• Apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej

      13 października w naszej szkole odbyła się Oskarowa Gala Edukacji.

      Organizatorzy, czyli uczniowie klasy 6a i 6b, przeprowadzili wśród uczniów klas 4-8 ankietę, która miała wyłonić nauczycieli nominowanych do Oskarów w następujących kategoriach:

      - aktor/aktorka dramatyczna

      - aktor/aktorka drugoplanowa

      - najlepszy scenariusz

      - efekty dźwiękowe

      - scenografia

      - reżyseria

      - kostiumy i charakteryzacja

      - montaż

      - animacja

      - efekty specjalne

      - film krótkometrażowy

      - aktor/aktorka dramatyczna

      - nauczyciel najbardziej lubiany

      - Oskar za całokształt pracy.

      Oczywiście przyznane zostały także Oskary Honorowe naszej kadrze kierowniczej.

      Uroczystość cieszyła się wielkim zainteresowaniem, a uczniowie i nauczyciele z wypiekami na twarzy słuchali oskarowych rozstrzygnięć i dopingowali nominowanych.

      „Bo przecież życie to film, szkoła to plan filmowy, a nauczyciele i uczniowie to aktorzy, którzy wspólnie odgrywają swoje role zapisane w scenariuszu, jakim jest program nauczania.” 

      Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole był wyjątkowy. Podreśliło to również uroczyste przesłanie Samorządu Uczniowskiego w związku z jubileuszem 60-lecia szkoły.

     • Pasowanie na ucznia

      Czwartek, 13 października był wyjątkowym dniem dla wszystkich uczniów klas 1, którzy przystąpili do ślubowania.

      Na uroczystości mieliśmy zaszczyt gościć Panią Dyrektor Ewę Gerełło, zastępców Dyrektora: Panią Ewę Koszowską i Pana Janusza Gutkowskiego, zastępcę Burmistrza - Pana Kazimierza Sternika oraz Rodziców. Uczniowie przygotowali dla gości występ artystyczny, po czym odbyło się ślubowanie oraz pasowanie na ucznia przez Panią Dyrektor.

      Wszystkim pierwszoklasistom, życzymy sukcesów w nauce oraz wspaniałych chwil w gronie społeczności uczniowskiej SP4.

     • Instituto Comprensivo Giovanni Cagliero w Rzymie

      W dniach 04-06.10.2022 pani Magdalena Zagrajek i pani Katarzyna Kasprzak odbyły wizytę przygotowawczą w szkole Instituto Comprensivo Giovanni Cagliero w Rzymie. Spotkały się z dyrekcją szkoły i panią Teresą Talarico – nauczycielką języka angielskiego, która podjęła współpracę z naszą szkołą w ramach projektu POWER. Podczas wizyty został omówiony harmonogram działań mobilności uczniów, zaplanowano wyjścia do muzeów oraz zajęcia integrujące uczniów polskich i włoskich. Pani Magdalena i pani Katarzyna odwiedziły również Instytut Polski w Rzymie.

     • Wizyta we Włoskim Instytucie Kultury

      W ramach działań przygotowawczych do wyjazdu do Rzymu gościliśmy we Włoskim Instytucie Kultury. Pracownicy Instytutu opowiedzieli nam o misji tej instytucji w Polsce.

      W gmachu zabytkowego budynku przy ul. Marszałkowskiej 72 organizowane są liczne wydarzenia kulturalne: koncerty, wystawy sztuki, spotkania naukowe. Dowiedzieliśmy się, że prowadzone są tu kursy języka włoskiego, a zainteresowani kursanci mogą przystąpić do egzaminów językowych. Zwiedziliśmy bibliotekę mieszczącą się w Instytucie. Zostaliśmy zapoznani z jej ciekawym księgozbiorem.

      Pracownicy Instytutu przybliżyli nam elementy kultury włoskiej – opowiedzieli o włoskich zwyczajach i tradycjach, potrawach typowych dla wybranych regionów Włoch, włoskich artystach tworzących we Włoszech i w Polsce, miejscach w Rzymie, które powinniśmy zwiedzić, kontaktach polsko-włoskich. Pracownicy chętnie odpowiadali na nasze liczne pytania dotyczące Italii. W Instytucie gościliśmy 04 i 06.10.2022.

     • Światowy Dzień Zwierząt w SP4

      Światowy Dzień Zwierząt obchodzony jest corocznie 4 października. W Polsce świętujemy ten dzień od 1993 roku. Nasza szkoła zorganizowała wiec w tym dniu quiz wiedzy o zwierzętach, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem.

      Oprócz bogatej w informacje gazetki tematycznej na korytarzu każda klasa ozdobiła drzwi swoich sal lekcyjnych ciekawostkami o różnych zwierzętach.

      Równolegle do obchodów Światowego Dnia Zwierząt prowadzona była akcja charytatywna. Nasi uczniowie chętnie przynosili cały tydzień dary rzeczowe dla Schroniska "Na Paluchu". Mimo, że grono miłośników zwierząt stale rośnie to podejście ludzi do nich wciąż wymaga poprawy. Chomiki, psy, koty – towarzyszą nam na dobre i na złe, często dając więcej, niż same otrzymują. Robi się coraz zimniej, a sporo zwierzaków czeka na adopcję w schroniskach. Może właśnie dziś jest ten dzień, w którym podarujemy porzuconemu czworonogowi dom, a on odwdzięczy się bezgraniczną miłością, wdzięcznością i oddaniem.

     • Między nami kobietkami

      W dniu 6 października odbyło się spotkanie dziewcząt klas szóstych i siódmych w ramach programu "Między nami kobietkami", w którym nasza szkoła uczestniczy od kilku lat. Celami programu są zdobycie określonej wiedzy i lepsze zrozumienie przemian fizycznych i emocjonalnych zachodzących w okresie dojrzewania, przyswojenie prawidłowej terminologii dotyczącej części ciała, dorastania i rozwoju, zaakceptowanie siebie i złagodzenie stresów związanych z dorastaniem, uświadomienie sobie, że wraz z dojrzewaniem wzrasta odpowiedzialność za dbałość o swoje ciało i postępowanie. 

     • II Piknik Naukowy i XII Festiwal Oświatowy

      Dnia 17 września w Parku Czechowickim odbył się II Piknik Naukowy i XII Festiwal Oświatowy w Ursusie. Hasło przewodnie towarzyszące tegorocznemu wydarzeniu to: „Dobry klimat, dobre życie”. Nasza szkoła wzięła czynny udział w organizacji tego przedsięwzięcia i przygotowała trzy stoiska tematyczne. 
      STOISKO DYDAKTYCZNE -  Dobra energia z SP4 proponowało rozmaite aktywności, m.in.: bańka w bańce, zgadnij, kotku, co mam w środku - pudełka sensoryczne, ekozadania, wyzwól swoją energię - konkurs jazdy na rowerkach stacjonarnych, wyścigi robotów.

      STOISKO PLASTYCZNE angażowało uczestników pikniku w zabawy manualne: zrób z nami minifarmę wiatrową, zostań ekoprojektantem, malowanie twarzy, balonowe fantazje, wystawa prac tworzonych przez uczniów.

      STOISKO DEGUSTACYJNE - naładuj się energią oferowało zdrowy i pożywny poczęstunek w postaci ciast i owoców dla wszystkich, nie tylko uczestników konkursów i zabaw. 

      Wisienką na torcie okazał się występ przygotowany przez uczniów klasy 3a pod kierunkiem Pani Agaty Chmielińskiej. Dwudziestominutowe przedstawienie zatytułowane  „Wesoły świat Jana Brzechwy” zachwyciło publiczność, która nagrodziła wykonawców gromkimi brawami.

      Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia.
       

     • Warsztaty klas IV ze Strażą Pożarną i Strażą Miejską

      16 września 2022 roku odbyły się w naszej szkole warsztaty dla wszystkich klas czwartych z ochrony przeciwpożarowej, bezpieczeństwa pożarowego i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzięki pracownikom Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Pruszkowie i Straży Miejskiej z Pruszkowa uczniowie mogli skorzystać z bogatego doświadczenia praktyków oraz poruszających wyobraźnię pomocy dydaktycznych dedykowanych edukacji w zakresie profilaktyki przeciwpożarowej. Aktywny symulator pożaru oraz elektroniczne fantomy pomogły dzieciom zdobywać praktyczne umiejętności w trakcie zabawy. Nasi czwartoklasiści byli bardzo zaangażowani i sprostali stawianym im zadaniom celująco.

     • Nagroda dla uczennic z 8e w projekcie Deutsch Plus

      We współpracy z Goethe Instytut w ramach realizowanego w naszej szkole projektu Deutsch Plus uczennice z klasy 8e, które zdały egzamin FIT1 na poziomie A1 w Goethe Instytut, dostały niecodzienną nagrodę.

      W czwartek 15 września w klubie muzycznym "Progresja" odbył się koncert, na którym bawiły się nasze uczennice. Wystąpiły 3 zespoły: pierwszy z nich to ukraiński zespół "Kalush", który wygrał tegoroczną Eurowizję, drugim był polski "Recycling Band", ostatni to zespół niemiecki "OK.DANKE.TCHÜSS". Na koncercie panowała przyjemna, bardzo energiczna atmosfera.

     • Program "Polacy we Włoszech, Włosi w Polsce"

      Zapraszamy uczniów klas VI-VII do udziału w przedsięwzięciu „Polacy we Włoszech, Włosi w Polsce” realizowanego w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER).

      Projekt zakłada zaznajomienie uczniów klas VI-VIII Szkoły Podstawowej nr 4 w Warszawie z materialnym i niematerialnym dziedzictwem kulturowym Polski i Włoch. Uczniowie zwiększą swoją wiedzę na temat przenikania się obu kultur na wielu płaszczyznach – w zakresie języka, literatury, historii, sztuki. Przed wyjazdem będą uczestniczyli w zajęciach przygotowawczych w zakresie języka polskiego, historii, plastyki i języka angielskiego. Uczniowie wezmą udział w mobilności – udadzą się do Włoch do Rzymu. Tam wspólnie z rówieśnikami opracują e-book, przetłumaczą proste teksty na język polski i włoski, przygotują słowniczek polsko-włoski, opracują komiksy opowiadające historię powstania Rzymu i Warszawy. Wspólnie zwiedzą największe muzea rzymskie, udadzą się do instytucji polskich. Po powrocie uczestnicy podzielą się swoją wiedzą z rówieśnikami ze swojej szkoły. W projekcie przewidziano udział 30 uczestników. Zaplanowano dwa pięciodniowe (plus 2 dni na podróż) wyjazdy zagraniczne do szkoły Instituto Comprensivo Giovanni Cagliero w Rzymie. Wyjazdy odbędą się w październiku i listopadzie.

      Regulamin projektu znajduje się w zakładce "programy".

       

       

     • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

      Dnia 1 września uroczyście powitaliśmy nowy rok szkolny 2022/2023. Po odśpiewaniu hymnu szkolnego Pani dyrektor Ewa Gerełło przywitała wszystkich uczniów, ich rodziców, nauczycieli oraz Zastępcę Burmistrza Dzielnicy Ursus - Pana Wiesława Krzemienia, który zaszczycił nas w tym dniu swoją obecnością. Pani dyrektor życzyła wszystkim uczniom zapału do pracy oraz wielu sukcesów w nauce. Przedstawiła również swoich zastępców a także wychowawców klas.  Zgodnie z tradycją naszej szkoły uczciliśmy pamięć ofiar II wojny światowej, składając kwiaty pod pomnikiem Szarych Szeregów.

      Wszystkim uczniom, a w szczególności tym, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze szkołą, życzymy, aby zdobyta tu wiedza dawała im możliwości osiągania kolejnych sukcesów w następnych etapach edukacji. 


       


       

    • Sukces naszej absolwentki - Wiktorii
     • Sukces naszej absolwentki - Wiktorii

      Miło nam powiadomić, że nasza absolwentka, Wiktoria Błasiak, zdobyła stypendium Queen Hedvig Scholarschip.Wiktoria - bardzo ambitna i pracowita młoda osoba, ukończyła naszą szkołę ze średnią 6.00 i od września 2021 jest uczennicą IX Liceum Ogólnokształcącego im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie. W tym roku szkolnym wzięła udział w rekrutacji o stypendium Queen Hedvig Scholarschip, zdobywając w nim drugie miejsce i tym samym znajdując się w gronie laureatów. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów oraz wytrwałości w dążeniu do realizacji celów i marzeń!! Grono Pedagogiczne SP4

    • Punkt Przedszkolny w DK Kolorowa dla dzieci uchodźców
     • Punkt Przedszkolny w DK Kolorowa dla dzieci uchodźców

      Poniżej znajduje się informacja o nowym punkcie przedszkolnym dla dzieci uchodźców (wersja ukraińska i fonetyczna oraz polska).

      j.ukraiński:

      ДОРОГІ БАТЬКИ!

      ВІТАЄМО ДО ДОШКІЛЬНОГО ЦЕНТР, ОРГАНІЗОВАНОГО ДЛЯ ДІТЕЙ-БІЖЕНЦІВ, ПРИ ДОМ КУЛЬТУРИ «КОЛОРОВСЬКИЙ», ВУЛИЦЯ СОСНКОВСЬКОГО, 16.

      ТОЧКА ВІДКРИТТЯ БУДЕ З ПОНЕДІЛКА ПО П’ЯТНИЦІ, 9.00 - 15.00

      ДЛЯ ДІТЕЙ 4 - 6 РОКІВ.

      НА ТОЧКІ МИ ЗАБЕЗПЕЧАЄМО: ДОГЛЯД, ЇЖУ, ПІДХОДЯЩЕ ДЛЯ ДІТЕЙ, ПРИЄМНА РОЗВАГА.

      DOROHI BATʹKY!

      VITAYEMO DO DOSHKILʹNOHO TSENTR, ORHANIZOVANOHO DLYA DITEY-BIZHENTSIV, PRY DOMU  KULʹTURY «KOLOROVSʹKYY», VULYTSYA SOSNKOVSʹKOHO, 16.

      TOCHKA VIDKRYTTYA BUDE Z PONEDILKA PO PʺYATNYTSI, 9.00 - 15.00

      DLYA DITEY 4 - 6 ROKIV.

      NA TOCHKI MY ZABEZPECHAYEMO: DOHLYAD, YIZHU, PIDKHODYASHCHE DLYA DITEY, PRYYEMNA ROZVAHA.

      fonetycznie:

      DOROHI BATʹKY!

      VITAYEMO DO DOSHKILʹNOHO TSENTR, ORHANIZOVANOHO DLYA DITEY-BIZHENTSIV, PRY DOMU  KULʹTURY «KOLOROVSʹKYY», VULYTSYA SOSNKOVSʹKOHO, 16.

      TOCHKA VIDKRYTTYA BUDE Z PONEDILKA PO PʺYATNYTSI, 9.00 - 15.00

      DLYA DITEY 4 - 6 ROKIV.

      NA TOCHKI MY ZABEZPECHAYEMO: DOHLYAD, YIZHU, PIDKHODYASHCHE DLYA DITEY, PRYYEMNA ROZVAHA.

       

      j.polski:

      DRODZY RODZICE!

      ZAPRASZAMY DO PUNKTU PRZEDSZKOLNEGO ZORGANIZOWANEGO DLA DZIECI UCHODZCÓW W DOMU KULTURY „KOLOROWA”, UL. SOSNKOWSKIEGO 16.

      PUNKT CZYNNY BĘDZIE OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU W GODZ. 9.00 – 15.00 

      DLA DZIECI 4 – 6 LAT.

      W PUNKCIE ZAPEWNIAMY: OPIEKĘ, POSIŁEK ODPOWIEDNI DLA DZIECI, FAJNĄ ZABAWĘ.