-

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2010/2011

Pierwszego września 2010 r. uroczyście powitaliśmy nowy rok szkolny. Panie Dyrektor Ewa Gerełło i Edyta Gawlicka oraz Pan Dyrektor Janusz Gutkowski szczególnie serdecznie powitali uczniów rozpoczynających naukę w "czwórce", przedstawiono też nauczycieli i wychowawców.

Zgodnie z tradycją naszej szkoły uczciliśmy pamięć ofiar II wojny światowej, składając kwiaty pod pomnikiem Szarych Szeregów. Nietrudno było zauważyć, że najbardziej przejęci pierwszym dniem
w szkole byli najmłodsi uczniowie.

W tym roku naukę w Szkole Podstawowej nr 4 rozpoczęło 740 uczniów, z czego 428 to uczniowie klas
0-3, natomiast 312 to dzieci z klas 4-6.

Chociaż letni, wolny czas już za nami, cieszymy się, że znów możemy razem bawić się i uczyć.
O wakacjach będą nam przypominały zdjęcia i pamiątki...

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Wycieczka do Torunia

Dnia 16 września 2010 r. klasy 5a i 6c wraz wychowawcami - p. Sylwestrą Wojdą-Kułak oraz p. Magdaleną Balicką, wyjechały na wycieczkę do Torunia. Autokarem wyruszyliśmy spod szkoły o godz. 7:00. Podróż trwała - ok. 4 godz. Naszą przygodę rozpoczęliśmy od zwiedzania Torunia, towarzyszył nam w tym przewodnik.

Po długim spacerze, podczas którego dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy, udaliśmy się w stronę karczmy, gdzie czekał już na nas pyszny obiad. Najedzeni i wypoczęci ruszyliśmy w stronę planetarium,
a następnie orbitarium. Po obejrzeniu wszystkich atrakcji oraz zrobieniu wielu zdjęć, mieliśmy trochę czasu na zakup pamiątek.

W końcu nadeszła też pora powrotu do domu. Pod szkołą byliśmy ok. godz. 22:00, gdzie czekali już na nas nasi rodzice. Wycieczka bardzo nam się podobała, ponieważ zwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc
i doświadczyliśmy nowych przygód.


Klasa IV b w Łazienkach Królewskich

Dnia 22 września 2010 r. nasza klasa z wychowawcami - panią Anną Tarwacką i panią Wiesławą Winter - wyjechała do Parku Łazienkowskiego. Na miejsce dojechaliśmy autobusem miejskim około godz. 9:40. Tam czekała na nas babcia naszego kolegi Daniela. Spacer po parku rozpoczęliśmy od obejrzenia pomnika Fryderyka Chopina. Zrobiliśmy sobie tam wspólne zdjęcie.

Następnie udaliśmy się w kierunku Starej Pomarańczarni. Spacerowaliśmy alejkami parkowymi, dokarmiając spragnione orzechów wiewiórki. Ponadto obejrzeliśmy Pałac Na Wodzie, Pałacyk Myślenicki oraz pomniki sławnych Polaków - H. Sienkiewicza, S. Wyspiańskiego, generała Bema. Później kupiliśmy pamiątki i wkrótce udaliśmy się na przystanek autobusowy. Wycieczka bardzo nam się podobała, wróciliśmy zmęczeni, choć pełni wrażeń.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Wycieczka klasy 0a do Straży Pożarnej

W dniu 30.09.2010 klasa Oa odbyła wycieczkę do Straży Pożarnej w Ursusie. Strażacy bardzo ciekawie opowiadali o swojej pracy oraz pokazywali sprzęt do gaszenia pożaru i ratowania życia ludzkiego. Następnie dzieci miały krótkie spotkanie ze strażniczką miejską oraz policjantem. Tematem spotkania było "bezpieczeństwo dzieci w drodze do szkoły".

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Wycieczka klas 6B i 6C do Cinema Park Bemowo

11.10.2010 r. uczestniczyliśmy w spektaklu "Cztery Żywioły" w Cinema Park Bemowo. Do kina wyruszyliśmy około godziny 9 rano. Mimo objazdów udało nam się dojechać na miejsce dość szybko
i dzięki temu mieliśmy czas na zjedzenie czegoś ciepłego (było zimno) oraz mogliśmy skorzystać z uciech Cinema Park (m.in. mogliśmy zmierzyć się w rzutach do kosza). Potem przyszedł czas na przedstawienie czterech żywiołów: Wiatru, Wody, Ziemi i Ognia.

Najpierw obejrzeliśmy film 3D "Ziemia w ogniu". Dowiedzieliśmy się z niego m. in. że gdyby Ziemia miała wielkość piłki nożnej to pokrywa Ziemi (kontynenty i oceany) miałaby grubość kartki papieru. Następnie przeszliśmy do Sali Ruchu. Tutaj dowiedzieliśmy się o tym jak ważna jest woda. Okazało się, że człowiek jest zbudowany w 60% z wody, a woda (morza i oceany) stanowi 3 całej powierzchni Ziemi !!! Według wielu osób to była najfajniejsza sala. Lecieliśmy samolotem, pływaliśmy na desce a nawet z bliska oglądaliśmy lodowce i wodospady.

Potem kolejno przechodziliśmy do: Sali Inspiracji, Sali Wyobraźni, Sali Interakcji oraz Sali Muzyki. Uczestniczyliśmy w quizie, który sprawdził naszą wiedzę. Dziewczyny okazały się lepsze, ale pierwsze miejsce zajął Bartek Krajewski z klasy 6C. Do szkoły wróciliśmy około godziny 17.

Dzięki tej wspaniałej wyprawie zrozumieliśmy, że to cztery żywioły: Wiatr, Woda, Ziemia i Ogień kształtują nasz świat, zmieniając oblicze naszej Planety z dnia na dzień.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Ślubowanie uczniów klas pierwszych SP4

12 października 2010 r. był wyjątkowym dniem w naszej szkole. Odbyło się wówczas uroczyste pasowanie pierwszoklasistów na pełnoprawnych uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 im. Władysława Broniewskiego w Warszawie. W uroczystości uczestniczyli: zastępcy Burmistrza Dzielnicy Ursus - panowie Dariusz Wosztyl i Wiesław Krzemień, pani dyrektor Ewa Gerełło wraz z zastępcami - panią Edytą Gawlicką i panem Januszem Gutkowskim, a także rodzice, nauczyciele klas trzecich z wychowankami
i przedstawiciele klas 2 - 6.

Akademia składała się z dwóch części: w pierwszej zabrali głos nasi goście - panowie D. Wosztyl i W. Krzemień ciepło przywitali uczniów klas pierwszych, życząc im wielu sukcesów. Pani dyrektor Ewa Gerełło przemawiając, przypomniała pierwszakom najważniejsze uczniowskie zasady i obowiązki; skierowała też kilka słów do rodziców. W drugiej części uroczystości uczniowie sześciu klas pierwszych zaprezentowali zgromadzonej publiczności swoje umiejętności recytatorskie i muzyczne, zostali też pasowani przez panią dyrektor specjalnym ołówkiem. Każde dziecko otrzymało czapeczkę, dyplom oraz legitymację ucznia. Ponadto starsi koledzy - trzecioklasiści - wręczyli pierwszakom drobne upominki.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Szkoła to nie tylko teoria

Klasa 2e jesień rozpoczęła od wykorzystania jesiennych przysmaków w praktyce. Dzięki sprawnej, wspólnej pracy postały 4 sałatki: jarzynowa, włoska, grecka i owocowa. To było najsmaczniejsze nasze śniadanie w tym roku a zniewalający zapach zawładnął całą szkołą.

Nie ma chyba nic zdrowszego niż świeże warzywa i owoce. Dlatego korzystając z tego, że dostępność sezonowych warzyw jest teraz ogromna powinniśmy maksymalnie to wykorzystać. Zachęcamy więc do jedzenia sałatek i surówek z sezonowych warzyw.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Wycieczka do Teatru na "Czerwonego Kapturka"

Dnia 13 października 2010 r. klasy 2c i 2e z wychowawcami - panią Anną Miłkowską i panią Moniką Janowską wybrały się do wspaniałego miejsca jakim jest teatr "Guliwer".

Na wstępie Pani Elżbieta Kubera - aktorka tego teatru, wprowadziła nas w arkana teatralne. Opowiedziała nam o ludziach, którzy tam pracują i o ciekawostkach, które składają się na doskonałość przedstawienia. Mogliśmy zapoznać się z pracą akustyka, oświetleniowca, scenografa.

Następnie rozpoczęło się przepiękne przedstawienie pt.: "Czerwony Kapturek". Przedstawienie wywarło wrażenie na nas wszystkich i nie ukrywamy, że z entuzjazmem czekamy na kolejny taki wyjazd.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Sadzenie krzewów (2e)

Sadzenie krzewów przez klasę 2e.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Wizyta klasy Oa w Bibliotece Publicznej

W dniu 15.10 2010 klasa Oa odbyła pierwszą lekcję w Bibliotece Publicznej. Była "wędrówka" po półkach
z książkami, oglądanie ciekawych ekspozycji oraz zapoznanie z twórczością autorów literatury dziecięcej. Następnie w sali zabaw, dzieci bawiły się wspólnie z panią bibliotekarką w "zaczarowane koło", oraz kolorowały obrazki przedstawiające różne elementy pory roku jesieni. Po skończonej lekcji dzieci bardzo zadowolone, wróciły z wychowawczynią do szkoły. To były bardzo ciekawe i wesołe zajęcia.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Dzień bez samochodu

Zapraszamy do obejrzenia listy placówek zakwalifikowanych do nagród.


Cudze chwalicie, swego nie znacie (2c i 2e)

Nasze klasy wraz z paniami Anią Miłkowską i Moniką Janowską postanowiły, że częściej będziemy spacerować, by poznawać ciekawe i ważne miejsca naszego pięknego Ursusa. Wszyscy chwalą odległe miejsca a przecież tu jest tak pięknie. Nie wiemy nawet czy będziemy w stanie poznać i odwiedzić wszystkie te wspaniałe i ważne dla nas miejsca, ale podejmujemy to wyzwanie.

Zaczynamy więc od Urzędu Dzielnicy Ursus, gdzie dorośli załatwiają wiele ważnych spraw. Wiemy już gdzie można się zameldować, odebrać zaświadczenie do głosowania, gdzie składa się wnioski o dowód rejestracyjny, czy robi urzędowe opłaty.

Dzięki uprzejmości Pani z Urzędu Stanu Cywilnego mogliśmy obejrzeć Salę Ślubów, zasiąść na krzesłach Młodych, Świadków czy Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego. Najważniejszym jednak dla nas wydarzeniem było spotkanie z Burmistrzem Dzielnicy Ursus Wiesławem Krzemieniem. Pan Burmistrz zachęcił nas do nauki i ciężkiej pracy, byśmy w przyszłości sami mogli obejmować urzędy państwowe.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Jesienna lekcja patriotyzmu

Zbliża się czas refleksji i zadumy. Czas kiedy myślimy o naszych bliskich, którzy już odeszli do Pana. Czas w którym trzeba nam wspomnieć ludzi, którzy walczyli o Polskę... o Polskę dla nas. Dziś (klasy 2c i 2e) przeszliśmy ulicami naszego kochanego Ursusa do miejsc pamięci o Nich. Modlitwą oraz płonącym zniczem upamiętniliśmy tych, którzy na naszym terenie walczyli o wolność, równość i lepsze jutro.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Przedstawienie "Pinokio" w D.K Arsus

Dnia 26 października 2010 roku klasa "O"a oraz klasy 1c, 2c, 2d, 2e wybrały się do Domu Kultury "Arsus" na przedstawienie teatralne (bajkę muzyczną) pt. "Pinokio".

Ubogi Dżepetto z kawałka drewna wystrugał figurkę chłopca i nazwał ją Pinokio. Pokochał jak własnego syna. Pajac nie miał jednak serca, więc nie potrafił odwdzięczyć się staruszkowi za jego dobroć, stale przysparzając mu zmartwień i kłopotów. Mówiąc nieprawdę skazał Ojca na areszt a siebie na samotność. Mały Pinokio przeżył wiele przygód, które pokazały mu co w życiu jest najważniejsze.

Przedstawienie było wspaniałe. Dzieciom bardzo podobał się główny bohater szczególnie jego przygody: spotkanie z Kotem i Lisem oraz wyprawa w głąb brzucha wieloryba. Dzieci zwróciły uwagę na bardzo ładne dekoracje, stroje aktorów oraz oświetlenie sceny. Długo będą pamiętały spotkanie ze swoim ulubionym bohaterem książkowym. Gra świateł, muzyka, nowoczesna adaptacja wywarły wrażenie na wszystkich odbiorcach. Zachęcamy wszystkich do obejrzenia tej bajki.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

27 października br. z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych nasza biblioteka wesoło świętowała. Uczniowie klas starszych i nauczyciele- bibliotekarze w bajkowych przebraniach czytali najmłodszym fragmenty znanych książek.

Kolorowo udekorowan bibliotekę licznie odwiedzali uczniowie wszystkich klas, potwierdzając swoją obecność w specjalnej księdze odwiedzin. Tego dnia biblioteka miała ponad 360 gości.

Wielu z nich wzięło udział w sondzie i pisemnie odpowiedziało na pytanie "Czym jest dla Ciebie biblioteka?". Okazało się, że najbardziej uczniowie cenią spokój i przyjazną atmosferę tego miejsca. Popularnością cieszyły się też konkursy zorganizowane z okazji święta - plastyczny dla klas I-III - "Moja szkolna Biblioteka" i poetycki dla klas IV-VI- "Książki w wierszach zaklęte", których wyniki ogłoszone zostaną na najbliższym apelu szkolnym.

Święto było więcej niż udane. Zabawne i pomysłowe przebrania były źródłem wielu żartów, a na wszystkich uczniów odwiedzających bibliotekę czekały koszyki wypełnione cukierkami. Mamy nadzieję, że za rok będzie równie wesoło i słodko!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Lekcja biblioteczna klasy 5b

W dniu 29 X 2010 roku klasa 5 b wraz z wychowawcą wybrała się do Biblioteki Publicznej im. Władysława Grabskiego przy ulicy Plutonu Torpedy na lekcję poświęconą powieści "W pustyni i w puszczy".

Podczas ponad 2-godzinnego spotkania uczniowie dowiedzieli się ciekawych rzeczy na temat bohaterów książki, jej autora oraz szczegółów dotyczących tworzenia powieści. Częścią integralną lekcji był quiz dotyczący wiedzy o "W pustyni i w puszczy" oraz tworzenie indywidualnych prac plastycznych na temat książki.

Lekcja bardzo podobała się uczniom i dlatego w niedługim czasie klasa ponownie odwiedzi gościnne progi biblioteki.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Konferencja prasowa z udziałem postaci mitologicznych

W dniu 4.11.2010 r. miała miejsce nietypowa lekcja języka polskiego. Wraz z innymi uczniami klasy 5a uczestniczyliśmy w konferencji prasowej z udziałem postaci mitologicznych. Wybrani uczniowie wcielili się w rolę Syzyfa, Prometeusza, Dedala, Ikara, Odyseusza, Pandory, a pozostali wystąpili jako dziennikarze.

Bohaterowie mitologiczni przedstawili się, a następnie odpowiadali na pytania reporterów, przypominając słuchaczom swoje zawiłe losy. Bardzo podobały nam się piękne stroje gości i ich atrybuty. Niezwykłą niespodzianką okazał się atrybut Pandory, która otworzyła puszkę.

Okazało się, że przyniosła dla nas plagę węży - na szczęście żelkowych! Pandora poczęstowała nas słodkimi wężami, co nam bardzo przypadło do gustu. Ta lekcja była dla nas niezwykłym przeżyciem, które z pewnością na długo zostanie w naszej pamięci.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Wyjście do Teatru Rampa klas 5b i 5c

W dniu 4 XI 2010 roku klasy 5b i 5c wraz z wychowawcami obejrzały spektakl pt. "Tajemniczy ogród"
w Teatrze Rampa w Warszawie.

Sztuka była bardzo ładnie przygotowana, z montażem muzyczno-słownym oraz w zabawny sposób.
W przedstawieniu brali udział nie tylko aktorzy teatralni, ale także filmowi. Przedstawienie podobało się nie tylko uczniom, ale także ich wychowawcom.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Lekcja muzealna "Wizyta u króla"

Dnia 08.11.2010 klasy 2c (wych. A. Miłkowska) i 2e (wych.M. Janowska) wybrały się do położonego z dala od zgiełku XVII-wiecznego Pałacu w Wilanowie na lekcję muzealną "Wizyta u króla". Król niestety, osobiście nie oprowadzał gości po swojej rezydencji. Uczynili to współcześni piewcy Jego bohaterskich czynów.

Podczas wizyty u króla Jana III Sobieskiego dzieci mogły bezpośrednio dotknąć historii oraz poznać bogactwo sztuki, architektury i kultury baroku. Zwiedziły część najpiękniejszych komnat pałacu, m.in: Pokój Sypialny i apartamenty Królowej Marysieńki z przepiękną toaletką, czterema szkatułkami
i przecudownym lustrem (Sypialnia Jego Królewskiej Mości jest w remoncie), Bibliotekę, Wielką Sień, apartamenty królewskich dzieci. Uczniowie usłyszeli liczne anegdoty i ciekawostki z życia króla Jana, które pozwoliły poznać charakter tego nietuzinkowego władcy.

Mimo upływu lat i rozwoju miasta, pałac w Wilanowie i otaczający go park stanowią obecnie najpiękniejszy zakątek Warszawy, w którym w skupieniu można wyruszyć w podróż w głąb historii Rzeczypospolitej.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Klasa 1d wraz z wychowawcą panią Czesławą Kempińską wita w SP4

Jesteśmy już prawdziwymi uczniami, po ślubowaniu. Dużo już wiemy, Poznaliśmy szkołę. Umiemy pracować na zajęciach. Przygotowaliśmy prace na konkurs "Wtórne życie butelki". Czasem wesoło się bawimy. Pozdrawiamy rodziców.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Bezpieczeństwo - próbny alarm przeciwpożarowy

Współczesne czasy są trudne do przetrwania dla dorosłego człowieka a tym bardziej dla dziecka. Z każdej strony czekają różne zagrożenia. Łatwiej każdemu jest funkcjonować kiedy czuje się bezpieczny. Bezpieczeństwo to również umiejętność odpowiedniego reagowania w trudnych sytuacjach. Dnia 12 listopada 2010 roku została sprawdzona gotowość uczniów i pracowników szkoły na wypadek pożaru.

Podczas próbnego alarmu wszyscy zgodnie z planem ewakuacji opuścili zagrożony budynek i w komplecie stawili się w bezpiecznej odległości na przyszkolnym boisku sportowym. Wszystko poszło zgodnie
z planem, sprawnie i szybko. Wiemy więc, że na sytuacje alarmowe jesteśmy przygotowani, ale mamy również nadzieję, że nigdy nie przyda się nam to w praktyce.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Święto Niepodległości - apel

Uczniowie z klas trzecich przygotowali dla swoich młodszych kolegów uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Było to dla uczniów wyjątkowo świąteczne spotkanie. Wszyscy byli ubrani w galowe stroje z przypiętymi znakami: uczniowskim logo SP4 i kotylionem biało - czerwonym, podkreślającym wyjątkowość Dnia Święta Niepodległości.

Inscenizacja słowno-muzyczna miała charakter niezwykłej lekcji polskiej historii, którą przeprowadzili trzecioklasiści. Wszyscy uczniowie stali się prawdziwymi, współczesnymi patriotami, bo uczcili pamięć tamtych dni niewoli, złożyli im pokłon i w hołdzie wolności zaśpiewali hymn Polski.

Narodowe Święto Niepodległości - polskie święto państwowe, obchodzone co roku 11 listopada, "dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego" w 1918 roku po 123 latach rozbiorów dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję. Ustanowione w ostatnich latach II RP, przywrócone w roku 1989. Jest dniem wolnym.

W naszej szkole z okazji tego święta, został zorganizowany apel. W tym dniu klasy 6 przybliżyły nam historię święta 11 listopada . Dowiedzieliśmy się, dlaczego jest ono tak ważne dla Polaków. Najciekawszą częścią tego przedstawienia był niewątpliwie pokaz tańców obrazujących tamte czasy. Wzięły w nim udział niezwykle utalentowane dziewczyny z klasy szóstej.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Wizyta w MuBaBaO klasy 1c

Dnia 19 listopada 2010 klasa 1c (wych. Tarczałowicz) pojechała na wycieczkę do Konstancina do Muzeum Bajki, Baśni i Opowieści. Nazwa muzeum pochodzi od pierwszych liter od słów: Mu (zeum) Ba (jek) Ba (śni) i O (opowieści). Założycielem i kustoszem MuBaBaO jest Michał Malinowski, który zbiera opowieści z całego świata. Muzeum gromadzi zbiór bajek, baśni, legend czy opowieści zebranych w formie książek.

Klasa 1c posłuchała pięknych i groźnych bajek opowiadanych przez kustosza. Zwiedzający zobaczyli wystawę przedmiotów, które służą opowiadaczom do tworzenia unikalnej atmosfery. Dzieci mogły również poznać instrumenty muzyczne, pochodzące z Afryki-przedmioty czarujące i inspirujące do opowieści. Uczniowie klasy 1c brali udział w warsztatach Tworzenia Słowem, gdzie uczyli się opowiadać bajki, poparte gestem i ekspresją. Dzieciom najbardziej podobała się bajka o potworze bojącym się pokrzyw oraz gra na bębnach. Klasa bardzo poleca wizytę w tym niezwykłym muzeum.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Konkurs plastyczny "Moja rodzina"

21 XI 20010 r. klasy 3a i 1b wybrały się do Ośrodka Kultury "Arsus", gdzie w w sali widowiskowej odbył się "14 Koncert - Rodzina Jednością". Na koncercie zostały wręczone nagrody książkowe z dyplomami dla laureatów oraz uczniów wyróżnionych w konkursie plastycznym "Moja rodzina".

W konkursie wzięło udział ponad 330 uczniów ze szkół podstawowych i średnich w dzielnicy Ursus. Po uroczystości wręczenia nagród odbył się koncert "Muzyka Chopina" w wykonaniu Lory Szafran
i 5 - osobowego zespołu muzycznego.

Laureaci w przedziale wiekowym 6 -7 lat:
- 2 miejsce Marta Frąckiewicz kl. 1b
- 2 miejsce Łukasz Chomiuk kl. 1b
- wyróżnienie Krupa Kamila kl. 1b

Laureaci w przedziale wiekowym 8 - 10 lat:
- 1 miejsce Anna Sypek kl. 3a
- 3 miejsce Konrad Chomiuk kl. 3a

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Klasa Oa i Ob w teatrze Ochota

23 listopada 2010 klasa Oa z wychowawczynią Hanną Zawadzką i klasa Ob z wychowawczynią Agnieszką Tyborowską obejrzały przedstawienie pt.: "Pożarcie królewny Bluetki" w Teatrze Ochota.

Dzieci były zachwycone grą aktorów, szczególnie podobały im się stroje, oświetlenie sceny oraz oprawa muzyczna bajki. Aktorzy w sposób bardzo zabawny prowadzili dialog z publicznością. Dzieci gromkimi brawami nagrodzili grę aktorów.

Po spektaklu główny bohater przedstawienia opowiedział o historii teatru oraz podał kilka ciekawych anegdot. Na koniec dzieci z klas Oa i 0b zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie z aktorami.

To była bardzo udana wycieczka, dzieci wróciły do szkoły w świetnych humorach. Na pewno jeszcze nie jeden raz wrócą do teatru aby obejrzeć ciekawe przedstawienia.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Wyjazd klas 5b i 5c do Teatru na Woli

Dnia 23 XI 2010 roku klasa V c i V b wraz z wychowawcami udały się do Teatru na Woli na sztukę pt:"Czerwony kapturek. Ostateczne starcie". Bajka, znana wszystkim dzieciom, została przedstawiona
w formie musicalu. Sztuka pobudza wyobraźnię, ponieważ kładzie nacisk na wartości tj. tolerancja i walka dobra ze złem w sposób bliski współczesnemu dziecku. Doskonała gra aktorów i ciekawa scenografia jest gwarancją dobrej zabawy nie tylko dla małych dzieci.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Konkurs "Drugie życie butelki"

Klasa 2b wyraziła chęć udziału w konkursie "Drugie życie butelki", realizowanego w ramach Programu Ekologicznego "Warszawa stolicą czystości".

Postanowiono, że zostaną wykonane przedmioty użytkowe z następujących grup tematycznych:
- wazony na kwiaty (butelki plastikowe lub szklane)
- doniczki na kwiaty (butelki plastikowe)
- koszyczki na drobiazgi (butelki plastikowe)
- przedmioty potrzebne w kuchni: lejki, kubeczki, klepsydra-minutnik (dokładnie 5 minut niezbędne do ugotowania jajka na twardo), pojemnik na produkty sypkie (butelki plastikowe)
- zabawki (butelki plastikowe). Wykonano: rakietę kosmiczną, grzechotkę, lornetkę, biedronkę, statek, choinkę, ozdobę świąteczną, duszka.

Z każdego zakresu wykonano wiele prac. Niektóre dzieci tworząc swoje prace oprócz butelek plastikowych bądź szklanych wykorzystywały inne elementy ekologiczne do ozdoby swoich prac, np. pestki dyni, słonecznika, sznurek, muszelki.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


"Święto Drzewa"

"Święto drzewa" to jedno z największych wydarzeń ekologicznych w Polsce. W tym roku po raz siódmy obchodziliśmy je w naszej szkole. Z tej okazji odbył się uroczysty apel, w którym wzięła udział cała społeczność szkolna, a poprowadzili go członkowie Szkolnego Klubu Ekologicznego "Tęcza".

W trakcie naszego spotkania mieliśmy okazję zdobyć informacje na temat ogólnopolskiej
i międzynarodowej akcji sadzenia drzew, zobaczyć prezentację gatunku zakupionych przez klasy drzew, usłyszeć wiele ciepłych słów od Pani Dyrektor i opiekuna szkolnego klubu ekologicznego, powspominać minione październikowe akcje sadzenia drzew oraz te niezbyt odległe, czerwcowe, kiedy to nasz ogród wzbogacił się o 65 tuj szmaragdowych dzięki wygranej w konkursie grantowym. Obejrzeliśmy przedstawienie "Zielono mi" przygotowane przez uczniów klasy 5a pod kierunkiem pani Sylwestry Wojdy - Kułak, a później wspólnie sadziliśmy zakupione przez siebie drzewa, by zdobiły teren wokół szkoły
i cieszyły nas swoją urodą.

8 października to wyjątkowy dla przyrodników dzień, ponieważ wiemy, że słowa nie zaczarują rzeczywistości i krajobraz wokół nas nie zmieni się na piękniejszy, potrzebne są nasze małe czyny i proste pozytywne działania, których w naszej szkole nie brakuje. Zieleni nigdy nie jest za dużo, a żadne drzewo nie jest zbędne. Z sadzenia są same korzyści nie tylko dla nas ale przede wszystkim dla naszego otoczenia.

Dzięki zaangażowaniu: uczniów, rodziców i nauczycieli posadziliśmy już 94 drzewa (21 w pierwszym roku, 9 w drugim, 10 w trzecim, 12 czwartym, 10 piątym, 5 w szóstym, 27 w siódmym ) i 98 krzewów
(17 w pierwszym roku i 15 w drugim,14 w trzecim, 15 czwartym, 17 piątym, 20 w szóstym). Z roku na rok zmienia się wygląd naszego ogrodu. Wysiłek procentuje zielenią nowych drzew, barwą płatków setek kwiatów. Możemy być dumni z siebie i swojego ogrodu. W wyniku budowy straciliśmy kilka drzew, ale nie tracimy nadziei, że będzie jeszcze pięknie. Budowa kiedyś się skończy, a my w tym czasie stworzymy zielony parawan chroniący nas od spalin, hałasu i wiatru. Będziemy mieli żywy płot zdrowia od ruchliwej ulicy Walerego Sławka, bo wszystkie drzewa są aptekami.

Wspólnie możemy zrobić bardzo dużo, dlatego warto pielęgnować tradycje, które uczą, sprawiają radość
i na które się czeka cały rok.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Wieczorna Zaduma

Są dni pełne radości, szczęścia i uniesień. Ale są też inne - pełne zadumy i smutku. I taki jest listopadowy dzień, kiedy przychodzimy na cmentarze, zapalmy znicze i modlimy się za tych, których z nami już nie ma...

Taki był również program artystyczny Wieczorna Zaduma - 3 listopada - przygotowany przez nauczycielki świetlicy szkolnej wraz z podopiecznymi. Tego wieczoru, zupełnie inaczej niż co dzień - bez pośpiechu
i zdenerwowania -szkoły mieliśmy okazję pomyśleć o tym, co najważniejsze, a nieuchronne - o życiu
i śmierci. Przy blasku świec i nastrojowej muzyce, zapatrzeni w fotografie zabytkowych powązkowskich pomników, wsłuchani w najpiękniejsze polskie wiersze deklamowane przez dzieci, rozmyślaliśmy nad miłością, sensem cierpienia, śmiercią...

Wśród pięknej dekoracji znalazły się zdjęcia wykonane przez uczestników Koła Fotograficznego.

Po występie na małych artystów oraz gości czekał słodki poczęstunek

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Muzeum Narodowe (kl. 2c i 2e)

Dnia 26.11.2010 klasy 2c i 2 e wraz z wychowawczyniami p. Miłkowską i p. Janowską uczestniczyły
w przepięknych lekcjach muzealnych w Muzeum Narodowym w Warszawie. Dzieci nie tylko utrwaliły sobie skąd się bierze dzień czy noc oraz pory roku, ale zaobserwowały jak te zmiany przedstawiane były przez wielkich Malarzy. Ważnym był fakt, że dzieci znajdowały wiele znanych obrazów i sprawiało im to wiele radości. Mimo bogactwa pomocy dydaktycznych i wspaniałej oprawy podręczników, to widzieć dzieło na żywo jest niesamowitym przeżyciem. Nawet dla tak małych, ale bardzo wymagających koneserów dzieł sztuki.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Andrzejki

30 listopada 2010 dzieci ze świetlicy szkolnej miały okazję uczczenia wigilii św. Andrzeja. Oprócz nauki tańca oraz zabaw przy muzyce, dzieciom uatrakcyjniały czas liczne konkursy oraz wróżby.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Ciekawa lekcja w 1b

2 grudnia w naszej klasie odbyła się nietypowa lekcja. W tym dniu przyszły do nas dwie mamy, które są chemiczkami i przeprowadziły zajęcia o wodzie i jej właściwościach. Na początku panie pokazały nam na zdjęciach jak wygląda ich laboratorium, a następnie zaczęły wyjmować z "czarodziejskiego pudła" różne probówki, zlewki, itp.

Potem dowiedzieliśmy się jak zbudowana jest cząsteczka wody i każdy z nas zrobił model takiej cząsteczki z plasteliny. Mówiliśmy także o stanach skupienia wody i bawiliśmy się udając cząsteczki znajdujące się w każdym z tych stanów. Po przerwie malowaliśmy "zaczarowane obrazki", które dopiero po spryskaniu odpowiednim płynem pojawiały się na naszych kartkach.

Na koniec przeistoczyliśmy się w chemików i robiliśmy doświadczenia, które pokazywały nam właściwości wody i innych substancji /sok, olej/ . Używaliśmy do nich specjalistycznego sprzętu jaki znajduje się
w laboratorium chemicznym. To była naprawdę ciekawa lekcja i świetna zabawa!
Czekamy z niecierpliwością na kolejne.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Zapalenie pierwszej świeczki na choince

Dnia 3 grudnia 2010 roku o godzinie 16 na Placu Czerwca 1976 r. nr 1 uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 4 (z klas 6c oraz 5b) uczestniczyli w uroczystości zapalenia pierwszej świeczki na choince przed Urzędem Dzielnicy Ursus m. st. Warszawy.

Po uroczystym rozpoczęciu w Ośrodku Kultury "Arsus" odbył się koncert kolęd z udziałem zespołu "Tolerancja" i "Young Ursus Voices" pod kierunkiem Krzysztofa Matuszaka.


Mikołajkowe szaleństwo w "Tęczy"

Mikołajki to specyficzny dzień dla nas wszystkich. Pamiętając o działalności biskupa Mikołaja, wszyscy chcą bliskim zrobić niespodziankę. Taką niespodziankę otrzymali uczniowie klasy 1b, 2c i 2e. Zamiast siedzieć
w szkole, dzieci pod opieką wychowawców, spędziły wspaniale czas w Sali Zabaw "Tęcza" w Centrum Skorosze.

Tam czekało nas mnóstwo atrakcji. Między innymi 2 baseny pełne piłek, w których świetnie się nurkowało, 3 trampoliny, zjeżdżalnie, plątanina rur do chodzenia i wiele innych. Spędziliśmy tam ponad dwie i pół godziny. Pod koniec był poczęstunek, a potem sprzątanie. Potem wróciliśmy do szkoły. Było super!!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Apel mikołajowy

Wszyscy uczniowie klasy 5c przygotowali apel z okazji Mikołajek, który zaprezentowali 3 grudnia uczniom klas 4, 5 i 6 oraz 6 grudnia dzieciom z klas 0-3. Uczniowie recytowali wiersze, opowiadali historie związane ze Świętym Mikołajem, tworzyli świąteczną atmosferę zapraszając do wspólnego śpiewania. Na zakończenie złożyli wszystkim najlepsze życzenia z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Po apelu rozdano nagrody i dyplomy zdobyte przez uczniów w bieżących konkursach.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Szkolny Konkurs Recytatorski "Lubimy poezję"


WYNIKI KONKURSU RECYTATORSKIEGO "LUBIMY POEZJĘ"

KLASY 0-III

I MIEJSCE - IGOR KUMELA KL. 1C

II MIEJSCE - JAKUB BATOR KL. 1F

III MIEJSCE - HANNA CHMIELEWSKA KL. 1B


WYRÓŻNIENIA:

KINGA BASIŃSKA KL. 3A

JULIA SPYCHAŁA KL. 3C


KLASY IV-VI

I MIEJSCE - KATARZYNA KANIA KL. 6B

II MIEJSCE - HANNA SIODŁAK KL. 4A

III MIEJSCE - MACIEJ WOJTALA KL. 5D


WYRÓŻNIENIA:

KATARZYNA GAWLICKA KL. 4

JAN GÓRCZYŃSKI KL. 4A

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Lekcja muzealna klasy Oa

8 grudnia 2010 roku klasa Oa odbyła lekcję muzealną w Muzeum Narodowym. Tematem lekcji była "Historia świętego Mikołaja". O godzinie 12 rozpoczęła się lekcja muzealna.

Dzieci oglądały przepiękne obrazy, ukazujące świętego Mikołaja, Trzech Króli oraz malowidła dotyczące Bożego Narodzenia. Pani przewodnik w sposób bardzo przystępny i ciekawy przedstawiła historie życia świętego Mikołaja oraz opowiedziała o obrzędach i zwyczajach bożonarodzeniowych.

Po wysłuchaniu wszystkich wiadomości dzieci rozpoczęły zajęcia plastyczne tj. rysowanie świętego Mikołaja oraz kolorowanie postaci Trzech Króli. Lekcja wszystkim bardzo się podobała więc na pewno powrócimy do tego miejsca.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Koncert Wigilijny

Dnia 15 grudnia w Szkole Podstawowej Nr 4 odbył się doroczny Koncert Wigilijny. Występy uczniów podziwiali Pani Dyrektor Ewa Gerełło oraz jej zastępcy pani Edyta Gawlicka i pan Janusz Gutkowski,
a także nauczyciele i rodzice. Uroczystość uświetnił swoją obecnością Burmistrz Dzielnicy Ursus pan Wiesław Krzemień.

Dzieci wprowadziły gości w świąteczny nastrój, grając i śpiewając kolędy i pastorałki. Przypomniały też historię tradycji bożonarodzeniowych w Polsce. Szczególnie wzruszające były występy dziecięcych zespołów i solistów, którzy zaprezentowali tradycyjne polskie kolędy.

Na fletach zagrali uczniowie klas trzecich i czwartych. Kolędę "Cichą noc" na flecie poprzecznym pięknie zagrała solistka z kl. 5b - Nicol Sroka. Viet Krajewski z kl. 4b zaprezentował kolędę "Gdy się Chrystus rodzi", grając na keyboardzie. Zaśpiewali też soliści: Alicja Olszewska i Dagmara Kępisty z kl. 5c oraz Michał Stankiewicz z kl. 3a. Niespodzianką był porywający występ Zespołu Muzycznego dzieci z klas 1-3, który zaśpiewał kolędy przy akompaniamencie gitary i saksofonu. Występ ten przygotowała pani Monika Janowska - opiekun zespołu.

Oprawę muzyczną koncertu przygotowali wieloletni nauczyciele muzyki w naszej szkole - pani Dorota Męckowska i pan Leszek Szafraniec. Nad całością czuwali wychowawcy klas czwartych.

Po uroczystym koncercie odbył się kiermasz ozdób świątecznych wykonanych przez wychowanków świetlicy. Dochód z ich sprzedaży zostanie przekazany na cele charytatywne.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Alice in Wonderland

The English Theater Company i Ancontained Arts zaoferowali uczniom szkół podstawowych oraz młodszym gimnazjalistom prezent z okazji Mikołaja. Zaprosili na spektakl oparty o klasykę literatury dziecięcej
i młodzieżowej p.t. "Alice in Wonderland". Uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych naszej szkoły obejrzeli spektakl 2 grudnia 2010 r. w Centralnym Basenie Artystycznym.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Lekcja biblioteczna klasy 5b

Dnia 10 grudnia br klasa 5 b wraz z wychowawcą udała się do Biblioteki Publicznej im. Władysława Grabskiego w Warszawie Ursusie. Podczas spotkania dzieci brały udział w lekcji bibliotecznej pt; "Tajemniczy ogród". W trakcie spotkania uczniowie mieli okazję dowiedzieć się różnych ciekawostek na temat autorki książki i jej twórczości.

Na zakończenie lekcji każdy z uczniów miał za zadanie przygotować pracę plastyczną pt: "Ogród marzeń". Lekcja podobała się uczniom i być może za jakiś czas znów odwiedzimy gościnne progi biblioteki.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Przygotowania do Świąt (2e)

Tuż po mikołajkach przyszedł czas na przygotowania do świąt. Jak wiadomo święta to czas, kiedy przebywamy z bliskimi i obdarowujemy ich upominkami. My również postanowiliśmy obdarować bliskich mnóstwem prezentów. Jak wiadomo, nie od dziś, najwspanialsze upominki to te, w których jest włożony trud wykonania i serce. Serca mamy wielkie, więc zaczynamy...

Potrzebujemy drewniane ramki, farby, klej i różne ozdoby. Najpierw trzeba przygotować ramki, bo muszą wyschnąć a i ozdabianiem trzeba będzie się zająć. Mamy nadzieję, że pomysł się Wam spodoba. Teraz tylko potrzebny pomysł, co włożyć do ramek, by radość z otrzymanego prezentu była podwójna???
A może własne, świąteczne zdjęcie. Pomysł wydawał się trafiony w "10" ale czy rzeczywiście oceńcie sami.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Magia zapachu (2e)

Klasa 2e postanowiła zapachem poinformować wszystkich, że zbliżają się święta. Pewnego grudniowego dnia zapach świątecznego ciasta opanował mury szkolne. Szkoda tylko, że nie wszystkim było dane popróbować naszego dzieła. Z racji, że ciacho jest dziecinnie proste, polecamy, by wykonać go w domu.

Oto i przepis:
2,5 szklanki mąki
1 szklanka cukru
1 szklanka oleju
1 szklanka wody
5 jajek
3 łyżeczki proszku do pieczenia
zapach
kakao

Ucieramy żółtka z cukrem, dodajemy mąkę, olej, wodę, proszek i zapach. Na koniec dodajemy ubitą uprzednio pianę z białek. Ciasto dzielimy na 2 części. Do jednej dodajemy 2 łyżki kakao a do drugiej części 2 łyżki mąki. Do prodiża wlewamy na zmianę łyżkę białego i łyżkę brązowego ciasta. Teraz nic, tylko czekać jak się upiecze i życzyć Wam smacznego.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Zimowy zapach pomarańczy (2e)

Sprzedamy Wam świetny pomysł na świąteczny zapach domu. Do wykonania potrzebne będą. Wybrane, najlepszej jakości pomarańcze... soczyste i pachnące. Do tego szczypta goździków, by wyrafinowany zestaw mógł zaistnieć. Cóż więcej... jeszcze odrobina cierpliwości i dzieło gotowe.

Życzymy Wam wszystkim świąt nie tylko radosnych i smacznych, ale również i pięknie pachnących. Pozdrawiamy - klasa 2e.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Czas ozdób choinkowych (2e)

Prezenty 2e już przygotowała, teraz czas ozdobić choinkę. Fajnym pomysłem wydają się nam, ekologiczne ozdoby drewniane. Teraz tylko szczypta fantazji barw i mamy nadzieję, na prawdziwe dzieła sztuki.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Klasowa Wigilia (2e)

Uczniowie z naszej klasy, uczęszczający na koło muzyczne, otrzymali łaskę udziału w szkolnym koncercie świątecznym. Było to dla nas cudownym, duchowym przeżyciem. Już na kilka dni przed występem gromadziliśmy stroje i nieustannie powtarzaliśmy słowa kolęd, które zapadły nam w sercu. Nadszedł ten dzień. W ciszy, cierpliwie czekaliśmy na moment, kiedy włączymy się w śpiew na chwałę Jezuskowi.
W naszych serduszkach długo będzie gościł czar tego wieczoru. Mamy nadzieję, że również w sercach wszystkich widzów.

Po występie udaliśmy się na klasową wigilię. Dzięki naszym wspaniałym Rodzicom nie zabrakło na stole ni strawy, ni napoju. Były pierogi wigilijne, łazanki, kompot z suszu, paszteciki, barszcz czerwony, ryby smażone, po grecku. Całe mnóstwo śledzi, różnego rodzaju. Były pierniki, sernik i mnóstwo innych pyszności. Na białym obrusie, wśród Przyjaciół, Rodziców, Rodzeństwa życzyliśmy sobie spełnienia najskrytszych marzeń i wielu łask od Dzieciątka Jezus. Czego i Wam wszystkim życzymy.


Zapraszamy do wspólnego śpiewu:

Gdy Pan Jezus się narodził,
Była ciemna noc.
Już dzieciaki smacznie spały,
nagle zabrzmiał głos.
Głos anielski, prosto z nieba,
Dziwny, lecz wspaniały.
A czy wiecie,
Co anioły wtedy wyśpiewały?

Ref: Gloria, gloria in excelsis Deo,
Gloria, gloria in excelsis Deo.

Obudzili się pasterze,
Co w polu drzemali.
Nie pojmując, co się dzieje,
Śpiesznie powstawali.
A tu anioł im oznajmia
Radosne nowiny.
Do Betlejem iść pospieszcie
Do Bożej dzieciny.

Ref: Gloria, gloria in excelsis Deo.
Gloria, gloria in excelsis Deo

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Przygotowania do Świąt (1c)

Klasa 1c do Świąt Bożego Narodzenia przygotowywała się bardzo starannie. Podczas zajęć dzieci tworzyły niespodzianki dla rodziny. Były to kolorowe gwiazdki z origami. Uczyliśmy się staranności, systematyczności i cierpliwości! Jedna gwiazdka składała z 30 elementów.

Kolejnym etapem przygotowań do Świąt było pieczenie pierników. 15 grudnia na zajęciach poznaliśmy etapy tworzenia się ciastek i pierników. Wałkowaliśmy ciasto, wycinaliśmy wzory. Po upieczeniu każdy
z nas sam udekorował ciastko. Upieczone i jeszcze ciepłe pierniki zjadaliśmy z ochotą. Wyszły nam wyborne wypieki? Proponujemy spróbować samemu!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Wigilia w klasie 1d

Przed Świętami spotkaliśmy się w naszej klasie na "Klasowej Wigilii". Przygotowaliśmy dla rodziców inscenizację wierszy i piosenek o tematyce świątecznej i zimowej. Śpiewaliśmy też kolędy. Rodzice urządzili nam prawdziwą ucztę. Były pierogi, barszczyk, sałatki i ciasta. Wszystko smaczne.

Było bardzo uroczyście. To nasze pierwsze wspólne spotkanie w nowej klasie. Bardzo nam się podobało. Pozdrawiamy w nowym roku. Życzymy wszystkiego najlepszego. Uczniowie i wychowawca klasy 1d.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Świąteczny nastrój w klasie 3c

"Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy,
Dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory.
Jest taki dzień, w którym radość wita wszystkich.
Dzień, który już każdy z nas zna od kołyski.
Jest taki dzień, tylko jeden raz do roku...."

Ta wzruszająca pieśń i blask kolorowej choinki wprowadził uczniów klasy 3c w niecodzienny nastrój oczekiwania na Święta Bożego. W dniu 21 grudnia trzecioklasiści przedstawili dzieciom z klasy 0a przedstawienie bożonarodzeniowe. Przypominało ono o wymowie i symbolice tak bardzo oczekiwanych corocznie Świąt. Deklamowane wiersze i teksty przeplatały się z pięknymi polskimi kolędami.

Następnego dnia w naszej klasie odbyła się Wigilia. W świątecznie udekorowanej sali słychać było śpiew kolęd i pastorałek. Czytaliśmy fragment z Pisma św. o Narodzeniu Pana Jezusa, opowiadaliśmy legendę
o bożonarodzeniowym drzewku i razem z Rodzicami składaliśmy sobie życzenia. Miło było zasiąść do nakrytych słodkościami stołów. Wspólne spotkanie dostarczyło wszystkim wiele radości.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Wystawa Zamków

W grudniu odbył się Konkurs z techniki na najlepsze makiety zamków średniowiecznych - ZAMKI EUROPY. Powstało wiele interesujących prac, znakomicie wykonanych.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Zajęcia koła przyrodniczego i plastyczno-technicznego dla klas 1-3

W naszej szkole jest wiele zajęć pozalekcyjnych, między innymi koło plastyczno-techniczne i przyrodnicze dla klas 1-3. Pierwsze z nich odbywa się w poniedziałki od 14.30 do 16.00, drugie zaś w środy od 16.10 do 18.30.

Na zajęciach artystycznych rozwijamy nasze zdolności plastyczne i techniczne. Poznajemy na nich różne techniki plastyczne i wykonujemy wiele ciekawych prac, między innymi: malujemy, wycinamy, składamy, kleimy, lepimy itp.

Na kole przyrodniczym poznajemy nasze najbliższe środowisko przyrodnicze i uczymy się jak o nie dbać. Do tej pory poznawaliśmy drzewa i krzewy owocowe, drzewa iglaste i liściaste rosnące w naszych parkach i lasach, a także właściwości wody i jej znaczenie dla człowieka. Mówiliśmy także o wodzie jako środowisku życia roślin i zwierząt i wykonywaliśmy w grupach pracę na temat "Podwodny świat".

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Wielka zbiórka darów

Klasa 2d w grudniu 2010 r. zorganizowała:
- zbiórkę zabawek, art. papierniczych, słodyczy i książek dla podpopiecznych ze świetlicy TPD (Towarzystwa Przyjaciół Dzieci) w Ursusie.
- zbiórkę zabawek, słodyczy dla podopiecznych szpitala w Zabrzu (Oddział Transplantologii).


Interesująca praca meteorologa

Bez wątpienia praca meteorologa jest intrygującym i ciekawym zajęciem, które jednak wymaga odpowiednich predyspozycji. Polega na jak najdokładniejszym przewidzeniu jaka pogoda będzie w najbliższym czasie. O swojej pracy opowiadał uczniom z klasy 3c tata Aleksandry Boguszewskiej - Pan Maciej Boguszewski - pracownik Centrum Hydrometeorologii Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej.

Praca wojskowych meteorologów różni się diametralnie od pracy meteorologów cywilnych. Najczęściej nas interesuje "słoneczko", temperatura i wiatr. Wojskowe meteo podaje dużo więcej informacji: wielkość
i rodzaj zachmurzenia, podstawę i górną granicę chmur, zjawiska pogody (burza, oblodzenie, turbulencja, uskok wiatru), widzialność (poziomą i skośną), temperaturę na różnych wysokościach, temperaturę punktu rosy i wiele innych, jeszcze bardziej szczegółowych. Te "detale" są bardzo istotne bowiem charakteryzują tzw. minimalne warunki atmosferyczne, które posiada każdy pilot, statek powietrzny
i lotnisko. Przy gorszej pogodzie nie jest możliwe wykonywanie lotów.

Dane meteorologiczne specjalista meteorolog otrzymuje w postaci dzienniczków obserwacji i wykresów
z urządzeń pomiarowych np. barografów (ciśnienie), pluwiografów i limnigrafów (opady), heliografów (stopień nasłonecznienia) oraz wielu innych. Dane te są weryfikowane pod względem merytorycznym. Obecnie wszystkie mapy klimatyczne opracowywane są przy wykorzystaniu komputerów. Wykorzystuje się także łączność satelitarną do wysyłania i odbierania komunikatów z najdalszych zakątków Ziemi.

Mapy synoptyczne, a więc te, które pokazują nam przewidywaną na najbliższe dni pogodę, powstają
w pracowni meteorologa synoptyka. Nanosi on otrzymane dane na mapę określającą rozkład ciśnień, temperatur, opadów i innych zjawisk atmosferycznych. Na podstawie kilku lub kilkunastu map tworzonych w określonych przedziałach czasu, może prognozować o spodziewanej pogodzie na kilka najbliższych dni. Długoterminowe prognozy są z przyczyn obiektywnych już znacznie mniej wiarygodne. Na tych mapach pracowali również uczniowie. Opracowaliśmy mapę pogodową na ferie i wakacje. Według opracowań meteorologów z klasy 3c - ferie będą śnieżne, a wakacje słoneczne!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Bal Karnawałowy w 1d

Bawiliśmy się na balu karnawałowym. Były konkursy, tańce, zabawy przy muzyce. Przebraliśmy się
w różne postaci. Stroje mieliśmy pomysłowe. W przerwie nasza wychowawczyni zrobiła nam zdjęcia. Nasze mamy jak zwykle, przygotowały pyszny poczęstunek. Długo będziemy wspominać ten dzień.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Wyniki Konkursu "Alfik Matematyczny - Skowronek, w klasach 3"

W konkursie matematycznym wzięło udział 29 uczniów z klas trzecich: z 3a - 9 uczniów, z 3b - 7 uczniów, z 3c - 13 ucz.

Najlepsze wyniki osiągnęli uczniowie:
1. Stankiewicz Michał klasa 3a, uzyskał 99,5 pkt. tj. 63 MW oraz 220 MK
2. Sitkowska Aleksandra klasa 3a, uzyskała 96 pkt. tj. 82 MW oraz 286 MK
3. Sypek Anna klasa 3a, uzyskała 78,75 pkt. tj. 185 MW oraz 726 MK


Kolejne miejsca na liście zajęli uczniowie:
4. Durka Wiktoria kl. 3b uzyskała 72,75 pkt. tj. 253 MW oraz 1033 MK
5. Homa Artur kl. 3c uzyskał 68,75 pkt. tj. 310 MW oraz 1280 MK
6. Macuba Paweł kl. 3a uzyskał 67,25 pkt. tj. 354 MW oraz 1442 MK
7. Pluta Szymon kl. 3a uzyskał 63,75 pkt. tj. 415 MW oraz 1705 MK
8. Boguszewska Aleksandra kl. 3c uzyskała 61,25 pkt. tj. 480 MW oraz 1954 MK
9. Bielecki Maciej kl. 3b uzyskał 60,25 pkt. tj. 504 MW oraz 2090 MK
10. Kleczkowska Katarzyna kl. 3c uzyskała 60 pkt. tj. 509 MW oraz 2100 MK

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Witaminowa eksplozja na zimowe, szare dni

W sezonie zimowym bardzo ważną rzeczą dla naszego organizmu, jest dostarczanie wielu witamin. Wspaniałością, z której możemy skorzystać, jest świeżo wyciskany sok. Taki też wykonaliśmy dziś w klasie 2e.

Jako składniki użyliśmy:
- pomarańcze
- cytryny
- grejpfruty
- wodę mineralną

Taki, własnoręcznie wyciskany sok, jest mniej słodki, bo zawiera dużo mniej cukru a więcej kwasów owocowych: jabłkowy, cytrynowy, winowy. Zawiera dużo większą ilość witamin (głównie witaminy C oraz z grupy B) oraz soli mineralnych (potasu) oraz dużą zawartość błonnika cytrusowego zwłaszcza soki mętne, z zawartością miąższu, takie jakie właśnie prezentujemy.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Spotkanie z pisarzami

10 stycznia 2011r. w Bibliotece Publicznej im. Wł. Grabskiego w Ursusie odbyło się spotkanie Anny Onichimowskiej i Grzegorza Kasdepke - autorów książek dla dzieci i młodzieży, laureatów wielu prestiżowych nagród krajowych i zagranicznych.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy V c i VI c wraz z opiekunami panią Iwoną Zarzycką, panią Alicją Kolmus i nauczycielem-bibliotekarzem panią Wiesławą Winter.

Autorzy opowiadali o swoich książkach, pasji pisania i innych zainteresowaniach. Również uczniowie mieli możliwość zadawania pytań i wypowiadania się na określone tematy, np. o swoich przeżyciach, zainteresowaniach.

Pisarze zaprezentowali i czytali zabawne fragmenty wspólnej książki pt. "Kiedy byłem mały, kiedy byłam mała". Uczestnicy spotkania mogli zakupić dowolna pozycję Anny Onichimowskiej oraz Grzegorza Kasdepke wraz z autografem autora.

Na zakończenie udanego i ciekawego spotkania uczniowie wręczyli kwiaty autorom prezentowanych książek.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Teatrzyk kukiełkowy na lekcji języka polskiego w klasie 5a

W dniu 11 stycznia na lekcji języka polskiego obejrzeliśmy przygotowane przez grupy uczniów inscenizacje znanych bajek Ignacego Krasickiego oraz Adama Mickiewicza pod tym samym tytułem - "Przyjaciele".

Samodzielnie przygotowaliśmy dekoracje oraz kukiełki. Użyczyliśmy postaciom głosu, wcielając się w ich role. Chociaż morał bajek jest gorzki - "Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie", zabawa w teatr udała się znakomicie!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Wizyta klasy 1c w Bibliotece Publicznej

Klasa 1c odwiedziła 20 stycznia Bibliotekę Publiczną "Skorosze" w Ursusie. Dzieci poznały zasady korzystania z biblioteki oraz obejrzały, co ciekawsze pozycje książkowe.

Uczniowie uczestniczyli w lekcji bibliotecznej pod tytułem "Miś". Dowiedziały się wiele informacji na temat znanych misiów z bajek i filmów. Bardzo chętnie oglądały książki i próbowały przeczytać nie tylko tytuły książek.

Na zakończenie lekcji bibliotecznej dzieci miały za zadanie stworzyć misia swoich marzeń. Biblioteka wszystkim uczniom się spodobała. Dzieci obiecały ponownie ją odwiedzić.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Ib bawi się w chemików

W czwartek 20.01. już po raz drugi naszą klasę odwiedziły mamy Kamilki i Marty. Nasze zajęcia dotyczyły napięcia powierzchniowego wody. Najpierw oglądaliśmy wielką kroplę wody leżącą na folii i mówiliśmy
o jej kształcie. Potem sprawdzaliśmy co się będzie działo jeśli poruszymy kroplę suchym palcem, a potem palcem umoczonym w mydle.

Drugie doświadczenie polegało na nasypaniu do wody pieprzu i włożeniu palca zamoczonego w mydle. Okazało się, że "pieprz uciekał" od namydlonego palca. Ostatnie doświadczenie dotyczyło lupy - czyli szkła powiększającego. Najpierw oglądaliśmy prawdziwą lupę. Potem każde z nas dostało niby lupkę zrobioną przez mamy z tekturki i przyczepionej do niej folii przezroczystej. Sprawdzaliśmy czy tak wykonana lupka powiększa litery. Okazało się, że nic z tego nie wychodzi. Jednak gdy na folię nalaliśmy duża kroplę wody zobaczyliśmy powiększone litery.

Wszystkie te doświadczenia pokazały nam, że cząsteczki wody są ze sobą mocno powiązane, i istnieje napięcie powierzchniowe.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Goście w klasie 1d

Z okazji "Dnia Babci i Dziadka" klasa 1d zaprosiła swoje babcie i dziadków na wieczorek poetycki. Wcześniej przygotowaliśmy prezenty w postaci prac plastycznych: "Makaronowe bukiety", portrety babć. Była też wystawa "Kwiaty dla babci i dziadka."

Po przedstawieniu miło spędziliśmy czas na rozmowach przy herbacie i ciasteczkach. Nasi kochani goście byli wzruszeni. Bardzo dziękujemy za przybycie do nas. Życzymy Wam dużo zdrowia.

Dzieci z klasy 1 D wraz z wychowawcą.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Pasowanie uczniów klasy 1b na czytelników biblioteki

25 stycznia zostaliśmy czytelnikami naszej szkolnej biblioteki. Podczas wizyty w bibliotece uczyliśmy się, jak należy się tam zachowywać. Na początku wysłuchaliśmy wiersza, który posłużył nam do dyskusji jak trzeba dbać o książki, aby były piękne i służyły wielu osobom.

Potem obserwowaliśmy scenkę, którą przedstawiły nam panie bibliotekarki. Opowiadała ona o tym jak powinniśmy zachować się, kiedy przyjdziemy wypożyczyć książkę. Po scence nastąpiła uroczysta chwila pasowania. Każdy z nas uniósł prawą rękę do góry i powtarzał słowa przyrzeczenia. Na koniec każdy dostał pierwszą książkę do przeczytania w domu.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Dzień Babci i Dziadka w klasie 1f

31 stycznia uczniów klasy 1f odwiedzili ich Dziadkowie i Babcie. Spotkanie rozpoczęła część artystyczna, podczas której dzieci z przejęciem recytowały wiersze i śpiewały piosenki przygotowane specjalnie na ten wyjątkowy dzień.

Na twarzach gości można było zaobserwować nie tylko skupienie, ale przede wszystkim uśmiech i radość. Wszystkim bardzo się podobało, a goście podziękowali artystom gromkimi brawami.

Kolejnym punktem spotkania były zabawy i konkursy z nagrodami. Chętne Babcie i Dziadkowie wraz ze swoim wnukiem/wnuczką wykazywali się różnymi umiejętnościami takimi jak: taniec, przyszywanie guzików i obieranie jabłek. Następnie nadszedł czas na słodki poczęstunek.

Na koniec dzieci obdarowały swoich Dziadków laurkami i gorącymi uściskami. Takie chwile pozostaną
i nam, i z pewnością wszystkim Dziadkom i Babciom na długo w pamięci. Wspaniała atmosfera, która towarzyszyła spotkaniu była doskonałą okazją do umocnienia więzi z wnukami, a także do bliższego poznania się.

Wszystkim Babciom i Dziadkom uczniowie wraz z panią Renatą dziękują za miło spędzony czas i życzą dużo zdrowia, radości, pomyślności i mnóstwo miłości.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


W Zamku Królewskim i nie tylko... (3a, 3b i 3c)

1 lutego, w zimowy i mroźny poranek (a była godzina 6.45), klasy trzecie pojechały na wycieczkę do Warszawy. Kiedy wysiedliśmy z autokarów, spacerkiem skierowaliśmy się w stronę Zamku Królewskiego. Plac Zamkowy przywitał nas piękną, bożonarodzeniową choinką. Od razu zrobiło nam się cieplej
i radośniej. W zamku każda z klas udała się z własnym przewodnikiem na zajęcia muzealne.

Uczniowie klasy 3a poszli na spotkanie z nadwornym malarzem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, z Bernardo Bellotto Canaletto. Sam malarz opowiedział o swoim życiu w weneckim domu rodzinnym,
o własnej żonie i dzieciach i twórczych latach działalności malarskiej w Warszawie, kiedy przebywał na dworze polskiego króla. Poznając Warszawę z czasów panowania ostatniego króla polskiego, mieliśmy okazję pracować jak sam Canaletto z jego "Camera obscura", z której sam korzystał wykonując precyzyjne szkice najpiękniejszych miejsc Warszawy.

Uczniowie z klasy 3b udali się na spotkanie z obrazami polskiego malarza historycznego Jana Matejki. Klasa 3c wybrała się w podróż do baśniowych krajów wschodu, by obejrzeć niezwykłe dywany i kobierce.

Po zajęciach muzealnych poszliśmy na spacer uliczkami Starówki. Następnie udaliśmy się do klasztoru Ojców Kapucynów, by obejrzeć szopkę ruchomą. Oglądając postaci występujące w szopce, wysłuchaliśmy bożonarodzeniowej historii życia świętej rodziny i mieliśmy okazję do wspólnego kolędowania.

Idąc do autokaru poszliśmy pokłonić się Adamowi Mickiewiczowi, którego pomnik jest przy Krakowskim Przedmieściu i przed Pałac Prezydencki. Największą jednak radość dzieciom sprawiło zjeżdżanie najstarszymi w Warszawie ruchomymi schodami, które znajdują przy Placu Zamkowym.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


"Cudo" na parapecie klasy 1b i 2a

W karmniku na parapecie naszej klasy, w czasie przerwy świątecznej gołębie uwiły sobie gniazdo. Na początku stycznia pojawiły się w nim dwa jaja, a gołębica zaczęła je wysiadywać. Stwierdziliśmy, że jest ona trochę szalona, gdyż wysiaduje młode w środku zimy, w pobliżu bandy wrzeszczących dzieciaków.
Z Internetu dowiedzieliśmy się, że gołębie składają jaja 2 do 4 a czasami nawet 8 razy w roku, od lutego do listopada.

Z niecierpliwością czekaliśmy i obserwowaliśmy co się dzieje w gnieździe. Około półtora tygodnia temu okazało się, że zostało jedno jajo, a kiedy w czwartek weszliśmy do sali zobaczyliśmy, że w gnieździe jest młode pisklę z łysym ciałem, wielkim dziobem i przesłoniętymi błonką oczkami. Jest on bardzo nieporadny
i potrzebuje opieki rodziców. Do gniazda przylatuje również tata.

Mamy nadzieję, że nasze pisklę pomimo chłodu i zapowiadanych mrozów zdoła przetrwać i dorosnąć.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Lekcja muzealna pt.: "Co niósł lądolód?"

Dnia 1 lutego 2011 r. klasa 5b i 5c wraz z wychowawcami udały się na lekcję muzealną pt.: "Co niósł lądolód?". Lekcja odbyła się w Muzeum Geologicznym w Warszawie przy ulicy Rakowieckiej.

Podczas lekcji uczniowie mieli okazję zapoznać się ze zjawiskami jakie miały miejsce podczas epoki lodowcowej na terenie Polski. Dzieciom przedstawiono ciekawe slajdy oraz zadawano zagadki związane
z tematem spotkania.

Po zakończonej lekcji uczniowie mogli podziwiać bogate kolekcje skał, minerałów i skamieniałości. Największym jednak zainteresowaniem cieszyły się szkielety wymarłych zwierząt z epoki lodowcowej.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Lekcja biblioteczna - Baśnie

W dniu 1 lutego klasy 4a i 4b z nauczycielką języka polskiego - Anna Tarwacką - wybrały się na lekcję biblioteczną do Biblioteki Publicznej w Ursusie. Tematem lekcji były baśnie. W ciekawej formie powtórzyliśmy najważniejsze pojęcia związane z baśniami, nazwiska baśniopisarzy oraz najbardziej znane tytuły. Wzięliśmy udział w konkursach, co dostarczyło nam wielu emocji.

Dziękujemy dyrekcji i pracownikom Biblioteki Publicznej za zaproszenie i możliwość zdobywania wiedzy
w tak ciekawy sposób.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego

W dniu 3 lutego mieliśmy zaszczyt gościć w naszej szkole Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego (RZAWP) - przedstawicieli największej instytucji artystycznej w Wojsku Polskim. Jak przeczytaliśmy na oficjalnej stronie internetowej - www.rzawp.pl - głównym celem zespołu jest kultywowanie tradycji narodowej i chwały oręża polskiego poprzez muzykę, taniec, śpiew i słowo. Bogaty repertuar RZAWP obejmuje zarówno pieśni i piosenki żołnierskie związane z ważnymi wydarzeniami historycznymi, jak i utwory o tematyce religijnej, ściśle związane z tradycją narodowo - patriotyczną.

Podczas koncertu zaprezentowała się orkiestra pod dyrekcją Piotra Racewicza. Usłyszeliśmy pieśni
i piosenki z różnych okresów historii Polski - przez lata wojen i powstań aż po współczesność. Widowisko niewątpliwie było dla nas niezwykłą lekcją historii i muzyki. Artyści wyczarowali niepowtarzalną atmosferę, a ich profesjonalny, pełen elegancji występ dostarczył nam wielu emocji. Biliśmy brawa w rytm piosenek: "Serce w plecaku", "Pałacyk Michla" i innych, wzruszaliśmy się przy dźwiękach "Niebieskiej chusteczki"...
Z kolei słuchając "Marszu I Brygady" - reprezentacyjnej pieśni Wojska Polskiego - na znak szacunku stanęliśmy na baczność.

Po występie dzieci wręczyły artystom kwiaty, a wzruszona pani dyrektor powiedziała, że dzięki temu pięknemu koncertowi zwykły, szary dzień stał się dla całej szkoły wyjątkowy i radosny. Z pewnością na długo zostanie on w naszej pamięci.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Klasy 1 w Centrum Nauki Kopernik

W piątek 4 lutego klasy 1b, 1c i 1f wyruszyły na szlak wielkiej przygody, czyli do Centrum Nauki Kopernik. Po przyjeździe na miejsce okazało się, że mamy jeszcze dużo czasu więc poszliśmy nad Wisłę. Niestety wiaterek wiał, mróz szczypał w nosy i nogi, więc dla rozgrzewki zaczęliśmy się bawić w różne pląsy.

O 9.00 otworzyły się wreszcie drzwi i mogliśmy wejść do środka. A tam... czekało nas mnóstwo wspaniałej zabawy i ciekawych doświadczeń. Graliśmy na laserowej harfie, "powiesiliśmy" piłkę w powietrzu, robiliśmy mydlane bańki różnej wielkości, szukaliśmy szkieletu pirata, strzelaliśmy z rury, jeździliśmy na super karuzeli, badaliśmy gęstość różnych cieczy, poznawaliśmy tajniki naszego organizmu i robiliśmy jeszcze mnóstwo fascynujących rzeczy. Wycieczka ta dostarczyła nam wielu wspaniałych wrażeń.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Lekcja dla rodziców w 1b

7 lutego odbyła się w naszej klasie lekcja, na którą zaprosiliśmy naszych rodziców. Odwiedziła nas również pani wicedyrektor, pani psycholog i pani Dorotka ze świetlicy. Tematem zajęć były "Cztery pory roku".

Na początku rozwiązywaliśmy zagadki. Później oglądaliśmy prezentację o porach roku, podczas której odpowiadaliśmy na pytania dotyczące tego co oglądaliśmy. Za każdą odpowiedź otrzymywaliśmy "serduszkowce plusiki". Po prezentacji każda para w ławce otrzymała 4 karteczki, na każdej z nich była wypisana cecha charakterystyczna dla jednej z pór roku. Naszym zadaniem było ułożyć je według kolejności, a później każde z nas czytało po jednej karteczce.

Kolejnym punktem zajęć było słuchanie wierszy o porach roku i odgadywanie, której z nich dotyczą. Dobieraliśmy do nich również odpowiednie ilustracje. Potem czytaliśmy zdania z tablicy, uzupełnialiśmy je odpowiednimi wyrazami i przepisywaliśmy do zeszytu. Na koniec malowaliśmy ulubioną porę roku. Ta lekcja wszystkim się podobała.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Wycieczka do Sejmu (Klasa 6b)

Dnia 07.02.2011 r. dzieci z klasy 6b pod opieką wychowawcy Pani Agnieszki Łućko i Pana Janusza Gutkowskiego pojechały na wycieczkę do Sejmu.

W Sali Posiedzeń Sejmu uczniowie wysłuchali wykładu dotyczącego historii i współczesności polskiego parlamentu. Wykład był połączony ze zwiedzaniem wybranych sal i pomieszczeń takich jak: Hall Główny,
a w nim makieta kompleksu budynków sejmowych, tablica upamiętniająca parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem oraz gablota z laskami marszałkowskimi.

Dodatkowo zwiedzający zapoznali się z wystawą znajdującą się w Sali Wszechnicy Sejmowej oraz... mieli niebywałą okazję do rozmowy z posłanką Elżbietą Jakubiak, z którą wszyscy zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Kochamy Legię!

We wtorek 8 lutego klasa 1f uczestniczyła w organizowanym przez klub Legia Warszawa programie edukacyjnym "Ja kocham Legię". Uczniowie jechali na stadion klubu amerykańskim, szkolnym autobusem.

Program wycieczki zawierał wiele atrakcji wśród nich: zwiedzanie nowego stadionu w towarzystwie przewodnika, poznania klubu i jego historii, pobyt w muzeum i sklepie kibica.

Uczniowie spotkali również przedstawiciela Komendy Stołecznej Policji, który opowiadał o bezpieczeństwie podczas imprez sportowych oraz o kulturalnym kibicowaniu.

Na koniec uczestnicy wycieczki otrzymali prezenty od klubu Legii: odblask do tornistra z napisem
"Ja kocham Legię!", plan lekcji oraz zdjęcia z autografami zawodników. Wycieczka była wyjątkowo udana.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Spotkanie z archeologiem

10 lutego na zaproszenie klas piątych przybył do szkoły pan profesor Andrzej Niwiński z Uniwersytetu Warszawskiego, który w niezwykle interesujący sposób przybliżył uczniom mało znane szczegóły dotyczące historii, kultury, religii, oraz osiągnięć starożytnego Egiptu. W spotkaniu uczestniczyły wszystkie klasy piąte.

Podczas dwugodzinnego spotkania pan profesor opowiadał o faraonach, religii, obrzędach pogrzebowych, kulturze, wynalazkach, życiu zwykłych Egipcjan, zabytkach i ich renowacji, jednocześnie przedstawiał bogaty zbiór ilustracji i fotografii dotyczący starożytnego Egiptu przy pomocy sprzętu multimedialnego. Bardzo wielu uczniów wykazało się dużą wiedzą na temat Egiptu w rozmowie z panem profesorem.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Bezpieczne ferie zimowe

W dniu 11 lutego br. klasa VB przedstawiła apel o bezpieczeństwie podczas ferii zimowych dla uczniów klas IV-VI. Uczniowie zaprezentowali ciekawy program, w którym zawarte były rady dotyczące bezpiecznego spędzania ferii oraz piosenki o tematyce zimowej

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Bezpieczne ferie zimowe (maluchy)

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Apel walentynkowy

Dnia 11.02.2011 r. w piątek przed feriami zimowymi odbył się w naszej szkole apel z okazji walentynek. Za przygotowanie tegorocznego występu była odpowiedzialna klasa Va z wychowawcą. Na szkolną uroczystość złożył się występ składający się z dwóch części.

W pierwszej uczniowie odegrali scenki z dialogami według scenariusza "Valentino z 5a". W postacie humorystycznych chłopców i dziewcząt mających dylematy sercowe wcielili się: Julia Waruszewska, Sylwia Budna, Aleksandra Maciak, Szymon Zeman, Norbert Kowalski, Maciej Malec oraz Marcin Śliz jako sławny bożyszcze i uwielbieniec kobiet - Rudolf Valentino. W drugiej części typowo artystycznej z wierszami, przysłowiami, piosenkami, tańcami przeplatanymi dialogami na temat miłości wzięła udział pozostała część klasy.

Po części artystycznej ogłoszono wyniki konkursu na najsympatyczniejszego chłopca
i najsympatyczniejszą dziewczynę w klasach 4-6. Zwycięzcy otrzymali symboliczne czerwone serca walentynkowe. Laureaci konkursu wraz z całą publicznością na koniec apelu obejrzeli wspaniały występ taneczny dziewcząt z grupy ATTRAXION do światowego przeboju "Telephone" Lady Gaga. Choreografię tańca opracowała pani Alicja Żołądkiewicz.

Apel walentynkowy wsyztskim bardzo się podobał i wprawił każdego widza w romantyczny nastrój.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


XXXIII Konkurs Recytatorski "Warszawska Syrenka"

W dniu 28. 02. 2011 r. przeprowadzono eliminacje szkolne konkursu, w których wystąpiło 67 uczniów
z klas 0-6. Wyłoniono następujących recytatorów, którzy wzięli udział w konsultacjach z aktorem w D. K. "Kolorowa", a następnie reprezentowali szkołę w eliminacjach dzielnicowych w O. K."Arsus" w dniu 17.03.2011 r.:

  1. Kinga Basińska kl. 3a
  2. Zuzanna Chmielewska kl. 3a
  3. Julia Spychała kl.3c
  4. Izabela Klus kl. 3b
  5. Łucja Tarwacka kl. 2b
  6. Wanda Leśniak kl.1e
  7. Katarzyna Kania kl. 6b
  8. Maciej Wojtala kl. 5d
  9. Emilia Romańczyk kl. 5a
  10. Wiktoria Szymanowska kl. 6b

25 marca 2011 r. w O. K. "Arsus" odbyło się uroczyste wręczenie nagród połączone z występem laureatów i koncertem muzycznym. W kategorii klas 0-3 nagrodzono następujących uczniów:

wyróżnienia - Kinga Basińska kl. 3a, Łucja Tarwacka kl. 2b i Julia Spychała kl.3c


W kategorii klas 4-6 nagrodzono następujących uczniów:

wyróżnienia - Katarzyna Kania kl. 6b i Wiktoria Szymanowska kl. 6b


Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Tłusty czwartek... bo najlepsze pączki to te, robione własnoręcznie

Dlatego też w tłusty czwartek od rana wzięliśmy się za ich wykonanie.

Potrzebujemy:
1 kg mąki
1 kostka masła
5 jajek
1 szklanka cukru
2 paczuszki drożdży
1/2 litra mleka
zapach

Podgrzewamy mleko. Do lekko ciepłego wsypujemy cukier i rozdrabniamy drożdże. Do miski wsypujemy mąkę, robimy w niej duży dołek i wlewamy przygotowane drożdże. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce. W tym czasie do żółtek dodajemy zapach i lekko rozcieramy. W kolejnej misce ubijamy pianę z białek a w rondelku rozpuszczamy masło.

Wyjmujemy miskę z mąką i drożdżami i mieszamy. Dodajemy żółtka, następnie pianę. Na koniec po troszku ciepłego, ale nie gorącego masła (nie trzeba zużyć wszystkiego, zależy od potrzeby). Znów przykrywamy ściereczką i stawiamy w ciepłym miejscu.

Przez ten czas szykujemy miejsce do wykonywania pączków. Obrusek posypujemy mąką. Szykujemy narzędzia do wycinania pączków. My zdobyliśmy idealne na tę okoliczność, zdobyte w wielkim trudzie, jedyne w swoim rodzaju, cudne i niepowtarzalne... ale to już musicie zobaczyć na zdjęciach.

Z miski bierzemy kawałek ciasta, prószymy mąką i robimy placek. Wycinamy pączki i układamy na posypanym obrusku. I po raz trzeci ciasto rośnie. Teraz muszą się włączyć do pracy dorośli, bo smażenie w głębokim oleju nie jest bezpieczne dla dzieci. Ale konsumowanie pączków jak najbardziej. Pamiętajcie tylko, że nie można jeść ciepłych pączków, bo może nas boleć brzuch. Ale po pół godzinie... życzymy smacznego!

P.S. Nam wyszło 156 sztuk... i po 15 minutach nic nie zostało...

SMACZNEGO!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Prezenty też najfajniejsze, gdy wykonane własnoręcznie

Prezenty na 8 marca wykonywaliśmy samodzielnie. Do przygotowania ich potrzebujemy drucik miedziany
i koraliki. My wykonaliśmy drzewka szczęścia, bransoletki oraz pierścionki. Pomysłów może być całe mnóstwo. A jak nam wyszło, zobaczcie sami...

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Klasy czwarte w teatrze

W dniu 9 i 10 marca klasy czwarte wraz wychowawcami wybrały się do Teatru Rampa na przedstawienie pt. "Pinokio" na podstawie książki C. Collodiego.

Wyjechaliśmy autokarem spod szkoły około godziny 9.40. Nasza podróż na Targówek, gdzie znajduje się teatr, trwała pół godziny. Spektakl rozpoczął się o godzinie 11.00.

Przedstawienie trwało dwie godziny z przerwą. Oprócz ciekawych dialogów wysłuchaliśmy wielu pięknych piosenek. Jednak najbardziej podobały nam się kostiumy, bogata scenografia i profesjonalna gra aktorska. Znamy perypetie tytułowego pajaca z lektury, którą omawialiśmy na lekcjach języka polskiego. Sądzimy, że porady Świerszcza i Wróżki są aktualne również w dzisiejszych czasach.

Wyszliśmy z teatru zachwyceni i pełni wrażeń. Do Ursusa wróciliśmy około godziny 14.00. Przedstawienie bardzo nam się podobało.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Wyjątkowy Dzień Babci i Dziadka w klasie 2b

Dnia 17 marca 2011 klasa 2b zorganizowała uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Gośćmi honorowymi byli goście z Indii - dziadkowie naszego ucznia. Uroczystość zgromadziła wiele osób, polały się łzy radości
i zachwytu, gdy dziadkowie i babcie, a także rodzice przyglądali się "aktorskim popisom" swoich dzieci
i wnuków. Dzieci zostały zaskoczone prezentami przygotowanymi przez babcię Krzysia i Piotra. Nasi zagraniczni goście, dziadkowie Aryana, także przygotowali prezenty dla każdego dziecka. Spotkanie osłodziły nam mamy, przygotowując pyszne wypieki.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Fantastyczni rodzice w progach naszej szkoły

W dniu 18 marca 2011 roku naszą klasę odwiedziły dwie mamy - chemiczki i zaczarowały już na wstępie wszystkie dzieci. Bez magii, bez zaklęć, tylko przy pomocy nauki. Doświadczenia z tlenem, dwutlenkiem węgla i wodorem fascynowały nas z każdą minutą coraz bardziej i bardziej. Nie spodziewaliśmy się nawet, że tak proste rzeczy mogą być tak niesamowite. Kwasek cytrynowy, herbata i soda odpowiednio zmieszane mogą przysporzyć wiele radości.

Zajęcia się skończyły a w nas wciąż buzują emocje....tak jak lawa w wykonanym na zajęciach wulkanie. Pani Kindze i Agnieszce bardzo dziękujemy i już dziś zapraszamy ponownie w progi naszej klasy.

Zapraszamy również innych rodziców, którzy mogą podzielić się z nami ciekawostkami swej pracy, bądź zainteresowań.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


1b - Jak z herbaty zrobić colę?

W piątek 18.03.2011 r. odbyła się kolejna lekcja prowadzona przez mamy. Dotyczyła ona tym razem reakcji chemicznych i gazów, z którymi mamy ciągły kontakt, czyli tlenu i dwutlenku węgla.

Bawiąc się w chemików zrobiliśmy ze zwykłej herbaty "coca-colę", która niestety tylko świetnie się pieni, ale nie wolno jej próbować. Później bawiliśmy się w detektywów - chemików i szukaliśmy leku dla naszego kolegi, który uległ "zatruciu". Na koniec "odpaliliśmy" wulkan, z którego zamiast niszczącej, gorącej lawy, wyciekała lawa z buraczków.

Zajęcia jak zwykle były wspaniałe i dostarczyły nam wielu wrażeń, uciechy, a przede wszystkim wiedzy.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Klasa 1d w Teatrze Bajka

23 marca br. klasa 1d była w Teatrze Bajka na przedstawieniu pt. "Ferdynand Wspaniały". Przedstawienie bardzo się dzieciom podobało. Było wesoło. Dzieci śpiewały i bawiły się razem z bohaterami widowiska.
W klasie odbyła się lekcja o teatrze. Wykonano też prace plastyczne.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


W teatrze "Syrena" - uczniowie z klasy 3a, 3b i 3c

"Momo, czyli osobliwa historia o złodziejach czasu i dziecku, które zwróciło ludziom skradziony im czas" - tak brzmi pełny tytuł książki napisanej ponad trzydzieści pięć lat temu przez niemieckiego pisarza Michaela Ende. Jest to baśń znanego autora min. dzięki "Niekończącej się opowieści".

23 marca 2011 r. obejrzeliśmy sztukę teatralną na podstawie tej książki. Dlatego zachęcamy wszystkich do przeczytania książki i obejrzenia sztuki teatralnej, której bohaterką jest mała dziewczynka o imieniu Momo. Posiada ona niezwykłą moc - umie słuchać innych ludzi, jak nikt inny i rozwiązywać ich problemy. Dzięki niej ludzie stają się dla siebie lepsi, a dzieci przestają się nudzić, gdyż Momo zabiera ich na wyprawy do świata fantazji.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Chleba naszego powszedniego...

Bo wiadomo nie od dziś, że chleb to najlepszy ten, który ręce samodzielnie uczyniły. Wymieszany
z dokładnością szwajcarską, wyczekany podczas zwiększania objętości i wymarzony, genialny smak. Chleb jest dla nas bardzo ważny, ale cały szkopuł tkwi w tym, by umieć wybrać najlepsze dla nas pieczywo. Wcale nie jest bowiem tak, że tylko ciemny razowy chleb jest naprawdę zdrowy, a pozostałe gatunki to bezwartościowe wypełniacze żołądka.

Produkty zbożowe, to produkty żywnościowe powstałe w wyniku przetworzenia ziaren różnych zbóż. Są one jednym z najstarszych i najpowszechniejszych pokarmów człowieka, od polewek gotowanych ze zgniecionych ziaren, poprzez placki, chleb do różnorodnych produktów współczesnych.

Do najważniejszych zbóż dostarczających ziarna należą:
pszenica,
ryż,
żyto,
sorgo,
jęczmień,
owies,
kukurydza,
proso,
gryka.

Według prawidłowych zasad żywienia człowieka produkty zbożowe powinny być stałym pokarmem dostarczanym organizmowi. Obecnie pokarmy te stanowią podstawę piramidy żywieniowej i powinny gościć codziennie na naszych stołach. Do produktów zbożowych zaliczamy różnego rodzaju pieczywa, kasze, płatki, makarony, mąki, itp. Produkty zbożowe są nieocenionym źródłem węglowodanów, witamin, białka, składników mineralnych oraz błonnika (wspomagającego i regulującego pracę jelit). Ich wartość odżywcza zależy od rodzaju i jakości ziarna, stopnia usunięcia okrywy owocowo-nasiennej i zarodka ziarna oraz technologii otrzymywania produktu.

I tego nam już nikt nie zabierze... A było tak:
1 litr ciepłej wody, 10 dkg drożdży mieszamy.
Dodajemy kolejno:
mąka pszenna (1kg),
otręby pszenne (1 szkl.),
płatki pszenne (1/2 szkl.),
płatki owsiane (1/2 szkl.),
płatki kukurydziane (1/2 szkl.),
płatki jęczmienne (1/2 szkl.),
sól (1 i 1/2 łyżki.),
cukier (1 łyżka)

Wylewamy do brytfanki i cierpliwie czekamy jak nam pięknie wyrośnie. Później pieczemy i... mmmmmmmm ta chrupiąca skórka, ten zapach, ten smak... no niestety tego Wam przekazać nie możemy, ale było fantastyczne.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Garnek do garnka, aż zbierze się... zastawa

Koło garncarskie (japońskie) to najszybszy sposób na przeniesienie kształtów z naszej wyobraźni
w przestrzeń. Nauka toczenia połączona jest z relaksującym sposobem spędzania czasu. Zajęcia te to niepowtarzalne wrażenia dotykowe, spożytkowanie nagromadzonego w nas nadmiaru energii, wolna od wszelkich ograniczeń wyobraźnia przekładająca się w formę przestrzenną.

Glina daje takie możliwości, trzeba tylko puścić wodze fantazji a kształty naczyń pojawiają się same. Wystarczy odrobina magii i mgiełka tajemniczości spowijająca garncarskie umiejętności i powstają przepiękne puchary, miseczki, wazony i co tylko się nam zamarzy.

I jeszcze jedno - chęć poddania się choć na chwilę urokowi gliny. A glina rozumie każdą duszę: melancholijną, spokojną, energiczną, ambitną, roztrzepaną, pracowitą, młodą i tę doświadczoną.

Postawa ciała, kontrola oddechu, praca rąk, aksamitny dotyk gliny. Toczenie na kole garncarskim to ceremonia. Harmonia i radość pracy, spokój umysłu, energia koła garncarskiego. Toczenie na kole japońskim to nabywanie umiejętności manualnych oraz trening duchowy.

*Garncarstwo* - rzemiosło znane już od neolitu, zajmujące się wyrobem ceramicznych naczyń oraz przedmiotów codziennego użytku. W Polsce garncarstwo znane już było ok. 5400 lat p.n.e. Naczynia były wytwarzane ręcznie, bez dodatkowych urządzeń, do ich wyrobu używano gliny. Ok. 300 lat p.n.e. wraz
z przybyciem Celtów, pojawiły się koła garncarskie oraz specjalne piece garncarskie, jednak po odejściu tego ludu powrócono do tradycyjnych ręcznych sposobów.

Na przełomie II i III wieku n.e. ponownie powrócono do toczenia naczyń garncarskich. Do wyrobu naczyń stosowno głównie glinę oraz domieszki w postaci piasku i tłuczenia.

Wyrób naczynia garncarskiegoWyrób naczynia garncarskiego odbywa się obecnie przy wykorzystaniu jednorodnej gliny, bez zanieczyszczeń, specjalnie przygotowywanej poprzez szereg procesów.

Koło garncarskie składa się z dwóch tarcz umieszczonych na jednej osi, z czego dolna, większa, służy garncarzowi do wprawiania w ruch koła za pomocą np. nóg.

Poza *kołem garncarz* korzysta również z ławy, na której znajduje się zapas gliny oraz miejsce do jej ugniatania, a także naczynia z wodą do zwilżania dłoni. W zasięgu rąk dostępne są również pędzel, farby, szyniec wygładzający i drut odcinający naczynie.

Przygotowaną glinę, podzieloną na porcję miesza się z wodą, wygniatając podobnie jak ciasto, następnie po uformowaniu wałka odcina się jego część o wielkości naczynia i układa na górnej części koła garncarskiego przyklejał powstający kształt. Za pomocą kciuków wytwarza się otwór formując jednocześnie dno, po czym jedną rękę utrzymuje się w środku, a drugą wyciąga się ścianki w kształcie walca ku górze. Po uzyskaniu wstępnego kształtu należy uformować górną krawędź oraz środkowy, wybrzuszony kształt naczynia. Gotowe naczynie można ozdobić rytem.

Kolejnym etapem jest powolne suszenie, po czym należy zastosować wypalanie w temperaturze ok. 1000 st. C, trwające kilkanaście godzin. My możliwosci wypalenia nie mamy, ale po wyschnięciu pomalujemy
i pochwalimy się gotowym dziełem.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Zajęcia programowe prowadzone przez strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 16 w Ursusie oraz Straż Miejską

Przez cały rok prowadzone są w naszej szkole zajęcia dotyczące bezpiecznych zachowań, nie tylko na drodze, ale i w domu, w szkole, czy w czasie zabawy. W ramach akcji przygotowano bezpłatne materiały edukacyjne dla nauczycieli, książeczki edukacyjne dla dzieci, jak również specjalne broszury informacyjne dla rodziców, aby uwrażliwić ich na niektóre kwestie związane z bezpieczeństwem ich dzieci.

Prowadzone działania. Programy edukacyjno-prewencyjne, w tym:

AGRESYWNY PIES (nauka zasad postępowania i zachowania podczas ataku agresywnego psa)
BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY (nauka poprzez zabawę oraz prace plastyczne, przepisów ruchu drogowego i bezpiecznego zachowania na drogach i ulicach podczas drogi do i ze szkoły)
BEZPIECZNE WAKACJE (nauka bezpiecznych zachowań podczas pobytu nad wodą, w górach, placach zabaw itp.)
ABC RATOWNICTWA (nauka podstaw udzielania pierwszej przed medycznej pomocy ofiarom różnych wypadków w tym drogowych)
oraz wiele innych.

Odbywają się również zajęcia przy udziale służb mundurowych, bezpośrednio w Jednostce Ratowniczo- Gaśniczej nr 16 w Ursusie:

 • prezentacja sprzętu ratowniczo-gaśniczego i wyposażenia indywidualnego strażaków (pokazanie typowego samochodu ratowniczo-gaśniczego oraz jego wyposażenia, rozwinięcie węża gaśniczego z wypuszczeniem strumienia wody,
 • zwiedzanie kabiny kierowcy i załogi samochodu strażackiego, prezentacja możliwości drabiny strażackiej, pokaz kombinezonów ochronnych)
 • omówienie przez strażników miejskich z referatu profilaktyki najważniejszych zagrożeń, z jakimi mogą się stykać dzieci,
 • prezentacja umundurowania pracowników Straży Pożarnej i Straży Miejskiej,
 • poinformowanie o ważnych telefonach (112, 986, 997, 998, 999)

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Przywołując wiosnę...

Wiosna rozpoczęła się 21 marca, ale na dworze wciąż chłodno. Postanowiliśmy temu zaradzić. Nie wiem czy wiecie, że motyle należą do olbrzymiej, liczącej kilka milionów gatunków gromady owadów. Podobnie jak wszyscy przedstawiciele tej gromady mają trzy pary nóg i ciało podzielone na trzy odcinki: głowę, tułów i odwłok - bywa, że gęsto owłosione. Znaczną część głowy zajmują duże, półkuliste oczy.

Motyle nie mają nosów a oddychają przez malutkie otworki położone po obu stronach ciała. Ich narządami węchu są czułki, które odbierają również fale dźwiękowe i drgania podłoża, czyli pełnią funkcję uszu. Otworem gębowym jest długa ssawka do wysysania nektaru. Bywa też krótka, ale wtedy wyposażona zostaje w ostre ząbki do nakłuwania owoców. Ciekawostką jest to, że ssawka wielu motyli nocnych jest uwsteczniona i dlatego nie mogą one pobierać żadnego pokarmu. Żyją dzięki zapasom tłuszczu, które zgromadziły jako larwy.

Na środkowym i ostatnim pierścieniu osadzone są skrzydła, które stanowią prawdziwy cud natury; delikatne ale zdumiewająco mocne, zachwycają swymi barwami i rysunkiem. Są tak bogato zróżnicowane, że nie tylko samiec danego gatunku może się różnić od samicy ale nawet pokolenie wiosenne od letniego. Skrzydła motyli pokrywają miliony maleńkich łusek, które dzięki zawartym w nich pigmentom nadają im barwę. Bywają też łuski przezroczyste ale tak zbudowane, że załamując lub rozszczepiając światło osiągają barwy o metalicznym połysku. Łuski pokrywa cienka warstwa wosku, która zapewnia im wodoszczelność a skrzydła uodparnia na wpływy czynników atmosferycznych.

Piękno motylich skrzydeł to uczta dla ludzkiego oka - dla ich właściciela to aparat służący do latania. Umiejętność ta jest różna u poszczególnych gatunków. Prawdziwymi mistrzami są na ogół motyle dzienne, które stosując niespodziewane zmiany kierunku lotu, stają się niezwykle trudną zdobyczą dla swych latających wrogów. Dlatego też intensywnie dbają o swoje skrzydełka biorąc częste kąpiele słoneczne.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Pierwszy Dzień Wiosny

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Wiosennie, zdrowo i kolorowo

Rzeżucha to nie tylko mały zielony dywan na naszym stole. Ma ona doskonały smak, a co więcej posiada również duże właściwości lecznicze. Przede wszystkim jest bogatym źródłem witamin: C, PP, B1, B2, jodu czy też magnezu.

Wysiewa się ją zazwyczaj w płaskim naczyniu wyłożonym wilgotną watą lub ligniną. Dodatkowo dla dekoracji wysiewa się ją np. w ozdobnych półmiskach, kieliszkach a nawet w wydmuszkach z jajek. Rzeżucha rośnie przez około 9 dni, a gdy już urośnie ścina się ją nożyczkami. Taka ścięta rzeżucha znajduje zastosowanie jako dodatek do sałatek, surówek, zup, a także do dekoracji kanapek. Znakomicie smakuje ze świeżym masłem i pieczywem.

Ma ona specyficzny smak i wiele zalet:
oczyszcza krew;
wspomaga prawidłową pracę trzustki;
leczy m.in. trądzik i łojotok;
pomaga w przezwyciężeniu wiosennego wyczerpania;
usuwa z organizmu nagromadzone w ciągu zimy toksyny i wzbogaca go w zestaw naturalnych witamin
i minerałów;
poprawia apetyt;
poprawia trawienie;
zapobiega otyłości;
dezynfekuje drogi moczowe;
jest źródłem łatwo przyswajalnego jodu.

Regularne spożywanie rzeżuchy jest zalecane m.in. przy:
anemii;
zaburzeniach krążenia;
chorobie wieńcowej;
dolegliwościach reumatycznych.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Podsumowanie konkursów polonistycznych w SP11

W dniu 29 marca w Szkole Podstawowej nr 11 odbyło się uroczyste podsumowanie konkursów dzielnicowych, organizowanych przez tę placówkę. W tym dniu nasi uczniowie odebrali wiele czołowych nagród.

W I Turnieju "Baśniomistrz" (konkurs wiedzy o baśniach dla uczniów klas czwartych)
I miejsce uzyskał uczeń klasy 4a - Franek Walo,
III miejsce - Władysław Bielski (4d),
Maciej Łasek (4a) oraz Jakub Kupczak (4a) otrzymali wyróżnienia.

W finale VII Dzielnicowej Olimpiady Polonistycznej pod hasłem "Podróże i spotkania zmieniające losy bohaterów" nagrodzono następujących uczniów:
Katarzyna Kania - I miejsce
Paulina Rogala - II miejsce
Maciej Wojtala, Hubert Motyka - wyróżnienia.

Zarówno "Baśniomistrz", jak i olimpiada przebiegały w trzech etapach. Uczniowie musieli wykazać się znajomością lektur, wiedzą z języka polskiego, zaś w finale wygłosili orację na temat przewodni.

Uczniowie naszej szkoły przystąpili też do Dzielnicowego Konkursu Krasomówczego. Tegoroczna edycja odbyła się 24.03.2011r. pod hasłem "Najpiękniejsze zakątki Europy". Zadaniem uczniów było wygłoszenie 5- minutowej oracji na temat walorów turystycznych wybranych miejsc Europy. Decyzją jury nasi uczniowie zdobyli następujące nagrody:

Julia Spychała (3c) - III miejsce
Ola Boguszewska (3c) - III miejsce
Artur Homa (3c) - wyróżnienie
Liliana Weltrowska (3c) - wyróżnienie.

Nagrodzeni uczniowie otrzymali nagrody książkowe i dyplomy.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Klasa 1c wysyła kartki świąteczne

Jednym z elementów przygotowań do Świąt Wielkanocnych jest wysyłanie kartek świątecznych. Klasa 1c sama stworzyła własne kartki łącząc różne techniki plastyczne. Kiedy już kartki były gotowe wpisaliśmy do środka życzenia. Następnie nauczyliśmy się, jak adresuje się koperty, kto to jest nadawca i adresat.

Potem odbyła się lekcja, gdzie dzieci poznały funkcjonowanie poczty - przez wizytę w tej placówce. Zakupiliśmy znaczki i każde dziecko wrzuciło swój list do skrzynki pocztowej. Teraz czekamy, kiedy dotrą listy do adresatów:)

Dziękujemy panią z poczty za cierpliwość i zaangażowanie!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Przedstawienie "Cztery Łapy" w Arsusie

W poniedziałek 11 kwietnia br. klasy Oa, Ob, 1a, 1c, 1d, 1e, 1f, 2a, 2b i 3c były w Domu Kultury "Arsus" na przedstawieniu teatralnym "Cztery Łapy". Przedstawienie było wesołe, bardzo się wszystkim podobało.
W klasie dzieci przypomniały sobie przygody wesołych piesków. Namalowały różne scenki z widowiska. Zrobiły wystawę.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Spotkanie z Małym Księciem - uczniowie z klasy 3a, 3b i 3c

14 kwietnia br. byliśmy w teatrze "Roma" na musicalu pt. "Mały Książę". Musicalowe przedstawienie powstało na podstawie słynnego dzieła Antoine'a de Saint-Exupéry'ego. Było to niezwykłe spotkanie
z przybyszem z malutkiej planety, który szukał prawdziwej przyjaźni i zrozumienia ze strony dorosłych. Mały Książę wprowadził nas w magiczną krainę dzieciństwa i zabawy, do świata niezwykłości widzianego oczami wrażliwego dziecka.

Ogromnym przeżyciem dla nas było specjalne spotkanie z Frankiem, uczniem klasy 4, który grał postać Małego Księcia. Franek (mimo, że spieszył się po spektaklu do szkoły) zgodził się na krótką rozmowę
i zrobienie sobie z nami zdjęcia na stronę internetową naszej szkoły.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


"Malovany dzbanku"

Malowanie glinianych naczyń to wesoła zabawa, szczególnie gdy naczynia wykonane są własnoręcznie. Po wyschnięciu zabraliśmy się więc do ozdabiania naszych dzieł i staną się one upominkami dla naszych bliskich. Spośród kilku modeli garnków wybierzcie te, które chcecie pomalować i do dzieła. Zabawa rozwija kreatywność i umiejętności plastyczne a przy tym niesie ze sobą mnóstwo radości.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Rajd Historyczny (1b)

16 kwietnia br. o godzinie 10.00 wyruszyliśmy na rajd "Szlakiem naszej historii". Nasza klasa wystawiła aż 4 patrole. W rajdzie razem z nami brali udział nasi rodzice /zebrała się ich też spora grupka/. O 9.40 spotkaliśmy się przed naszą szkołą, skąd ruszyliśmy do SP nr 14 gdzie otrzymaliśmy karty, na których były wypisane numerki miejsc pamięci, do których mieliśmy dotrzeć. Nasze patrole miały numerki 69, 70, 71
i 72, a punkty, które musieliśmy odwiedzić znajdowały się w niedalekiej okolicy.

Nasz patrol nr 72 najpierw dotarł do pomnika "Szarych Szeregów", który znajduje się przy naszej szkole. Tu dowiedzieliśmy się o organizacji młodzieży działającej i walczącej w czasie II wojny. Kolejny punkt, to była tablica poświęcona batalionowi harcerskiemu "Miotła", która umieszczona jest w naszym kościele. Stamtąd poszłyśmy pod kamień upamiętniający mieszkańców Ursusa, którzy zginęli w latach 1939-1945 - był to nasz dodatkowy punkt. Po wysłuchaniu relacji o tym miejscu usiadłyśmy sobie z boczku na ławce
i zjadłyśmy to co przygotowali nam rodzice.

Następny nasz punkt znajdował się na ul. Cierlickiej, gdzie znaleźliśmy tablicę upamiętniającą szpital powstańczy, który powstał w roku 1944 i do którego przywożono rannych z całej Warszawy. Ostatni punkt, który miałyśmy zaliczyć był pod pomnikiem na ul. Traktorzystów. Upamiętnia on obóz przejściowy dla mieszkańców Warszawy po upadku Powstania Warszawskiego. Przeszło przez niego ok. 60 tysięcy ludności.

Wracając do szkoły wstąpiłyśmy jeszcze do strażaków, gdzie panowie opowiedzieli nam o powstaniu OSP w Ursusie. Mogłyśmy też obejrzeć manekina, który służy do nauki pierwszej pomocy i pozwolono nam wejść do samochodu strażackiego. Na koniec zrobiłyśmy sobie zdjęcie z panem Michałem i poszłyśmy na plac zabaw, skąd odebrali nas nasi rodzice. Rajd był ciekawy i dostarczył nam wielu wiadomości i wrażeń.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Ekologicznie, radośnie, wiosennie i świątecznie

Wielkanocne ozdoby przygotowaliśmy sami. Wiedząc, jak ważna jest w naszym życiu ekologia, kurczaczki wykonaliśmy z wytłoczek po jajkach. Praca prosta, przyjemna a i dająca mnóstwo satysfakcji. Największą radość sprawiło nam to, że mogliśmy obdarować drobiazgami wszystkich naszych przyjaciół i znajomych.

Do wykonania potrzebujemy: wytłoczki po jajkach farby piórka oczka (choć można narysować) czerwony karton na dzióbek dobry humor

A efekty oceńcie sami...

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Czym się różni pisanka od kraszanki?

Wiemy już dobrze, że kraszanka, to jednokolorowe, zabarwione jajko. Żeby uzyskać naturalny kolor proponujemy:

brązowy - łupiny cebuli
czarny - łupiny orzecha włoskiego
żółtozłoty - kora młodej jabłoni
fioletowy - płatki kwiatu ciemnej malwy
zielony - pędy młodego żyta
różowy - sok z buraka

Pisanki natomiast mają różnobarwne desenie. Powstają przez rysowanie (dawniej: *pisanie*) na skorupce gorącym roztopionym woskiem a następnie zanurzenie jajka w barwniku. Jako narzędzi do pisania używa się szpilek, igieł, kozików, szydeł, słomek i drewienek.

By wykonać pisanki takie jak nasze, trzeba kolejno:

na ugotowane jajo nanosimy delikatne wzory z wosku (wzory będą miały kolor skorupki)
zanurzamy jajo w żółtym barwniku
kolejna warstwa wosku (to co teraz namalujemy będzie później żółte)
zanurzamy w czerwonym barwniku
kolejne wzory woskowe
na koniec moczymy w niebieskim, bądź zielonym barwniku.
Kiedy już wszystko wyschnie, przy pomocy suszarki do włosów rozpuszczamy wok i rozcieramy po jajku. Wyłaniają się piękne wzory a jajo nabiera ślicznego połysku.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Kołatka na Wielki Piątek

Podczas Triduum Paschalnego dzwony kościelne milczą a zamiast ministranckich dzwonków odzywają się kołatki. Są to drewniane deseczki z przymocowanym młoteczkiem i trzonkiem do trzymania. Dawniej młodzież klekocząc hałaśliwie kołatkami obchodziła wieś oznajmiając w Wielki Piątek nadejście żałoby.

Najpierw deseczki trzeba dokładnie wyszlifować papierem ściernym, następnie dopasować do siebie odpowiednie części i przy pomocy drucika zamontować młoteczek. Praca gotowa. Szkoda tylko, że nie możemy zaprezentować w pełnej okazałości- tak z dźwiękiem.

Teraz już tylko czekamy na święta.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Dzień Ziemi

20 kwietnia 2011 r. w naszej szkole odbył się apel z okazji "Święta Ziemi". Program artystyczny pod hasłem "Na ratunek Ziemi" przygotowali uczniowie klas piątych i szóstych {5a,5d,6a,6b,6c} pod kierunkiem nauczyciela przyrody Sylwestry Wojdy-Kułak.

Po części artystycznej zaprezentowano pokaz mody podwójnie użytecznej. Kilka uczennic i dwóch chłopców ochotników wcieliło się w modelki i modelów prezentujących na wybiegu przygotowane wcześniej przez siebie stroje z materiałów różnego pochodzenia i przeznaczenia. Pokazowi towarzyszyło wielkie zainteresowanie ze strony uczniów i nauczycieli obecnych na sali.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Lekcja o Marii Skłodowskiej - Curie w 1b

28.04. w naszej klasie odbyła się lekcja o naszej sławnej rodaczce, prowadzona przez mamę Marty. Maria Skłodowska była pierwszą kobietą, która studiowała na wydziale fizyki i chemii na Sorbonie w Paryżu. Odkryła dwa pierwiastki promieniotwórcze - polon i rad. Jako jedyna kobieta na świecie została dwukrotnie wyróżniona Nagrodą Nobla za osiągnięcia naukowe.

Poza prezentacją o pani Marii dowiedzieliśmy się jeszcze, że w naszym otoczeniu występują różne rodzaje promieniowania. Badaliśmy specjalnym przyrządem zwanym licznikiem Geigera różne substancje - między innymi rudy uranu, lawę z Wezuwiusza, sól dietetyczną i chlorek potasu. Badaliśmy również, czy promieniuje nasze ciało, w którym znajduje się potas. Na koniec przy pomocy licznika szukaliśmy "napromieniowanego" zegarka.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Wycieczka do Łazienek

W maju członkowie Szkolnego Klubu Krajoznawczo-Turystycznego wybrali się wraz z opiekunami
i rodzicami na wycieczkę do Parku Łazienkowskiego.

Uczniowie podczas spaceru poznali historię parku oraz oglądali największe i najbardziej znane obiekty, które się w nim znajdują: Pałac na Wodzie, Biały Dom, Amfiteatr, Stara Pomarańczarnia. Byli również przy pomniku Fryderyka Chopina, Józefa Piłsudskiego, a także przy siedzibie Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Największą atrakcją całego pobytu było obserwowanie i karmienie wiewiórek oraz przyglądanie się spacerującym pawiom.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Apel majowy

W dniu 5 mają odbył się apel - "Kalendarz majowy" przygotowany przez klasę VIa. Apel dotyczył świąt
i rocznic majowych: Święta Pracy, Święta uchwalenia Konstytucji 3 mają (1791), rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego z 1921 roku, rocznicy śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego (1935), rocznicy zdobycia przez II Korpus Polski klasztoru na Monte Cassino (1944), rocznicy zakończenia II wojny światowej
w Europie (1945).

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


1c w Straży Pożarnej

Klasa 1c w czwartek, 5 maja odbyła ciekawą wycieczkę. Wyruszyła do Straży Pożarnej, gdzie uczniowie spotkali prawdziwych strażaków. Dzieci dowiedziały się, jak wygląda i ile waży ubranie strażaka podczas akcji oraz do czego służą różne urządzenia w wozie strażackim. Zrozumiały, ze praca w straży pożarnej wymaga wiele odwagi i siły. Najbardziej podobało się wszystkim siedzenie w wozie strażackim. Tego dnia uczniowie kasy 1c uczestniczyli także w zajęciach prowadzonych przez panią ze Straży Miejskiej na temat bezpieczeństwa. Taka wycieczka dała im wiele wiedzy i doświadczeń.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Szkolny konkurs "Świat legend" - 6 V 2011r.

Konkurs dotyczący znajomości treści legend polskich organizowany jest dla uczniów z klas trzecich. Celem przeprowadzanego konkursu jest: propagowanie treści historycznych rozwijających poczucie przynależności do regionu i kraju, kształtowanie nawyku czytania i wdrażanie do pracy zespołowej.

W konkursie wzięli udział przedstawiciele uczniów z klas: 3a, 3b, i 3c. Czteroosobowe zespoły uczniowskie, udzielając odpowiedzi na pytania, musiały się wykazać znajomością pojęcia "legendy" jako formy literackiej, tytułów legend na podstawie: ilustracji, rekwizytów czy przeczytanych fragmentów tekstów. Uczniowie musieli się wykazać szczegółową znajomością treści legend, podając głównych bohaterów, drugoplanowe postaci czy miejsca zdarzeń na podstawie podanego tytułu utworu.

Uczniowie pracowali z ogromnym zaangażowaniem i bardzo sprawnie. Wykazali się dużą wiedzą, wychodzącą poza testy legend opracowywanych na zajęciach edukacji polonistycznej Zaprezentowali wyrównany poziom. Zespół uczniowski 3b uzyskał 19,5 pkt. Natomiast zespoły uczniowskie klas: 3a i 3b uzyskały po 16,5 pkt.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Wycieczka SKKT na Starówkę

7 maja dzieciaki ze Szkolnego Klub Turystycznego z rodzicami i paniami wybrały się na wycieczkę na Stare Miasto. Wyruszyliśmy spod szkoły o godz. 10 i udaliśmy się na przystanek 178, którym dojechaliśmy do Parku Saskiego. Był to pierwszy punkt na trasie naszej wędrówki. Zobaczyliśmy tam piękną fontannę, która ma ponad 155 lat.

Później oglądaliśmy zmianę wart przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Nasza dalsza trasa wiodła Krakowskim Przedmieściem, gdzie spotkaliśmy barwną i rozbawioną europejską paradę Szumana. Na Krakowskim zobaczyliśmy też dwa najstarsze hotele - Europejski i Bristol, a dalej Płac Prezydencki
z pomnikiem księcia Józefa Poniatowskiego i pomnik Adama Mickiewicza.

W końcu dotarliśmy na Plac Zamkowy, gdzie podziwialiśmy Zamek Królewski i Kolumnę Zygmunta. Dalej, wzdłuż murów staromiejskich przeszliśmy do pomnika Jana Kilińskiego i Małego Powstańca. Stamtąd po przejściu przez bramę w Barbakanie udaliśmy się na Rynek żeby odwiedzić stojącą na jego środku Syrenkę. Po zjedzeniu rurek z kremem i gofrów przeszliśmy na przystanek i wróciliśmy do szkoły.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Wycieczka po Warszawie

10-go maja 2011 roku, klasy 0"a" i 0"b" wybrały się na wycieczkę szlakiem Warszawskich legend, pomników oraz zwiedzanie Łazienek Królewskich.

Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w Łazienkach pod pomnik Fryderyka Chopina. Przewodniczka uzupełniła dzieciom wiadomości o życiu naszego największego kompozytora. Następnie wybraliśmy się na szlak legend: Zamek Królewski, dziedziniec, rynek Starego Miasta, Barbakan, Syrenka Warszawska oraz Bazyliszek.

Kolejnym etapem wycieczki było odwiedzenie pomnika Małego Powstańca oraz wysłuchanie krótkiej historii. Na zakończenie udaliśmy się pod pomnik Powstania Warszawskiego na ulice Długą aby zapoznać się z historią pomnika oraz budynku Sądu Najwyższego.

Wycieczka wszystkim bardzo się podobała, pozostawiając niezapomniane wspomnienia oraz dostarczyła dużo nowych wiadomości z zakresu historii naszej stolicy.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Podsumowanie konkursów w Szkole Podstawowej nr 4

Dnia 12 maja odbyło się uroczyste zakończenie olimpiad i konkursów dzielnicowych organizowanych przez Szkołę Podstawową nr 4. Tego dnia gościliśmy Burmistrza Dzielnicy Ursus pana Wiesława Krzemienia oraz Przewodniczącą Komisji Oświaty Rady Dzielnicy Ursus panią Wandę Kopcińską. Na uroczystość przybyli również uczniowie i nauczyciele z ursuskich szkół.

Warto podkreślić, że nasza szkoła przed kilkoma laty była inicjatorem dzielnicowych olimpiad, które co roku cieszą się dużym powodzeniem wśród uczniów.

W VIII Dzielnicowej Olimpiadzie Przyrodniczej pod hasłem "W świecie stawonogów" zwycięzcami zostali:
Aleksander Tarwacki (SP14) - I miejsce,
Gabriela Matus (SP4), Mateusz Chruściel (SP4),
Monika Miśkiewicz (SP11) Mateusz Szecówka (SP2) - ex aequo II miejsce;
Zuzanna Szyszkowska (SP14) - III miejsce.

Laureatami VIII Dzielnicowej Olimpiady Historycznej pod hasłem "Czas wojen i wielkich wodzów - Polska w XVII wieku" zostali:
Patrycja Wójcik (SP4), Maciej Wojtala (SP4), Adam Strzelecki (SP4), Mateusz Kędziora (SSP4) - ex aequo I miejsce;
Kamil Wojnowski (SP4), Michał Podmiotko (SP11) - ex aequo II miejsce,
III miejsce ex aequo - Kacper Chrostowski (SSP4), Michał Aleksandrowicz (SSP4) i Maciej Kaczkowski (SP14).

Nagrody w Dzielnicowej Olimpiadzie Matematycznej otrzymali:
Szczepan Deca (SP4) - I miejsce, Alicja Skorupska (SP4), Zuzanna Zarzycka (SP4) - ex aequo II miejsce,
Aleksander Jurecki (SP2) - III miejsce.


Dzielnicowa Olimpiada Języka Angielskiego w tym roku obejmowała dwie grupy uczniów: klas 4-6 oraz trzecioklasistów.

W kategorii uczniów klas starszych laureatami zostali:
Julia Skoneczna (STO4) - I miejsce, Kasia Kania,
(SP4), Ola Wiśniewska (STO4), Alex Adamus (STO4),
Julek Warszawski (STO4), Jakub Ogonowski (SP11) - ex aequo
II miejsce oraz Tomek Żukowski (SP14) - III miejsce.

Wśród trzecioklasistów zwyciężyli:
Zosia Krajewska (30SSP) - I miejsce,
Maciej Bielecki (SP4) - II miejsce i Ada Suchenek (30SSP).

Młodsi uczniowie zmierzyli się również z niełatwymi zadaniami Dzielnicowego Konkursu "Mistrz Sudoku". Zaszczytny tytuł Mistrza otrzymali:
Ania Kamińska (SP11) - I miejsce,
Ola Bartoś (SP14) - II miejsce
Jowita Drozdowicz (SP11) - III miejsce.

Wszystkim laureatom i ich opiekunom serdecznie gratulujemy, szczególne podziękowania składamy władzom naszej dzielnicy oraz członkom komisji konkursowych.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Mam talent

18 maja w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs "Mam Talent". Po wszystkich występach jury nagrodziło zwycięzców w następujących kategoriach:

Kategoria I - śpiew:
1 miejsce- Karolina Polesiak - z klasy IVa
2 miejsce - Katarzyna Kania - z klasy VIb
3 miejsce - Alicja Olszewska - z klasy V

Kategoria II - sport i słowo mowione:
1miejsce - Wiktoria Głowcka z klasy IVd
2 miejsce - Adam Strzelecki z klasy VIc
3 miejsce - Natalia Zielinska z klasy IVb

Kategoria III - taniec:
1 miejsce - Gabriela Knapik z klasy IIIc, Katarzyna Kleczkowska z klasy IIIc, Patryk Pokrzewnicki z klasy IVe
2 miejsce - Aleksandra Jałtoszuk z klasy IVe, Aleksandra Rudnik z klasy IVa
3 miejsce - Zuzanna Kazała z klasy VIb

Kategoria IV - gra na instrumencie:
1 miejsce - Bartek Siwiński - z klasy VIb
2 miejsce - Filip Biernacki z klasy Vc
3 miejsce - Katarzyna Bortniczuk z klasy IVa i Justyna Kałęcka z klasy IVd

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


"Mała Olimpiada Matematyczna 2011"

Aleksandra Sitkowska, uczennica klasy 3a została laureatką Międzydzielnicowego Konkursu Matematycznego. Zajęła I miejsce.

"Mała Olimpiada Matematyczna 2011" - wyniki
Zgłoszono 187 laureatów etapu dzielnicowego z 17 Dzielnic m. st. Warszawy.
Do konkursu przystąpiło 147 uczniów z 16 Dzielnic m. st. Warszawy.
Laureatami konkursu zostało 42 uczniów. Wyróżnienia zdobyło 19 uczniów.

I MIEJSCE - 6 poprawnie rozwiązanych zadań

Lp. Imię i nazwisko ucznia Klasa Szkoła Dzielnica Imię i nazwisko nauczyciela
1. Jakub Kołakowski 3a 173 Wesoła Ewa Walczuk
2. Izabela Marczewska 3a 280 Ochota Agnieszka Mękwińska
3. Emilian Janiuk 3b 175 Ochota Anna Karczewska
4. Piotr Pomagalski 3a 240 Ursynów Ewa Romańska
5. Piotr Sypuła 3c 94 Włochy Ewa Bęczkowska
6. Aleksandra Sitkowska 3a 4 Ursus Bogumiła Wodyńska

I Szkolny Piknik Rodzinny - 21 maja

21 maja w naszej szkole odbył się I Szkolny Piknik Rodzinny, w którym wzięli udział uczniowie, rodzice oraz nauczyciele.

W godzinach od 11 do 14 mieliśmy okazję lepiej się zintegrować i wspaniale pobawić. Dzięki pomysłowości rodziców i nauczycieli, a także hojności sponsorów dzieci uczestniczyły w wielu atrakcjach, m.in. sprawdzały swoją sprawność fizyczną na ściance wspinaczkowej oraz w różnych konkurencjach sportowych. Obejrzały wóz strażacki, puszczały piękne latawce, wykonane na lekcjach techniki, ponadto oglądały eksperymenty chemiczne i sprawdzały swoją wiedzę, rozwiązując zagadki logiczne. Wielbiciele artystycznej biżuterii mogli ją sami wykonać na jednym ze stanowisk, a także namalować obrazek na szkle. Bardzo dużym powodzeniem cieszyło się malowanie twarzy w fantazyjne wzory oraz zabawy integracyjne przy budowaniu kolorowych konstrukcji z kartonu. Jednak najdłuższa kolejka ustawiła się przy stoisku z loterią fantową.

Przez cały czas trwania pikniku na dużej scenie prezentowali się uzdolnieni artystycznie uczniowie (każda klasa przygotowała krótki występ). Wystąpili też finaliści Szkolnego Konkursu "Mam talent" , szkolna grupa tańca nowoczesnego "Attraxion" oraz Grupa Baletowa z D. K. "Arsus" pod kierownictwem pani Anety Mizielskiej. Krótkie przedstawienie w języku angielskim wystawiła grupa dzieci ze Szkoły Języka Angielskiego EARLY STAGE.

Rodzice zapewnili wszystkim pyszny poczęstunek - grillowane kiełbaski, ciasta i napoje.

Ten słoneczny, radosny dzień z pewnością należał do udanych. Potwierdzeniem była bardzo duża frekwencja uczestników pikniku. Jesteśmy przekonani, że Szkolny Piknik Rodzinny już na stałe wpisał się do tradycji Szkoły Podstawowej Nr 4.

Kierujemy serdeczne podziękowania Straży Pożarnej w Ursusie oraz funkcjonariuszom Straży Miejskiej za pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Konkurs "Nasze ulubione bajki"

23 maja 2011 klasy pierwsze wzięły udział w konkursie "Nasze ulubione bajki". Pierwszym etapem były prace plastyczne, drugim test o najbardziej znanych bajkach. Dzieci wykazały się dużą wiedzą. Ułożyły też swoje bajki. Zachęcam naszych milusińskich do czytania.

Klasa Test Prace plastyczne Ilość punktów Miejsce
1-A 11,5 p 3 p 14,5 p 4
1-B 14 p 0 p 14 p 5
1-C 13 p 3 p 16 p 2
1-D 14 p 3 p 17 p 1
1-E 12 p 3 p 15 p 3
1-F 13 p 0 p 13 p 6

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Ja kocham Legię...

Klub Legia Warszawa przy współpracy z Fundacją Centrum Europy zaprosił dzieci z naszej szkoły do udziału w bezpłatnej wycieczce na nowy stadion Legii Warszawa. Zebraliśmy się więc 24 maja przed ósmą ubrani w barwy klubowe Legii i pełni radości czekaliśmy na autokar.

Program wycieczki zawierał wiele atrakcji:
- transport czadowym, amerykańskim, żółtym autokarem
- zwiedzanie nowego stadionu w towarzystwie bardzo miłej Pani przewodniczki, - poznanie klubu i jego historii w muzeum klubowym,
- zapoznanie się z zasadami bezpieczeństwa podczas imprez sportowych oraz o kulturalnym kibicowaniu,
- najważniejsze: spotkanie z obrońcą Marcinem Komorowskim, który serdecznie rozmawiał z nami, odpowiadał na wszystkie pytania i ofiarował nam swoje zdjęcia z autografem.

Wizyta zakończyła się w największym sklepie kibica, gdzie każdy z nas mógł zakupić sobie różne pamiątki. Każdy uczestnik dodatkowo otrzymał od klubu Legii prezenty - legijny odblask do tornistra z napisem "Ja kocham Legię!", który będzie dbał o nasze bezpieczeństwo na drodze oraz przypominał nam o Legii oraz plan lekcji.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Wycieczka do PA-TA-TAJ w Kaniach

Klasa 1d 25 maja była w PA-TA-TAJ w Kaniach. Dzieci zwiedziły stajnię koni, jeździły na kucykach. Odbyły wycieczkę wozem konnym po lesie. Było ognisko z pieczeniem kiełbasek. Wesołe zabawy , gra w piłkę. Wycieczka bardzo nam się udała. Dziękujemy rodzicom za pomoc.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Mamo, kochana Mamo!!!

Dzień Matki - święto obchodzone corocznie w Polsce 26 maja jako wyraz szacunku dla wszystkich matek. W tym dniu są one zwykle obdarowywane laurkami, kwiatami oraz różnego rodzaju prezentami przez własne dzieci. To święto ma na celu okazanie matkom szacunku, miłości, podziękowania za trud włożony w wychowanie.

Mamo, mamo coś Ci dam
Jedno serce, które mam
A w tym sercu róży kwiat
Mamo, mamo żyj sto lat!

Nasza niespodzianka wymagała dużo pracy. Kolorowe szkiełka musieliśmy oszlifować papierem ściernym. Zaczęliśmy od najgrubszego papieru, przez 7 kolejnych, coraz delikatniejszych, aż szkiełko błyszczało
i było delikatne. Kolejny etap to ozdabianie drucikami i wiązanie rzemyka. Mamy teraz najdzieję, że każda mama będzie szczęśliwa... nie tylko w Dniu Mamy!!!!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Sprawozdanie z wycieczki do Krynicy Morskiej

W dniach 23-27 maja wybraliśmy się z klasami sportowymi i nauczycielami wychowania fizycznego na wycieczkę do Krynicy Morskiej. W poniedziałek wyruszyliśmy z Warszawy o godz. 8.00. Podróż trwała około 6 godzin.

W drodze do Krynicy zatrzymaliśmy się w Malborku, gdzie zwiedziliśmy Zamek Krzyżacki. Kolejny dzień spędziliśmy w Trójmieście, gdzie obejrzeliśmy wiele ciekawych obiektów, między innymi Oceanarium
w Gdyni. W środę 25 maja byliśmy w Muzeum Zalew Wiślanego w Kątach Rybackich. Później płynęliśmy po Zalewie Wiślanym, a po południu podziwialiśmy bursztyny w muzeum w Stegnie.

Czwartek spędziliśmy na sportowo, wzięliśmy udział w zawodach sportowych na plaży, a następnie weszliśmy do latarni morskiej. Ostatniego dnia udaliśmy się na spacer na plażę i wkrótce wyruszyliśmy
w drogę powrotną.

Na wycieczce najbardziej podobały mi się zawody sportowe na plaży oraz przygoda z dzikiem, który gonił mojego kolegę. Wycieczkę uważam za bardzo udaną.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Chcielibyśmy tam wrócić... - sprawozdanie z wycieczki do Poronina

W dniu 23 maja wyruszyliśmy na 5-dniową wycieczkę do Poronina wraz z 7 klasami z naszej szkoły oraz 10 nauczycielami.Z Warszawy wyjechaliśmy o godzinie 8:30, podróż trwała około 8 godzin.
Po zakwaterowaniu i kolacji bawiliśmy się na dyskotece.

We wtorek 24 maja zwiedzaliśmy Zakopane - byliśmy w Sanktuarium na Krzeptówkach , na zabytkowym cmentarzu, w muzeum TPN oraz pod Wielką Krokwią. Mieliśmy też okazję pospacerować po słynnym deptaku - Krupówkach. Po obiedzie udaliśmy się do Bukowiny Tatrzańskiej, gdzie przez 2 godziny pływaliśmy w basenach termalnych. Wieczorem zorganizowano nam nocną grę terenową.

Kolejnego dnia udaliśmy się na wędrówkę Doliną Chochołowską. Po kolacji odwiedziła nas pani góralka
w pięknym stroju i opowiadała ciekawą gawędę. Później uczestniczyliśmy w zawodach sportowych.

W czwartek podziwialiśmy piękne widoki i górską przyrodę, wędrując w Doliną Kościeliską. Wieczorem jedliśmy pieczone kiełbaski.

Ostatniego dnia wjechaliśmy kolejką na Gubałówkę, skąd rozciągała się piękna panorama Tatr
i Zakopanego. Następnie kupowaliśmy pamiątki i wkrótce wyruszyliśmy w drogę powrotną. Do Warszawy dotarliśmy o godzinie 20-tej, zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń.

Wycieczka bardzo mi się podobała, szczególnie termy bukowińskie. Miło było też spędzić czas, zwiedzając Zakopane. Jako pamiątkę kupiłam góralskie korale.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Toruń - piernikowy gród Kopernika

31 maja 2011 o godzinie 6 rano wyruszyliśmy na wyczekiwaną, szkolną wycieczkę. Przed godziną 11 byliśmy już w Toruniu na umówionym z przewodnikiem miejscu. Najpierw poznaliśmy gród Kopernika
z Katedrą Świętojańską, Wieżą Katedralną oraz Domem Kopernika. Później poszliśmy na przepyszny obiad.

O godzinie 14.30 ruszyliśmy do miejsca gdzie własnoręcznie mogliśmy wykonać wspaniałe pierniczki. Dowiedzieliśmy się z czego się je wypieka i jaka jest ich historia.

Wreszcie przyszedł czas na odpoczynek w hotelu.

Po rozpakowaniu się i krótkim relaksie pojechaliśmy do Fortu IV Twierdzy Toruń, gdzie wraz
z przewodnikiem i płonącymi pochodniami zwiedzaliśmy to niesamowite miejsce. Później oddaliśmy się szaleństwu grając w bule czy np. strzelając z łuku. Na zakończenie odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek i radosnym śpiewem.

Pierwszy dzień był niezwykle udany i bardzo szczęśliwy.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Dzielnicowy Konkurs Plastyczny - "Ursus moja mała ojczyzna"

I miejsce zajęła Zuzanna Chmielewska uczennica kl. 3a
II miejsce zajęła Emilia Lupa uczennica kl. 3a

29 maja 2011 r. w czasie "Pikniku Oświatowego Ursus 2011" zostały wręczone nagrody dla laureatów
i uczniów wyróżnionych w konkursie plastycznym "Cudze chwalicie, swego nie znacie - Ursus moja mała ojczyzna". Konkurs został zorganizowany przez Gimnazjum nr 133 im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego przy współpracy z Urzędem Dzielnicy m. st. Warszawy.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Dzień Dziecka w klasie 3a

1 czerwca pojechaliśmy do Muzeum Narodowego. Nasze spotkanie z eksponatami muzealnymi rozpoczęliśmy od części Muzeum Wolska Polskiego. Obejrzeliśmy wojskowy sprzęt bojowy z czasów wojennych, wystawiony na terenie wokół muzeum. Największą atrakcją było wejście do samolotu transportowego i zajrzenie do kabiny pilota.

Potem poszliśmy na lekcję muzealną "Moje spotkanie ze sztuką: obrazów, rzeźb, płaskorzeźb, ceramiki, miniatur malarskich i starożytności". Niezwykłym momentem tej lekcji i historycznym wydarzeniem dla nas, było wejście do sali obrazów Jana Matejki, która w tej chwili jest pracownią renowacji obrazu "Bitwy pod Grunwaldem". Także niezwykłe, było spotkanie z prawdziwą mumią z czasów starożytnych. Lekcja muzealna była bardzo ciekawa dzięki pani przewodniczce, która zaczarowała nas swoimi opowieściami
o cennych eksponatach muzealnych.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


KULINARNA PRZYGODA W DA GRASSO KLASY I F

W Dzień Dziecka 1 czerwca uczniowie z klasy I f wybrali się na warsztaty kulinarne do pizzerii Da Grasso. Każdy uczestnik otrzymał fartuszek, stolnicę i wałek oraz niezbędne składniki do przyrządzenia swojej ulubionej pizzy. Po jej przygotowaniu mali miłośnicy najpopularniejszego włoskiego dania delektowali się smacznymi wyrobami własnej pracy.

Zwieńczeniem warsztatów było wręczenie dyplomu i plakietki z logotypem akcji oraz gratulacje od obsługi lokalu. Tego dnia połączyliśmy świetną zabawę z nauką, pozwalającą rozbudzić prawdziwe talenty kulinarne.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Dzień Dziecka w IA

To był piękny słoneczny i pełen atrakcji dzień. Rozpoczęliśmy od wspólnego spaceru, a później przyjemnościom nie było końca. Dzieci zostały zaproszone na wspaniały spektakl teatralny do Przedszkola "Gąski Balbinki". Wspaniali rycerze przywitali nas serdecznie i powiedli w krainę bajki. Po spektaklu dzieci zostały obdarowane prezentami i z balonikami w dłoniach powędrowały na lody. Dalszym punktem programu był spacer po Parku Czechowickim. Później była już tylko zabawa...

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Klasa 1c na Starówce

Dzień Dziecka w tym roku klasa 1c obchodziła nietypowo. Dzieci pojechały na wycieczkę szlakiem legend warszawskich. Już dzień wcześniej poznały treść legend: o Syrence, o Warsie i Sawie, o Złotej Kaczce
i o Bazyliszku. Wszystkie dzieci orzekły ze najfajniejsza jest o Syrence, dlatego w Dzień Dziecka wyruszyły na poszukiwania.

Wyjechały autobusem miejskim na Starówkę, gdzie spotkały syrenkę na Nowym Mieście. Zobaczyły Pomnik Powstania Warszawskiego, Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta. Najbardziej podobał im się Barbakan
i mury obronne. Tego dnia było bardzo gorąco, więc cała klasa odpoczęła w Parku Fontann a później zjadała pyszne lody:)

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Tęczowe witraże - niespodzianka na Dzień Ojca

Dzień kochanego taty zbliża się wielkimi krokami, dlatego już zabieramy się do przygotowywania różnych prezentów. Doskonałym pomysłem jest wykonanie witrażyka, który ozdobi okno w rodzinnym domku. Do wykonania upominku potrzebujemy oszlifowaną płytkę szklaną, wzór projektu, folię witrażową oraz drut, np. ołowiany, miedziany.

Kochany Tato, zacznijmy zwyczajnie,
że z Tobą w domu zawsze jest fajnie.
I w deszcz, i słońce, w smutku, w radości,
wspierasz i uczysz szczęścia i miłości.

Dzisiaj za wszystko chcemy Ci dziękować
i skromny witrażyk Tobie podarować.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Kruszwica

Najcenniejszym zabytkiem Kruszwicy, niepisanym symbolem miasta jest ceglana, gotycka wieża samotnie stojąca na Wzgórzu Zamkowym u nasady Półwyspu Rzępowskiego, zwana Mysią. Wieża jest ośmioboczna, ma 32 m wysokości i wraz z resztami murów stanowi pozostałość zamku obronnego z XIV w. Zamek ten zbudowano z fundacji króla Kazimierza Wielkiego ok. 1350 r. w miejscu starego grodu.

Udaliśmy się na ekspozycję archeologiczne, gdzie znajdowały się przedmioty dokumentujące fakt, iż przez tereny nadgoplańskie przebiegał słynny szlak bursztynowy, którym podążali kupcy z ziem Cesarstwa Rzymskiego nad Bałtyk po ówczesne "złoto Północy". Z miejscowymi osadnikami wymieniali różne przedmioty, takie jak choćby - monety, naczynia brązowe i srebrne, broń, ozdoby.

Niezwykle interesującym eksponatem jest tzw. lakprofil - ścian wykopu archeologicznego z grodu kruszwickiego. Są to różnorodnie zabarwione warstwy układające się na sobie, powstałe w różnych okresach. Najniżej zalegają najstarsze, najwyżej najmłodsze z czasów istnienia murowanego zamku.

Największą niespodzianką był jednak rejs statkiem po Jeziorze Gopło. Jezioro to należy do najbardziej znanych zbiorników naturalnych w Polsce. Jest największym jeziorem Pojezierza Wielkopolsko-Kujawskiego i dziewiątym pod względem wielkości jeziorem w Polsce. Gopło to płytkie, polodowcowe, jezioro przepływowe, położone w tzw. rynnie goplańskiej. Przyjmuje się, że powierzchnia zwierciadła wody na wysokości 77 m n.p.m. wynosi 2 154,4 ha, w tym 25,5 ha przypada na wyspy. Misa jeziorna ma 25 km długości i od 200 do 2000 m szerokości. Średnia głębokość jeziora wynosi 3,6 m, a głębokość maksymalna - 16,6 m. Jezioro posiada urozmaiconą linię brzegową o długości 87,5 km, liczne zatoki, wyspy i półwyspy.

Szczęśliwi i objedzeni pierniczkami wróciliśmy do naszej kochanej Warszawy.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Dzień Dziecka - zwiedzamy naszą stolicę

W dniu 1 czerwca uczniowie klasy 4b wyruszyli wraz z wychowawcami na Stare Miasto. Tego dnia pogoda była przepiękna! Z chęcią zjadaliśmy pyszne lody, spacerując po Placu Zamkowym i wąskich uliczkach Starówki. Kupiliśmy również pamiątki. To był niezapomniany Dzień Dziecka!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


"Międzynarodowy Konkurs "Kangur Matematyczny 2011r."

Test konkursowy w kategorii "Kangurek" dla klas drugich pisało 36 uczniów z:

 • klasy 2b - 12 ucz.,
 • klasy 2c - 7 ucz.,
 • klasy 2d - 3 ucz.,
 • klasy 2e - 14 ucz.
Nazwisko i imię Klasa Ilość punktów - % Uzyskane wyniki
Wojtala Piotr 2e 67-93.05% bardzo dobry
Trześniewski Paweł 2b 63-87.5% bardzo dobry
Sajdakowski Krzysztof 2b 58-80.55% bardzo dobry
Janowski Patryk 2c 55-76.4% bardzo dobry

Test konkursowy w kategorii "Maluch" dla uczniów z klas 3 pisało: 21 uczniów z:

 • klasy 3a - 7 ucz.,
 • klasy 3b - 4 ucz.,
 • klasy 3c - 10 ucz.
Nazwisko i imię Klasa Ilość punktów - % Uzyskane wyniki
Basińska Kinga 3a 116.25-96.9% laureat
Stankiewicz Michał 3a 113.75-94.8% bardzo dobry
Sitkowska Aleksandra 3a 107.5-89.6% bardzo dobry
Bielecki Maciej 3b 93.75-78.1% wyróżnienie
Cędrowska Oliwia 3b 91.25-76% wyróżnienie
Marzec Jakub 3c 90-75% wyróżnienie
Boguszewska Aleksandra 3c 85-70.8% wyróżnienie
Czarnecki Oskar 3c 85-70% wyróżnienie
Homa Artur 3c 85-70% wyróżnienie

Dzień Dziecka w szerokim świecie

Dzień dziecka spędziliśmy poza domem, bo był to drugi dzień naszej wycieczki. Od rana odbieraliśmy telefoniczne życzenia od rodziców i w takim radosnym humorze ruszyliśmy po śniadaniu na zwiedzanie miasta.

Najpierw niesamowite wrażenie zrobił na nas seans w Planetarium. Cudowne przeżycie, które zapamiętamy do końca życia. Później w Orbitarium, mogliśmy doświadczać różnych niesamowitych rzeczy. Wiemy np. ile ważymy na Ziemi a jaka będzie nasza waga na marsie czy księżycu. Pani Monika jako przewodnik, pokazała nam ciekawe miejsca i opowiedziała mnóstwo legend związanych z Toruniem.

Uczestniczyliśmy również w rozgrywkach piłki plażowej i zwiedzaliśmy ruiny zamku krzyżackiego. W samo południe obejrzeliśmy w przepięknym teatrze "Baj Pomorski" przedstawienie muzyczne pt.:"Dudi bez piórka".

Po obiedzie był w planach rejs statkiem, niestety nagłą burza pokrzyżowała nasze plany. Jak to się mówi, nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Lekko zmoknięci wróciliśmy do hotelu a panie zorganizowały nam piżama party. Na kolację nie mogliśmy pojechać w tak deszczową pogodę, ale za to....kolacja przyjechała do nas.

I tak właśnie minął nam Dzień Dziecka.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Apel czytelniczy

3 czerwca 2011 roku odbył się uroczysty apel czytelniczy pod hasłem: "Kochajmy książki". W części artystycznej - inscenizacji "Sen o książkach" wystąpili uczniowie klasy IV b. Następnie nauczyciele-bibliotekarze ogłosili wyniki konkursu czytelniczego trwającego cały rok szkolny.

Po podsumowaniu statystyk miesięcznych wypożyczeń spośród klas I-III zajęły:
I miejsce - klasa II a
II miejsce - klasa I f
III miejsce - klasa II d

Spośród klas IV-VI:
I miejsce - klasa VI c
II miejsce - klasa VI b
III miejsce - klasa IV b

W konkursie indywidualnym uczniów klas I-III:
I miejsce - Natalia Cieślik - kl. II a
II miejsce - Marta Biernacka- kl. II d
III miejsce - Oliwia Kalińska- kl. II e

W konkursie indywidualnym uczniów klas IV-VI:
I miejsce - Joanna Okrasa - kl. VI c
II miejsce - Katarzyna Kania - kl. VI b
III miejsce - Milena Redak- kl. IV a

Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody książkowe a klasy przodujące w czytelnictwie torby ze słodyczami.

Apel przygotowały: Wiesława Winter i Joanna Szczubełek.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


X DZIELNICOWA OLIMPIADA JĘZYKA ANGIELSKIEGO

9 czerwca 2011 r. w szkole podstawowej nr 11 odbyło się uroczyste zakończenie X Dzielnicowej Olimpiady Języka Angielskiego. Nagrody oraz dyplomy wręczył laureatom burmistrz Ursusa, pan Wiesław Krzemień.

Wśród nagrodzonych osób znalazła się uczennica naszej szkoły klasy 6b, Katarzyna Kania, zdobywczyni drugiego miejsca oraz Jan Świtkowski, uczeń klasy 5d, który został wyróżniony.

Organizatorzy przygotowali również część artystyczną, w której można było posłuchać znanych przebojów w wykonaniu szkolnego zespołu muzycznego oraz obejrzeć zabawne inscenizacje w języku angielskim.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


V DZIELNICOWY FESTIWAL PIOSENKI ANGIELSKIEJ

16 maja 2011 r odbyły się szkolne eliminacje do V Dzielnicowego Festiwalu Piosenki Angielskiej organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 2 w Warszawie. W drodze eliminacji wyłonione zostały trzy uczennice klas szóstych: Katarzyna Kania, Julia Niezgoda oraz Anna Strzałkowska.

6 czerwca w ośrodku kultury Arsus odbył się festiwal z udziałem uczniów ze szkół podstawowych
i gimnazjów. Gościem festiwalu była Anna Wiśniewska, członkini zespołu Ich Troje w latach 2003-2010. Pierwsze miejsce zdobyła uczennica naszej szkoły, Katarzyna Kania, która zaśpiewała piosenkę pt."Satellite" z repertuaru Leny Meyer-Landrut. Piękny głos Kasi mogliśmy usłyszeć ponownie na koncercie finałowym 10 czerwca 2011 r.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Przedszkolaki w klasie 3c

10 czerwca w naszej szkole gościły dzieci z Przedszkola. Uczniowie klasy III c, którzy tak niedawno, sami uczęszczali do przedszkola, zaprosili do swojej klasy swoich młodszych kolegów i koleżanki. Przedszkolaki obejrzały krótkie przedstawienie muzyczne. Mieliśmy okazję poznać się nawzajem podczas wspólnej zabawy. W trakcie wizyty przedszkolaki zwiedziły szkołę. Mamy nadzieję, że 1 września z przyjemnością przekroczą progi naszej szkoły.


Dzielnicowy Dzień Dziecka

Uczniowie klasy 3 c pierwszego czerwca wzięli udział w obchodach Dzielnicowego Dnia Dziecka. Urząd Dzielnicy Ursus przygotował wyjątkową atrakcję dla dzieci w Parku Hassów na Niedźwiadku pt.: "Wagabundowy plac zabaw", podczas której klowni animowali dla nas gry i zabawy. Były również dmuchańce do skakania i namiot z grami lego.

Uczniowie klasy 3c mieli możliwość zaprezentowania na scenie swoich talentów aktorskich. Przed szeroką publicznością wystąpiliśmy z programem słowno-muzycznym pt.: "Wiadomości specjalne X4". Prezenterami naszej telewizji była Aleksandra Boguszewska i Jakub Marzec. Wszyscy uczniowie tej klasy zatańczyli układ taneczny naśladując sławną piosenkarkę Shakire.

W świat tajemniczości i magii wprowadziła wszystkich Małgorzata Bizunowicz, Oskar Czarnecki i Piotr Płucieniczek. Iluzjonistce udało się wyczarować z pudełka braci Kajetana i Miłosza Wojciechowskich. Podczas reklamy w postać Turbodymomana wcielił się Kacper Dygas, a uczniem był Bartek Kowalczyk. Pięknie recytowała wiersz Julia Spychała "O mądrym Stefku", którym był Mateusz Zagórski. Publiczność zachwycił również wiersz Oliwii Krzyszczak "O Prawach Dziecka". Swoim talentem tanecznym popisała się Gabrysia Knapik i Kasia Kleczkowska.

Na zakończenie uczniowie klasy 3c zadedykowali dla wszystkich Dzieci piosenkę Majki Jeżowskiej pt.:"Dłonie" w wykonaniu Liliany Weltrowskiej, Aleksandry Boguszewskiej i Julii Spychały. Tegoroczny Dzień Dziecka był niezapomnianym dla nas dniem.


NASZA SYRENKA SYMBOLEM EUROPEJSKIEJ STOLICY KULTURY

10 czerwca w naszej szkole gościły dzieci z Przedszkola. Uczniowie klasy III c, którzy tak niedawno, sami uczęszczali do przedszkola, zaprosili do swojej klasy swoich młodszych kolegów i koleżanki. Przedszkolaki obejrzały krótkie przedstawienie muzyczne. Mieliśmy okazję poznać się nawzajem podczas wspólnej zabawy. W trakcie wizyty przedszkolaki zwiedziły szkołę. Mamy nadzieję, że 1 września z przyjemnością przekroczą progi naszej szkoły.


Wycieczka "Szlakiem Piastowskim" klasa 3c i 2b

Na trzydniową wycieczkę wyruszyła klasy 3c i 2b. Wraz z opiekunami, rodzicem i przewodnikiem poznawaliśmy historię Polski od zarania dziejów. Wiemy już dlaczego Lech zachwycił się terenami nad Jeziorem Gopło i założył tam osadę. Wieczorami tańczyliśmy na dyskotekach, paliliśmy ognisko, piekliśmy kiełbaski, bawiliśmy się w podchody. Wycieczka była dla nas niesamowitą przygodą o czym świadczy piosenka napisana przez uczniów klasy 3c i 2b.

To wesoła jest piosenka
Szklak piastowski wiedzie dzieci
z Biskupina do Wenecji
Przez Mogilno i Kruszwicę
Mysią Wieżę i Lednicę
Jeszcze Strzelno, Marcinkowo
Pobiedziska oraz Gniezno
Tu na pięknym "Wzgórzu Lecha"
Święty Wojciech się uśmiecha
Symbol szlaku "Orzeł Biały"
Piękny dumny i wspaniały
Pan kierowca jedzie śmiało
Doświadczenia ma niemało
Pani Agnieszka liczy dzieci
przy niej zawsze słońce świeci
Nasz Pan Piotruś zdjęcia robi
w uśmiech nasze buzie zdobi
Pani Julia ma kucyki
Dzieciom splata warkoczyki
Pani Ala z nami chodzi
na spacery już o wschodzie
A Pan Kamil - nasz przewodnik
Wciąga nas na szlak jak wodnik
Opowiada takie rzeczy, że słuchają wszystkie dzieci
Wciąż wymyśla nam zabawy
więc naprawdę jest ciekawie
Przez Wenecję na "Gondolę"
Poszliśmy ścieżką ...przez pole!
Wtem ktoś krzyknął hola! Hola!
To gondola na dwóch torach
W Biskupinie prócz zwiedzania są pamiątki do kupienia
Chłopcy mają oręż cały
Miecze kusze łuki strzały
A dziewczynki - pierścioneczki
Wisioreczki aniołeczki
W noc deszczową na podchodach
Aż po kostki była woda
Deszcz kiełbasa i ognisko
Dyskoteka z "diabłem" blisko
Wodnik przyjął postać dzika
czym przywołał wiele krzyku
Na to Pan Kamil - nasz wódz dzielny
ruszył na odsiecz bez miecza i strzelby
Wodnik zniknął nad jeziorem
gdzie spotkał się z żabim chórem
Lecz zostawił nam wiadomość
w różnych miejscach oświetloną
"DIABEŁ WENECKI" - wodnik bałamutny
wciągnął nas w pola i przemoczył buty
Wreszcie wodnik się roześmiał
I zaprosił nas na września
Powrócimy z humorami
Nad jeziora z wodnikami
Póki co - na zdjęciach mamy
"Szlak Piastowski z dzieciakami"

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Sukcesy w konkursie ortograficznym

W roku szkolnym 2010/2011 odbył się kolejny Dzielnicowy Konkurs Ortograficzny pt.:."Z ortografią za pan brat". Tekst dyktanda był trudny, długi i pełen "pułapek". W tej trudnej rywalizacji chodziło jednak o to, aby wyłonić uczniów, którzy wykażą się najlepszą znajomością zasad pisowni i umiejętnością zastosowania ich w praktyce, zainteresować uczniów ortografią, zmobilizować do zgłębiania wiedzy
i umiejętności w zakresie polskiej ortografii. Uczniowie naszej szkoły odnieśli sukces w tym konkursie.

 • 1 miejsce - Aleksandra Boguszewska klasa 3c
 • 2 miejsce - Julia Spychała klasa 3c
 • 3 miejsce - Maciej Bielecki klasa 3b

Uczniowie Ci wzięli udział w dalszym etapie Konkursu Ortograficznego klas trzecich Szkół Podstawowych m.st. Warszawy. Organizatorem kolejnej, ósmej edycji konkursu była Szkoła Podstawowa nr 217. Konkurs miał na celu aktywizowanie środowiska szkolnego na rzecz pracy z uczniem zdolnym poprzez kształtowanie kompetencji ortograficznych u uczniów klas trzecich warszawskich szkół podstawowych na bazie informacji o życiu i zainteresowaniach dzieci z różnych stron świata, ich potrzebach, o prawach dziecka. Laureatem finału konkursu została uczennica klasy 3c - Aleksandra Boguszewska, która zajęła trzecie miejsce.

Nauczyciele przygotowujący uczniów do konkursu to Agnieszka Jasitczak-Wolska i Jolanta Radzikowska.


"Jaś i Małgosia" Arsus

8-go czerwca klasa 0a i 1c obejrzała przedstawienie teatralne pt.: "Jaś i Małgosia" w DK Arsus. Była to bajka bardzo znana dzieciom, ale scenografia, muzyka, stroje aktorów i oświetlenie wywołały u dzieci duże emocje. Szczególnie postać Baby Jagi oczarowała dzieci swoja charakteryzacją oraz grą aktorki. Przedstawienie zostało przygotowane przez Teatr imienia Adama Mickiewicza z Wrocławia. Na pewno długo pozostanie w pamięci dzieci.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Wycieczka do Kampinoskiego Parku Narodowego

8 czerwca klasy 1b i 2a wyruszyły do Granicy w KPN. Podróż dłużyła się strasznie, ponieważ było gorąco,
a na drodze były ogromne korki. Po przyjeździe na miejsce, poszliśmy na lekcję do Muzeum KPN. Pani przewodniczka w bardzo interesujący sposób opowiadała nam o Kampinoskim Parku Narodowym.

Poznaliśmy wiele ciekawostek dotyczących żyjących w parku zwierząt i roślin. Dowiedzieliśmy się między innymi, że symbolem Kampinosu jest łoś, że lubi on bardzo kąpiele w rzece i nurkując wyrywa rosnące na dnie rośliny, że najmądrzejszym ptakiem jest kruk, i wiele innych ciekawych rzeczy. Na koniec lekcji oglądaliśmy kolekcję, na którą składały się różne modele mieszkańców Kampinosu. To nam się bardzo podobało, bo z bliska mogliśmy obejrzeć zwierzęta, które trudno zobaczyć.

Po zajęciach w muzeum była przejażdżka po lesie wozem zaprzężonym w dwa konie. Każda klasa wyruszyła jednym wozem. Przejażdżka była suuuper! Gdy wróciliśmy na parking, czekało już na nas ognisko, przy którym piekliśmy kiełbaski. Potem był czas na gry i zabawy. O 13.00 zebraliśmy się do autokarów i wróciliśmy do szkoły. Wycieczka była bardzo udana i ciekawa.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


1 czerwca w 1b

Nasza klasa Dzień Dziecka postanowiła spędzić bardzo aktywnie. Najpierw zrobiliśmy sobie krótki spacerek po naszym Ursusie. Potem był czas na zabawę na placu przy Dzieci Warszawy. Gdy zabawa
w piratów, rycerzy i mamusie znudziła nam się, przeszliśmy na górkę przy boisku, gdzie urządziliśmy sobie prawdziwy piknik na zielonej trawce. Po zaspokojeniu naszego głodu i pragnienia postanowiliśmy urządzić zawody sportowe. Biegaliśmy, skakaliśmy i świetnie się bawiliśmy. Niestety co miłe, to szybko się kończy
i my również musieliśmy wrócić do szkoły. Ten dzień był bardzo udany i mimo upału spędziliśmy go w fajny sposób.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


"Robaki, ptaki i inne zwierzaki" w Muzeum Narodowym"

13 maja klasa 1b wybrała się na lekcję muzealną w Muzeum Narodowym. Podczas zajęć szukaliśmy na obrazach i rzeźbach różnych zwierzaków, zarówno tych bajkowych jak i takich, które możemy spotkać wokół nas. Na koniec każde z nas zrobiło własnego papierowego zwierzaka. Po wyjściu z muzeum niestety musieliśmy szybko wracać do szkoły, ponieważ pogoda nie dopisała i padał deszcz.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


1b z wizytą u strażaków

18 maja nasza klasa wybrała się na spotkanie do strażaków z 16 JRG. Wycieczka ta była podsumowaniem cyklu zajęć o pracy strażaków. Podczas wizyty zapoznaliśmy się z zadaniami jakie spełniają strażacy. Obejrzeliśmy sprzęt i dowiedzieliśmy się do czego służy. Na koniec każdy z nas mógł wejść do kabiny
w samochodzie strażackim, a potem polać wodę z przez prawdziwą prądownicę. Wycieczka bardzo się udała i sprawiła nam wiele radości.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


21 czerwca - Światowy Dzień Muzyki

Dnia 21 czerwca 2011 roku cały świat zawładnęła muzyka. Uczniowie naszej szkoły również przyłączyli się do uczestnictwa w tak wspaniałym wydarzeniu. O godzinie 9.30, wraz z wychowawcami, ruszyliśmy wspólnie w kierunku Parku Czechowickiego, gdzie miało odbyć się muzykowanie. Tuż przed 10, upajając się ciepłem płynącym z nieba rozłożyliśmy kocyki i oczekiwaliśmy rozpoczęcia. Na wstępie prowadząca konferansjerkę pani Janowska przypomniała nam cel spotkania i przybliżyła historię święta.

Światowy Dzień Muzyki* to cykliczna impreza odbywająca się na całym świecie *21 czerwca*, pierwszego dnia lata. Muzyka jest tu motywem uniwersalnym łączącym ludzi w różnym wieku, o różnym pochodzeniu, religii i statusie społecznym.** Dziś Święto Muzyki jest już wydarzeniem międzynarodowym, obchodzonym w ponad 300 miastach, 100 krajach i na 5 kontynentach.

Święto odbywa się cyklicznie, na całym świecie, 21 czerwca każdego roku, w dniu przesilenia letniego.

1. Święto jest wezwaniem do spontanicznego i nieodpłatnego uczestnictwa, zaadresowanym do osób indywidualnych jak i wszelkich instytucji (stowarzyszenia, szkoły, kościoły, kluby, teatry, domy kultury, ogniska itp.) w celu umożliwienia im wolnego wyrażenia się publicznie.
2. Wszystkie koncerty są bezpłatne dla publiczności.
3. Święto z założenia jest impreza plenerową, która odbywa się w każdym możliwym miejscu danego miasta (ulice, deptaki, parki, korytarze, podwórza, bramy itp.), lecz nie wyklucza również miejsc zamkniętych (niesprzyjająca pogoda, cisza nocna itp..), jeśli respektują one zasadę wolnego
i nieograniczonego wstępu. Święto jest też okazją do otwarcia dla muzyki miejsc, w których z reguły nie jest wykonywana "na żywo" (muzea, szpitale, urzędy..)
4. Święto jest dniem wyjątkowym zarówno dla muzyków jak i publiczności.

Potem już było istne szaleństwo....muzyka, taniec, śpiew, mieszały się ze sobą tworząc niezwykłe przedstawienie. Dawaliśmy się ponieść co raz to innym rytmom a każdy kolejny dźwięk wprowadzał
w drgania nasze ręce i nogi. Wyginam śmiało ciało - wszystkich nas opanowało!

A wystąpili:

Grupa taneczna (opiekun Alicja Żołądkiewicz)
Alicja Olszewska 5C
Weronika Skibicka 5c
Anna Brzozowska 5C
Urszula Łopacz 5C
Julia Artman 5C
Magdalena Gruszczyńska 6B
Zuzanna Kazała 6B
Sandra Krawczyk 6B
Wiktoria Szymanowska 6B
Ewa Filipkowska 6B
Julia Czerwińska 4C
Rita Nowacka 4B
Aleksandra Kanonik 6A

***

Uczniowie klasy *2C* w piosence "Wieża Babel" (opiekun Anna Miłkowska) Z utworem "Mamo i tato" klasa *0B* (opiekun Agnieszka Taborowska) "Żyjmy z ziemią w zgodzie" to utwór śpiewany przez klasę *2E* (opiekun Monika Janowska)

Grupa taneczna klasa *4D* (opiekun p.Iwona Zarzycka)
Weronika Grzymkowska
Kamila Bożejko
Zuzia Chmiel

***

"Po łące chodzi lato", "Nie siedź w kącie" zaśpiewała klasa *1A* (opiekun Małgorzata Niwińska)
"Nasze uszy słyszą świat" klasa *0A* (opiekun Hanna Zawadzka)
Układ taneczny Malwiny Tauter uczennicy klasy 3a (opiekun Bogumiła Wodyńska)
Utwór "Kaczka Dziwaczka" przedstawiły dzieci z klasy *1C* (opiekun Anna Tarczałowicz)
"Podajmy sobie ręce", "Wakacyjny pociąg" to utwory zaśpiewane i wytańczone przez klasę *1F* (opiekun Renata Słaba)
Układ taneczny przygotowały dziewczynki z klasy *1E *
Żabczyńska Karolina
Wyglądała Magda
Chruściel Magda

***

"Nie daj się" zaśpiewała nam uczennica klasy *3A* Emilia Lupa (opiekun Bogumiła Wodyńska)
Przedstawienie muzyczne obejrzeliśmy dzięki klasie *3C* (opiekun Agnieszka Jasiczak-Wolska)
"Only girl" wykonała dla nas Emilka Wiśniewska *4B* (opiekun Anna Tarwacka)
"Wierność jest nudna" to utwór zaśpiewany przez uczennicę klasy *4B* Kingę Nowakowską (opiekun Anna Tarwacka)
"Kiedy babia była mała" zaśpiewała klasa *2D* (opiekun Urszula Kopp)
Układ taneczny wykonał uczeń klasy *4E* tańczy Patryk Pokrzewickiego (opiekun Piotr Kędracki)
Katarzyna Kania wykonała utwór "Satellite"

Gościem honorowym był *burmistrz Ursusa Wiesław Krzemień*, który życzył nam wspaniałej, muzycznej zabawy. Przybliżył nam również cel naszego spotkania- i genealogię Święta Muzyki. Wielką radość sprawiły nam również dzieci z pobliskiego Przedszkola nr 200, które przybyły ze swoimi paniami i wraz
z nami śpiewały i tańczyły. Z racji, że muzykowanie odbyło się w parku to uczestnikami stali się również mieszkańcy Ursusa, którym nasze występy muzyczne bardzo się podobały i z niedosytem wracali do domu.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Jak przygoda, to tylko do syta. Jak do syta, to tylko w pizzerii takiej jak tu...

Dnia 17 czerwca 2011 roku wybraliśmy się do pizzerii. Zostaliśmy zaproszeni na pokaz i naukę pieczenia pizzy. Gdy dotarliśmy na miejsce powitał nas uśmiechnięty pizzer i bardzo sympatyczna pani kelnerka. Zajęliśmy miejsca przy stolikach i grupami poznawaliśmy tajemnice udanej pizzy.

Największe wrażenie zrobiło na nas ciasto latające pod sufitem. Pizzer z wielką precyzją manewrował między barem a piecem i ciacho lądowało w odpowiednim miejscu. Kolejnym etapem był sos i całe mnóstwo składników do wyboru. Kompozycje ustalaliśmy według potrzeb, upodobań i fantazji. Pizzeria oferuje ponad 30 różnych rodzajów pizzy a my próbowaliśmy wymyślić jeszcze jakąś oryginalną.

Po kilku minutach rozchodzący się zapach pobudził nasze wszelkie zmysły a żołądek zaczął grać coś na nutę rock and rolla. Na szczęście nie długo trzeba było czekać. Gorąca, pachnąca i nieziemsko smaczna pizza ukoiła nasze podniebienia. Na zakończenie otrzymaliśmy dyplomy małego pizzera, długopisy
i reklamówki firmowe.

Genialna sprawa i to zupełnie za darmo!!!

Pizzerii należą się wielkie podziękowania a Was zachęcamy to tej apetycznej przygody!!!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Zakończenie roku szkolnego

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Szkoła Podstawowa nr 4, im. Władysława Broniewskiego w Warszawie | rok szkolny 2019/2020