." Na koniec wizyty trzecioklasiści zapoznali młodszych kolegów
z naszym hymnem szkolnym. Spotkanie wszystkim się podobało. Dzieci z klasy trzeciej były dumne z tej wizyty.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Wycieczka do Muzeum Ziemi

18 maja 2010 r. klasy 3b i 3e wybrały się do Muzeum Ziemi. Dzieci zwiedziły wystawy: "Bursztyn "Od płynnej żywicy do sztuki zdobniczej", "Geologiczna historia Ziemi", "Meteoryty - kamienie Nieba", "Skamieliny i szkielety".

Poznały właściwości bursztynu. Same wykonywały doświadczenia. Dowiedziały się, że bursztyn jest lekki, nie przewodzi ciepła, potarty o sukno elektryzuje się. Były to ciekawe spostrzeżenia.

Na koniec kupiły sobie ciekawe kamienie i zrobiły pamiątkowe zdjęcia. Wycieczka była bardzo udana. Było mało czasu na dokładne zwiedzanie. Wybierzemy się ponownie.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Wycieczka do Kawęczyna

Dnia 24 maja 2010 r. klasa 1b i 1e wybrały się na wycieczkę do Kawęczyna. Do dyspozycji dzieci
w Gościńcu Wiecha były: stara zagroda chłopska z izbą etnograficzną, w której wypiekany jest chleb, dwa stuletnie wiatraki, kapliczka, młyn wodny, przestronne drewniane wiaty biesiadne, kuźnia i stajnie ze zwierzętami.

Rozległy, oświetlony i ogrodzony teren Gościńca oferował dzieciom niezliczone rozrywki: skansen, tereny leśne z danielami, stawy rekreacyjne, padok do jazdy konnej, boiska sportowe. Program pobytu obejmował: powitanie chlebem i solą, przejażdżkę wozem konnym, zwiedzanie skansenu, prelekcję na temat życia i pracy na wsi, poczęstunek (bułka słodka i herbata), ognisko z pieczeniem kiełbasek, gry
i zabawy na świeżym powietrzu, dyskoteka oraz spacery po lesie i nad stawem.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Dzień Matki w klasie 3b

Klasa 3b zaprosiła swoje mamy na wieczorek poetycki z okazji Dnia Matki. Dzieci inscenizowały bajki, wiersze. Śpiewały piosenki. Kasia zagrała na flecie. Uczniowie wykonali prace plastyczne "Kwiaty dla naszych Mam" i portrety "Moja Mama".

Mamy otrzymały w prezencie od swoich pociech sadzonki begonii. Było bardzo miło. Było to ostatnie spotkanie klasy w tym roku szkolnym. Będziemy je długo wspominać.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


SKKT - Wycieczka na Pole Mokotowskie

26 maja 2010 r. członkowie SKKT wybrali się na wycieczkę na Pole Mokotowskie. Spacerując po pięknych alejach parku poznali wiele ciekawych informacji związanych z tym miejscem.

Dowiedzieli się, że przed II wojną światową na ponad 200-hektarowym obszarze znajdowało się lotnisko, tor wyścigów konnych oraz ogródki działkowe. Teren ten był również miejscem defilad wojsk Marszałka Piłsudskiego, dlatego też część Pola nosi nazwę Park im. Józefa Piłsudskiego.

Podczas spaceru był również czas na wspaniałą zabawę na placu zabaw.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Mam Marzenie

W marcu 2009 roku u ucznia klasy 2 naszej szkoły - Mikołaja wykryto chorobę nowotworową. Trzymaliśmy za niego kciuki, gdy musiał mierzyć się z tą podstępną chorobą. Wspieraliśmy go podczas leczenia, które było bardzo nieprzyjemne. W listopadzie rozpoczęliśmy zbiórkę pieniędzy w naszej szkole, aby mogło spełnić się marzenie naszego kolegi - wyjazd na mecz piłki nożnej. Pomogli uczniowie i rodzice. Udało się zgromadzić prawie 3 tys. złotych.

Marzenie spełniło się dzięki fundacji "Mam Marzenie" oraz sponsorom. Dla chłopca było to niezapomniane przeżycie, a zarazem rekompensata za cierpienia podczas choroby. Chcemy dalej kontynuować tę akcję charytatywną i spełniać marzenia dzieci chorych na choroby zagrażające ich życiu.

Kierujemy również apel do innych szkół, a także firm o wsparcie fundacji "Mam Marzenie", aby mogła spełnić marzenia wszystkich chorych dzieci.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Sukces naszej uczennicy w Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym

Dnia 8 maja 2010 r. w Czerniejewie (woj. wielkopolskie) odbył się Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy zorganizowany przez Zespół Szkół Publicznych w Czerniejewie. W konkursie tym wzięli udział laureaci Dzielnicowego Konkursu Krasomówczego: uczennice szkół podstawowych - Dominika Lewandowska (SP 11) i Olga Chodorowska - uczennica kl. 6a naszej szkoły oraz gimnazjaliści - Małgorzata Murawska, Krystyna Marczak i Maciej Budniakiewicz - wszyscy z Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 132.

Zgodnie z regulaminem uczniowie wygłosili kilkuminutowe oracje na temat walorów turystycznych wybranego regionu Polski. Organizatorzy zapewnili uczestnikom konkursu i ich opiekunom atrakcje - przejażdżkę bryczką alejkami malowniczego Czerniejewa oraz zwiedzanie barokowo-klasycystycznego Zespołu Pałacowego.

Ogłoszone przez jury wyniki konkursu okazały się pomyślne dla uczniów z Ursusa. W kategorii - szkoły podstawowe - Olga Chodorowska zdobyła II miejsce, natomiast w kategorii - gimnazja - laureatkami zostały Krystyna Marczak - III miejsce i Małgorzata Murawska - wyróżnienie. Uczennice otrzymały nagrody i dyplomy, zaś wszyscy nauczyciele - podziękowania.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


V Dzielnicowy Konkurs Literacki "Ursuska Szuflada Małolata"

Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 11 im. I Dywizji Kościuszkowskiej w Warszawie. Konkurs ten obejmował dwie kategorie wiekowe - uczniowie klas I-III i klas IV-VI. Dzieci pisały utwory literackie o dowolnej tematyce, które oceniane były w dwóch kategoriach - poezja i proza.

Nagrodzono utwory następujących uczniów:

Kl. I-III
Oliwia Krzyszczak - II miejsce
Aleksandra Boguszewska - wyróżnienie

Kl. IV-VI
Olga Chodorowska 6a - I miejsce
Katarzyna Pliżga 5c - II miejsce
Natalia Zaręba 5c - II miejsce

Mikołaj Pawlak 4d - wyróżnienie
Zuzanna Zarzycka 5c - wyróżnienie
Malwina Łasiewicz 6c - wyróżnienie
Maciej Malec 4a - wyróżnienie

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 30.04.2010 r. w Szkole Podstawowej nr 11. Dzieci otrzymały nagrody książkowe i dyplomy.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęcia


VII Dzielnicowa Olimpiada Przyrodnicza

Tytuł tegorocznej olimpiady przyrodniczej brzmiał: "Od Bałtyku po Tatr szczyty" i dotyczył zagadnień zróżnicowania warunków przyrodniczych Polski ze szczególnym zwróceniem uwagi na walory krajoznawcze i turystyczne.

Honorowy patronat nad olimpiadą objął Burmistrz Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy Pan Wiesław Krzemień. W olimpiadzie wzięli udział uczniowie pięciu szkół podstawowych naszej dzielnicy.

Olimpiada została przeprowadzona w trzech etapach:
I etap - eliminacje szkolne - 08.01.2010
II etap - eliminacje międzyszkolne - 12.03.2010
III etap - eliminacje międzyszkolne - 29.04.2010

W etapie pierwszym i drugim uczniowie rozwiązali test, w trzecim przedstawili prezentację na dowolnie wybrany przez siebie temat dotyczący przyrody ożywionej bądź nieożywionej Polski lub region.

I etap - eliminacje szkolne
Łączna liczba uczestników I etapu olimpiady - 99
W tym uczniów:
klas 6 - 56
klas 5 - 34
klas 4 - 9
Łączna liczba uczniów zakwalifikowanych do II etapu olimpiady - 42.

II etap - eliminacje międzyszkolne
Łączna liczba uczestników II etapu olimpiady - 42
W tym uczniów:
klas 6 - 26
klas 5 - 15
klas 4 - 1
Łączna liczba uczniów zakwalifikowanych do III etapu olimpiady - 9.

III etap - eliminacje międzyszkolne
Łączna liczba uczestników III etapu olimpiady - 9
W tym uczniów:
klas 6 - 6
klas 5 - 3
klas 4 - 0

Skład Komisji:
1. Urszula Depczyk - doradca metodyczny m st. Warszawy w zakresie przyrody, przewodnicząca komisji
2. Maria Sroczyńska Łojek - doradca metodyczny m st. Warszawy w zakresie przyrody, członek komisji
3. Magdalena Sołtysiak - przedstawiciel Wydziału Ochrony Środowiska, członek komisji

Laureaci VII Dzielnicowej Olimpiady Przyrodniczej:
I miejsce Malwina Łasiewicz, Katarzyna Grzymkowska - SP nr 4
II miejsce Michał Podmiotko - SP nr 11
III miejsce Maria Marciniak - SP nr 4
Wyróżnienie specjalne za posiadaną wiedzę na temat geologii Polski:
Mateusz Kędziora - SSP 4

Wyróżnienia:
1. Bartłomiej Kowalik - SP 14
2. Justyna Sot - SP 4
3. Urszula Kurek - SP 2
4. Karolina Strzelczyk - SP 4

Obserwatorzy - opiekunowie grup uczniowskich
1. Lidia Jakubik - nauczyciel przyrody SP 14
2. Irena Jarzębak - nauczyciel przyrody SP 2
3. Anna Tuchowska - nauczyciel geografii SSP 4
4. Urszula Wichowska - nauczyciel przyrody SP 11
5. Sylwia Witek - nauczyciel przyrody SSP 4
6. Małgorzata Rykowska - nauczyciel przyrody SP 4

Uroczyste rozdanie nagród odbyło się 13.05.2010 r.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


X Warszawski Konkurs Języka Angielskiego Big Ben

Centrum Artystyczne "Radomska 13" zaprosiło uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych do udziału
w X Warszawskim Konkursie Języka Angielskiego BIG-BEN 2010. Celem konkursu było pogłębianie zainteresowań językowych poprzez zabawę.

Tegoroczne motto "Four seasons of the year - autumn" czyli "Cztery pory roku - jesień".

Kategorie konkursowe:
1. scena
- scenki aktorskie
- recytacje
- śpiew
2. literatura
- mała forma literacka

Prezentacje sceniczne i prace literackie, które napłynęły do organizatorów charakteryzował wysoki poziom artystyczny. Najlepsze prace i występy estradowe zostały nagrodzone.

Uczennica naszej szkoły klasy 6c, Katarzyna Grzymkowska zdobyła wyróżnienie w kategorii mała forma literacka.


Lekcja muzealna "Z archeologią za pan brat"

Dnia 15 czerwca 2010 r. klasa IV b wraz z wychowawczynią udała się do Muzeum Narodowego
w Warszawie na lekcję muzealną pt: "Z archeologią za pan brat".

Lekcja rozpoczęła się o godzinie 10.15. Pan przewodnik odkrywał przed dziećmi tajniki zawodu archeologa. Oprócz zwiedzania wybranych sal uczniowie czynnie brali udział w rozwiązywaniu zagadek
i różnych archeologicznych ćwiczeń.

Na zakończenie lekcji uczniowie obejrzeli przepiękny obraz Jana Matejki pt; "Bitwa pod Grunwaldem" oraz zakupili różne ciekawe pamiątki.


</td>

Dzień Matki i Ojca w klasie I B

Dzień Matki - święto obchodzone corocznie w Polsce 26 maja jako wyraz szacunku dla wszystkich matek. W tym dniu są one zwykle obdarowywane laurkami i kwiatami oraz różnego rodzaju prezentami przez dzieci. To święto ma na celu okazanie matkom szacunku, miłości, podziękowania za trud włożony
w wychowanie.

Dzień Ojca - co prawda obchodzony jest w Polsce 22 czerwca, ale klasa I B przygotowała specjalną inscenizację dla obojga rodziców.

Program przygotowany przez klasę I B obejmował wierszyki, piosenki oraz zabawne scenki. Po zakończeniu przedstawienia rodzice otrzymali prezenty w postaci ramek ze zdjęciami swoich pociech oraz piękne laurki. Następnie wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, kawę i herbatę.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęcia


Klasa IIIb żegna nauczanie początkowe

Jeszcze udział w apelu, jeszcze przedstawienie dla rodziców i już wakacje. Do zobaczenia w klasie czwartej.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Podsumowanie konkursów organizowanych
w Szkole Podstawowej nr 4

Dnia 13 maja odbyło się uroczyste zakończenie olimpiad i konkursów dzielnicowych organizowanych przez Szkołę Podstawową nr 4. Tego dnia gościliśmy władze Dzielnicy Ursus - Pana Burmistrza Bogdana Olesińskiego oraz Wiceburmistrza Pana Wiesława Krzemienia. Na uroczystość przybyli również uczniowie
i nauczyciele z ursuskich szkół i przedszkoli, a także przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 4
w Piastowie.

Warto podkreślić, że nasza szkoła przed kilkoma laty była inicjatorem dzielnicowych olimpiad, które co roku cieszą się powodzeniem wśród uczniów.

W VII Dzielnicowej Olimpiadzie Przyrodniczej pod hasłem "Od Bałtyku po Tatr szczyty" zwycięzcami zostali: Malwina Łasiewicz (SP4) i Katarzyna Grzymkowska (SP4) - ex aequo I miejsce, Michał Podmiotko (SP11) - II miejsce, Maria Marciniak (SP4) - III miejsce.

Laureatami VII Dzielnicowej Olimpiady Historycznej pod hasłem "Losy Polaków podczas II wojny światowej" zostali: Mateusz Kędziora (SSP4) - I miejsce, Kamil Wojnowski (SP4) i Katarzyna Wardzyńska (SSP4) - ex aequo II miejsce, Kacper Chrostowski (SSP4) - III miejsce.

Nagrody w Dzielnicowej Olimpiadzie Matematycznej pod hasłem "Między równaniem a nierównością" otrzymali: Marcin Kowalski (SP4) - I miejsce, Olaf Dygas (SP4) - II miejsce, Krzysztof Wojciechowski (SP4) - III miejsce.

Młodsi uczniowie zmierzyli się z niełatwymi zadaniami w III edycji Dzielnicowego Konkursu "Mistrz Sudoku". Zaszczytny tytuł Mistrza otrzymali: Aleksandra Wołek (SP11), Malgorzata Miksa (SP4), Jakub Rokicki (SP4 Piastów), Olga Naskręt (SP4), Agnieszka Hatowska (SP4 Piastów), Weronika Witter (SP4 Piastów), Jowita Drozdowicz (SP11), Wiktoria Tyborowska (SP14), Justyna Kościelna (SP11), Julia Galusiakowska (SP14), Aleksandra Godlewska (SP4 Piastów) i Weronika Matyka (SP11).

Ponadto dla młodszych dzieci w naszej szkole zorganizowano konkursy dzielnicowe - plastyczny i literacki w ramach Miejskiego Programu Ekologicznego "Warszawa stolicą czystości". W konkursie plastycznym skierowanym do wychowanków przedszkoli oraz uczniów klas 0 - I szkół podstawowych przyznano wiele nagród. W kategorii 5-latki zwycięzcy to: Małgosia Świderek (Przedszkole nr 168) i Eliza Pietruszka (Przedszkole nr 343) - ex aequo I miejsce; Ania Kolbarczyk (Przedszkole nr 168) i Olga Makowska (Przedszkole nr 343) - ex aequo II miejsce. W kategorii uczniowie klas I zwyciężyli: Marcin Kolbarczyk (SP2) i Zuzanna Kaluga (SP2) - ex aequo I miejsce; Weronika Krasnodębska (SP2) i Weronika Jędrzejczak (SP4) - ex aequo II miejsce; Maciej Laskowski (SP4) i Michał Potapczuk (SP4) - ex aequo III miejsce. Laureatami Konkursu Literackiego dla uczniów klas II i III zostali: Marta Borowiecka (SP4) - I miejsce, Jakub Kupisz (SP4) i Amelia Łobaszewska (SP4) - ex aequo II miejsce; Miłosz Wszelaki (SP4) i Weronika Grzymkowska (SP4) - ex aequo III miejsce. Laureaci I miejsca w konkursach w ramach wspomnianego programu reprezentowali dzielnicę Ursus na szczeblu miejskim.

Wszystkim laureatom i ich opiekunom serdecznie gratulujemy, szczególne podziękowania składamy władzom naszej dzielnicy oraz członkom komisji konkursowych.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Sprawozdanie z realizacji projektu grantowego "Zielony filtr atmosfery"

BLOK I: ZROZUMIEĆ PRZYRODĘ

1. Warsztatowe zajęcia pozalekcyjne Szkolnego Klubu Ekologicznego "Tęcza".
Odbyło się 10 warsztatów przyrodniczych:
* "Mój styl życia"
* "Style życia Polaków"
* "Ślady, które cieszą i smucą środowisko"
* "Co mogę zrobić dla klimatu?"
* Atmosfera w potrzebie.
* "Drzewo - apteka natury"
* "Od tajemnicy do prawdy - ślad węglowy człowieka"
* "Ślad ekologiczny człowieka"
* "Jak mogę oszczędzać energię w szkole i domu?"
* "Wokół energii"

2. Konkursy dla poszczególnych grupach wiekowych.
Przeprowadzono dwa konkursy wiedzy dla poszczególnych grup wiekowych:
* "Serce dla przyrody" - konkurs wiedzy dla uczniów klas 4
* "Wszystkie drzewa są aptekami" - konkurs wiedzy dla uczniów klas
Przeprowadzono dwa konkursy plastyczne:
* "Mam pomysł" konkurs plastyczny w celu oznaczenia urządzeń elektrycznych w szkole.
* Konkurs "Godzina dla Ziemi" na wykonanie plakatu informacyjnego.

BLOK II: BYĆ PARTNEREM PRZYRODY.

Wykonano wszystkie zaplanowane działania:
* "Moja, nasza godzina dla Ziemi"- udział w akcji "Godzina dla Ziemi".
* Zbiórka surowców wtórnych w ramach ogólnoszkolnego konkursu "Mini-Max".
* Akcja "Moja pięta Achillesa" - poznanie nawyków szkodzących środowisku w poszczególnych grupach wiekowych
* Akcja "Supełki naszych decyzji"- próba zmiany jednego z nawyków szkodzących środowisku.
* "Ślady naszych rąk podarowane przyrodzie" sprzątanie terenu wokół szkoły.
* "Daj szansę przyrodzie" - sadzenie drzew, krzewów i roślin zielnych w ogrodzie szkolnym. Sadzenie drzew opóźniło się z przyczyn niezależnych od realizatorów projektu.
* "Zobacz ten ślad" - happening.
* "Widzę, wiem - oszczędzam" - oznaczenie urządzeń elektrycznych w budynku szkoły.
* "Zacieramy ślady" - dostrzeżenie i naprawa uchybień na terenie szkoły.
* Apel z okazji Dnia Ziemi poświęcony zanieczyszczeniu środowiska.
* Forum ekologiczne "Co możemy zrobić dla klimatu?"
* Zorganizowanie wycieczki do Ogrodu Botanicznego w Powsinie dla uczniów zaangażowanych
w realizację projektu.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Warszawska Olimpiada Młodzieży
w Koszykówce Dziewcząt

Znakomicie spisuje się nasza drużyna reprezentująca SP4 w ramach rozgrywek Warszawskiej Olimpiady Młodzieży w Koszykówce Dziewcząt (w jej skład wchodzą zawodniczki z rocznika '97 i '98).

Dotychczas wygrały zawody na szczeblu dzielnicowym, przeszły dwie rundy eliminacji warszawskich
i awansowały z grupy ćwierćfinałowej do półfinałów. W dniu 25.11.2009 zaczynają grać o medale. Życzymy powodzenia i trzymamy kciuki.

W ostatnim meczu ćwierćfinałów rozgromiły reprezentację szkoły nr 92 z Żoliborza 54:8 (14:2, 12:2, 16:0, 12:4)

Zdobycze punktowe:
Weronika Dymek - 21
Martyna Moch - 16
Sylwia Zygańska - 6
Angelika Paduch - 5
Natalia Rozińska - 2
Klaudia Popielarz - 2
Kasia Tomczyk - 2

Ogromny sukces odniosły dziewczęta z naszego klubu grające w Warszawskiej Olimpiadzie Młodzieży
w koszykówce. Zdobyły srebrny medal ulegając w finale SP 28 Targówek (klubowa drużyna La Basket) 48:17.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Mazowieckie Igrzyska Młodzieży Szkolnej
w Pułtusku

Bardzo dobrze zaprezentowały się nasze zawodniczki na Mazowieckich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej
w Pułtusku. Reprezentując Szkołę Podstawową nr 4 w Warszawie zajęły V miejsce. Wygrały z Pułtuskiem, Siedlcami, Płockiem i Jagiellonką Warszawa (SP 50).

Doznały tylko jednej porażki w ćwierćfinale ze zwycięzcą turnieju La Basket Warszawa (SP 28) i przez bardzo mało sprawiedliwy system Szkolnego Związku Sportowego mogły walczyć tylko o V miejsce.

Naszym dziewczętom należą się duże słowa uznania. Były najniższą i najbardziej waleczną drużyną.

Ostateczna kolejność:
1. SP 28 Warszawa
2. SP 10 Ostrołęka
3. ZSP 3 Żyrardów
4. SSP 5 Wołomin
5. SP 4 Warszawa
6. SP 50 Warszawa
7. SP 12 Siedlce
8. SP 21 Płock
9. SP Zieluń
10. SP Zwoleń
11. SP 3 Pułtusk
12. SP Lipsko

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Zawody międzynarodowe "GENIUS LOGICUS"

Zawody "GL" odbyły się w kwietniu 2010r. Formuła zadań miała przede wszystkim umożliwić trening
i rozwój logicznego myślenia oraz zdolności intelektualnych uczniów, które przydadzą się im w matematyce, fizyce i innych przedmiotach szkolnych, stanowiąc podstawę do rozwiązywania pewnych problemów.

W zawodach obowiązywały kategorie wymienione poniżej:

BENJAMINEK - ´06´- uczniowie 7-letni - w tej kategorii mogą uczestniczyć osoby, które do 1 września nie ukończyły 8. roku życia.

NAJMŁODSI UCZNIOWIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ - ´05´ - uczniowie 8-, 9-letni - w tej kategorii mogą uczestniczyć osoby, które do 1 września nie ukończyły 10. roku życia. W szczególnych przypadkach do tej kategorii zgłoszeni mogą zostać nawet 7-letni uczniowie (według uznania koordynatora).

MŁODSI UCZNIOWIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ -´04´ - uczniowie 10-, 11-letni - w tej kategorii mogą uczestniczyć osoby, które do 1 września nie ukończyły 12 lat.

STARSI UCZNIOWIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ - ´03´ - uczniowie 12-, 13-letni - w tej kategorii mogą uczestniczyć osoby, które do 1 września nie ukończyły 14 lat.

Uczestnicy, którzy uzyskali certyfikaty narodowe:
Bartłomiej Kowalski kl. 3b (05)
Viet Krajewski kl. 3b (05)
Bartosz Kosik kl. 3b (05)
Wojtala Maciej kl. 4d (04)
Krzysztof Wojciechowski kl. 6c (03)
Marcin Kowalski kl. 6c (03)
Maciej Czyżkowski kl. 5b (03)

Uczeń Olaf Dygas kl. 6a (03) uzyskał certyfikat międzynarodowy.

Zapraszamy do obejrzenia dyplomów


Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2009/2010

25 czerwca 2010 r. zakończyliśmy kolejny rok szkolny.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 9 hymnem narodowym, po czym nastąpiło przekazanie sztandaru uczniom klas piątych. Klasy szóste wraz z wychowawcami przygotowały program artystyczny, a następnie w części oficjalnej wręczono dyplomy uczniom, którzy zdobyli świadectwa z wyróżnieniem. Wychowawcy
i dyrekcja pogratulowali również utalentowanych dzieci ich rodzicom i wręczyli im listy gratulacyjne.

O godz. 11 uczniowie klas 0-3 również oficjalnie powitali wakacje po uroczystym wręczeniu nagród
i dyplomów na sali gimnastycznej oraz po odebraniu świadectw z rąk wychowawców.

Pani Dyrektor przypomniała uczniom o bezpiecznym spędzaniu wakacji i życzyła wszystkim udanego wypoczynku. Do zobaczenia we wrześniu!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Festyn rekreacyjny - powitanie lata

27 czerwca 2010 roku na festynie rekreacyjnym z okazji powitania lata uczniowie z klasy 5b i 5c Szkoły Podstawowej Nr 4 w Ursusie pod patronatem Władysława Broniewskiego w krótkim montażu słowno - muzycznym zaprezentowali swoje zdolności literacko - artystyczne. Tematem przewodnim występu była radość i zadowolenie z okazji rozpoczętych już wakacji, propagowanie akcji "Bezpieczne wakacje" oraz promowanie dzielnicowego programu "Lato w mieście".

Występ dzieci był wspaniałą okazją do promowania szkoły w środowisku lokalnym, a także indywidualnego zaprezentowania się uczniów na scenie przed społecznością lokalną, kolegami
i koleżankami i rodzicami.

Scena, na której wystąpili "młodzi artyści" była ustawiona na terenie sportowym przy ulicy Dzieci Warszawy 42. Przygotowaniem do występu zajęła się Pani Agnieszka Łućko.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Szkoła Podstawowa nr 4, im. Władysława Broniewskiego w Warszawie | rok szkolny 2019/2020