-

"Ratujemy i Uczymy Ratować"

Program Edukacyjny "Ratujemy i Uczymy Ratować" prowadzony jest w Szkole Podstawowej nr 4 nieprzerwanie od 2010 roku i skierowany jest do klas I-III w szkołach podstawowych.

W semestrze zimowym roku szkolnego 2017/2018 Szkoła Podstawowa nr 4 siódmy rok brała udział w akcji rozpowszechniania wiedzy i umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia miały miejsce dzięki materiałom i manekinom do wykonywania resuscytacji krążeniowo- oddechowej otrzymanym w 2010 roku przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzego Owsiaka.

W semestrze zimowym roku szkolnego 2017/2018 w zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy zaangażowano 180 uczniów. Zajęcia prowadziła Anna Tarczałowicz.


Lekcja z udzielania pierwszej pomocy w I e

W październiku odbyło się w naszej klasie spotkanie w czasie, którego dzieci mogły poczuć się jak mali ratownicy. Dzieci poznały procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia oraz obserwowały czynności ratownicze w czasie zasłabnięć. Wiele emocji wzbudził pokaz czynności z zakresu resuscytacji wykonany na fantomie. Dzieci pod czujnym okiem pani Ani mogły samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy. Zostały zapoznane ze sprzętem ratującym życie i utrwaliły znajomość numerów alarmowych.

Spotkanie miało na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie dzieci z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w przypadku nieobecności osób dorosłych. Była to doskonała lekcja - połączenie zabawy z przekazywaniem jakże istotnej wiedzy, która może przynieść nieoceniony efekt - ratowanie życia. Po tej lekcji dzieci już wiedzą, na czym polega ich rola w sytuacji, kiedy trzeba komuś pomóc.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Nauka udzielania pierwszej pomocy w klasie 3h

Na zajęciach omówiono schematy bezpiecznego podchodzenia do poszkodowanego, oceny przytomności, wezwania pomocy, metody udrażniania dróg oddechowych, resuscytację krążeniowo-oddechową, pozycję bezpieczną ustaloną oraz sposoby ewakuacji. Praktyczne zajęcia na fantomie bardzo spodobały się uczniom. Zajęcia te przeprowadziła Pani Anna Tarczałowicz.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


2a uczy się pierwszej pomocy

6 listopada do naszej klasy przyszła pani Ania z niezwykłym gościem "Anią". " Ania" jest lalką do nauki wykonywania masażu serca. Na początku pani opowiedziała nam historię o małej Ani. Później dowiedzieliśmy się jak należy zachować się w nagłych wypadkach i jak pomóc osobie, która jest nieprzytomna. Na koniec każdy z nas wykonał "Ani" masaż serca i wypróbował bezpieczne ułożenie rannego kolegi lub koleżanki. To były bardzo ciekawe i potrzebne zajęcia.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Nauka pierwszej pomocy przedmedycznej w klasie 1C

Każdy z nas może stać się świadkiem wypadku lub nagłego zachorowania, które będzie stanowiło zagrożenie dla zdrowia lub życia osoby poszkodowanej. Ponieważ czas niezbędny na przybycie pierwszych zespołów ratunkowych to co najmniej kilka minut, bardzo ważne jest podjęcie właściwych działań mających na celu podtrzymanie życia lub zminimalizowanie niekorzystnych skutków zdarzenia.

7 listopada 2017r. uczniowie z klasy 1c mieli zajęcia dotyczące pierwszej pomocy przedmedycznej.  Omówiono na nich sposób  bezpiecznego podchodzenia do poszkodowanego, ocenę przytomności, metody udrażniania dróg oddechowych, resuscytację krążeniowo-oddechową, pozycję bezpieczną,  sposoby ewakuacji  itd. . Na koniec każdy z uczniów wykonał na fantomie "Ania" masaż serca i wypróbował bezpieczne ułożenie rannego. To były bardzo  potrzebne zajęcia.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Zajęcia z pierwszej pomocy w klasie 3G

Dnia 07.11.2017 w klasie 3G odbyły się zajęcia z pierwszej pomocy przedlekarskiej prowadzone przez p. Anię Tarczałowicz. Podczas zajęć, dzieci poznały historię powstania fantoma małej Ani, nauczyły się udzielania pierwszej pomocy oraz techniki wykonywania resustytacji oddechowo-krążeniowej. Miały również okazję wypróbować na sobie nawzajem wszystkich umiejętności, których nauczyły się podczas zajęć. 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Pierwsza pomoc w klasie 3c

Uczniowie klasy 3c również wzięli udział w lekcji dotyczącej pierwszej pomocy przedmedycznej. Bez wątpienia lekcja niosła wiele korzyści, a uczniowie chętnie angażowali się w jej przebieg.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


26 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

14 stycznia odbył się 26 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nasza Szkoła również uczestniczyła w tej ogólnopolskiej charytatywnej akcji.

Uczniowie z naszej szkoły otrzymali identyfikatory i mogli odwiedzić studio telewizyjne znajdujące się Pod Pałacem Kultury i Nauki W Warszawie. W naszej szkole już od ponad 7 lat uczniowie mogą uczyć się resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz innych działań z zakresu udzielania pierwszej pomocy dzięki manekinom i innym pomocom otrzymanym przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka. Reprezentantami naszej szkoły byli uczniowie 1d i 3h.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Pierwsza pomoc w klasie 3e

Uczniowie klasy 3e wzięli udział w lekcji o pierwszej pomocy. Wiedzą już, z czym związana jest pierwsza pomoc i jak sobie poradzić, gdy ktoś jej potrzebuje.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Pierwsza pomoc w klasie 3c

Uczniowie klasy 3c również wzięli udział w lekcji dotyczącej pierwszej pomocy przedmedycznej. Bez wątpienia lekcja niosła wiele korzyści, a uczniowie chętnie angażowali się w jej przebieg.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Pierwsza pomoc w klasie 1a

W dniu 13 kwietnia w klasie 1a odbyły się zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie przypomnieli sobie numery alarmowe i poćwiczyli resuscytację krążeniowo -oddechową.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Pierwsza pomoc w 3f

Bardzo ważnym jest umieć w odpowiedni sposób udzielić jak najszybciej pomocy osobie, której zagraża utrata życia. Na jednej z lekcji gościliśmy panią Annę Tarczałowicz, która opowiedziała nam jak należy się zachować podczas zagrożenia życia drugiej osoby. Nauczyliśmy się udzielania pierwszej pomocy, odpowiedniego ucisku klatki piersiowej by przywrócić oddech.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Pierwsza pomoc w klasie 3A

Uczniowie klasy 3A wzięli udział w lekcji pierwszej pomocy przedmedycznej. Bez wątpienia zajęcia niosły wiele korzyści, a dzieci chętnie angażowały się w ich przebieg.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Lekcja pierwszej pomocy w klasach siódmych

W ramach innowacji z biologii, uczniowie klas siódmych mieli zajęcia z pierwszej pomocy, podczas których przypomnieli sobie zasady postępowania w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Lekcja pierwszej pomocy

W naszej szkole odbyły się zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej prowadzone z ratownikiem medycznym. Przedstawione zostały zasady udzielniania pierwszej pomocy i omówione bezpieczeństwo zdrowotne. Uczniowie najpierw zobaczyli instruktaż udzielania pierwszej pomocy, a następnie mieli możliwość wykonania ćwiczeń z wykorzystaniem fantoma

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Szkoła Podstawowa nr 4, im. Władysława Broniewskiego w Warszawie | rok szkolny 2019/2020