-

Varsavianistyczna Szkoła
2017/2018W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła po raz drugi do projektu, którego celem jest zdobycie certyfikatu "Varsavianistyczna szkoła" przyznawanego przez Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół Warszawy. W ubiegłym roku szkolnym uczniowie, rodzice i nauczyciele podejmowali szereg różnorodnych działań w celu poszerzenia wiedzy o Warszawie. Dzięki zaangażowaniu całej społeczności szkolnej udało się uzyskać certyfikat na rok szkolny 2017/18.

Nie chcąc osiąść na laurach oraz dostrzegając potrzebę upowszechnienia wiedzy o naszej "małej ojczyźnie" wśród uczniów podejmujemy ten trud ponownie. W ramach tego projektu uczniowie będą poszerzać swoją wiedzę na temat Warszawy - jej przeszłości i teraźniejszości. Uczniowie będą m.in.uczestniczyć w zajęciach dotyczących historii Warszawy, jej zabytków czy obiektów przyrodniczych, wykonywać gazetki o tematyce warszawskiej itp. W tej zakładce będą prezentowane działania podejmowane przez naszą społeczność szkolną podczas trwania projektu. Zachęcamy jednocześnie do odwiedzania strony internetowej Towarzystwa Przyjaciół Warszawy www.tpw.org


!--wydarzenie początek-->

Wycieczka klasy 3i

26.09.2017r. kasa 3i odwiedziła Stadion Narodowy. Każdy miał szansę poczuć się jak kibic, a nawet zwiedzić szatnie, w których do meczów przygotowywali się Robert Lewandowski czy Cristiano Ronaldo.

Po tych niezwykłych emocjach, pojechaliśmy do Puszczy Kampinoskiej. Kampinoski Park Narodowy posiada 10 wytyczonych ścieżek dydaktycznych. Dzięki nim można poznać zakątki Puszczy Kampinoskiej pod względem przyrodniczym, geologicznym, kulturowym i historycznym.

Po długim spacerze, czekało na nas ognisko z pysznymi kiełbaskami oraz dalsze zabawy w terenie.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


3b na Stadionie narodowym oraz Puszczy Kampinoskiej

We wrześniu zwiedziliśmy wielofunkcyjny Stadion Narodowy w Warszawie. Pod opieką przewodnika obejrzeliśmy strefę piłkarzy, ich szatnie, jadalnie, strefę dziennikarzy oraz przeszliśmy trybuny wzdłuż i wszerz. Dalsza podróż do Puszczy Kampinoskiej była świetną okazją do spaceru na świeżym powietrzu i zabawy połączonej z biesiadą. Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy wieczorem do domu. Wrażenia były niesamowite!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Gazetka "Warszawa dawniej i dziś" - klasa 3a

W październiku klasa 3a zaprezentowała na gazetce szkolnej własnoręcznie wykonane plakaty dotyczące Warszawy, jej historii, zabytków, teraźniejszości. Wykonanie ich poprzedziły lekcje dotyczące naszej stolicy.


7b na spotkaniu z Panią Hanną Etemadi

14 listopada 2017 r. uczniowie klasy VII B wzięli udział w spotkaniu z reżyserką filmów dokumentalnych dotyczących pokolenia Polski Walczącej Hanną Etemadi, która opowiedziała o swojej twórczości w kontekście zatrzymania pamięci o minionych czasach. Spotkanie zostało połączone z projekcją filmu "Śpiew Syreny". Opowiadał o Krystynie Krahelskiej, poetce, sanitariuszce przynależącej do AK i ZWZ, która pozowała autorce pomnika warszawskiej syrenki. Uczniowie uczestniczyli w tej niecodziennej lekcji historii w wielkim skupieniu.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Podziel się książką

Szkoła Podstawowa Nr 4 zaprasza do udziału w akcji "Podziel się książką".

Organizowana jest zbiórka książek dla chorych dzieci ze Szpitala Dziecięcego im. Jana Bogdanowicza w Warszawie.

Zbieramy:
- bajki dla dzieci
- lektury szkolne
- ksiązki dla najmłodszych
- kolorowanki

Akcja trwa od 30.10.2017 do 17.11.2017.

Książki prosimy przynosić do sali nr 5.

Osoby odpowiedzialne za akcje: Agnieszka Wilk, Monika Karczewska i Natalia Krupinska


6A na wycieczce w Muzeum Chopina i Ogrodach UW

28.09.2017 r. udaliśmy się na wycieczkę do Muzeum Chopina. Zwiedzaliśmy z przewodnikiem ekspozycję muzeum dowiadując się wiele na temat życia i twórczości kompozytora. Uczestniczyliśmy w lekcji "Jak komponował Fryderyk Chopin". Mieliśmy również możliwość skomponowania własnego utworu, co było dla nas ciekawym doświadczeniem. Następnym punktem naszej wycieczki były ogrody Uniwersytetu Warszawskiego. Wspinając się na ich szczyt mogliśmy podziwiać ich ciekawą formę jak również widoki na Warszawę.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


SP4 na Festiwalu Oświatowym szkół i przedszkoli Ursusa.

Dnia 30 września 2017 r. w Parku Czechowickim odbył się Festiwal Oświatowy szkół i przedszkoli Ursusa. Tematem przewodnim pikniku było hasło "Ursus - lubię, znam, wiem". Podczas święta placówek edukacyjnych Ursusa przy pięknej i słonecznej pogodzie nasza szkoła zaprezentowała dzielnicę widzianą oczami uczniów i nauczycieli. Na stoisku szkoły miała miejsce prezentacja prac plastycznych w wykonaniu dzieci na temat ciekawych miejsc Ursusa. Jednocześnie wszyscy odwiedzający mieli możliwość wpisania swoich refleksji o naszej dzielnicy. Dla chcących sprawdzić swą wiedzę zostały przygotowane quizy z nagrodami, gry planszowe, szachy. Uczestnicy spragnieni aktywności fizycznej mogli skorzystać z rowerów stacjonarnych i pograć w grę "piłkarzyki". Artystyczne dusze mogły puścić wodze fantazji podczas kolorowania, zarówno tradycyjnych, jak i wielkoformatowych kolorowanek związanych z Ursusem. Najmłodszych najbardziej ucieszył duży dmuchany zamek- zjeżdżalnia, samodzielne puszczanie wielkich baniek mydlanych oraz malowanie twarzy. W trakcie zabawy można było się posilić przy stoisku ze smacznymi wypiekami przygotowanymi przez rodziców i dzieci naszej szkoły, jak również świeżymi owocami : gruszkami, jabłkami i śliwkami.

Festiwal Oświatowy był doskonałą okazją do zaprezentowania talentów artystycznych uczniów naszej szkoły. Niedźwiadek, za którego przebrany był jeden z uczniów, w zabawny sposób zapowiadał kolejne występy: począwszy od śpiewu i tańca najmłodszych uczniów, przez taniec nowoczesny uczniów klas starszych aż do popularnej wakacyjnej piosenki "Despacito". Podziwialiśmy też recytację wierszy o Ursusie autorstwa uczennicy klasy VI, a na koniec wszyscy młodzi artyści wspólnie zaśpiewali piosenkę. Dla upamiętnienia całego Festiwalu uczestnicy mogli wykonać zdjęcie, wykorzystując specjalnie przygotowaną makietę - dzięki niej na chwilę można było zmienić się w niedźwiedzia podróżującego na traktorze.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Klasa 3 J w Centrum Pieniądza

W dniu 10 października klasa 3 J wybrała się na wycieczkę do Centrum Pieniądza. Podczas zajęć uczniowie mogli dowiedzieć się czym płacona zanim wynaleziono monety. W gablotach były umieszczone różne przedmioty zwane płacidłami, które pełniły funkcje pieniądza. Pan przewodnik wyjaśnił poszczególne etapy rozwoju pieniądza, uświadamiając dzieci, że dziś można płacić poprzez urządzenia elektroniczne nie używając żadnych monet i banknotów. Pod koniec zwiedzania uczniowie udali się do skarbca, gdzie każdy próbował podnieść 12 kilogramową sztabkę złota, co okazało się niełatwe.

Wycieczka była uwieńczona pysznymi pączkami.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Kartka do Powstańca w 2a

W październiku podczas zajęć czytaliśmy opowiadanie pani Joanny Papuzińskiej, opisujące losy jej rodziny w czasie wojny. Była to książka pt. "Asiunia". Czytaliśmy również fragmenty książki "Powstanie Warszawskie - historia dla najmłodszych". Wspólnie z Panią rozmawialiśmy też o tamtych trudnych czasach. Po zapoznaniu z tymi książkami postanowiliśmy uczcić bohaterów Powstania Warszawskiego i wysłać do Nich kartki z podziękowaniami. Każdy z nas otrzymał swoją kartkę, a jedną napisaliśmy wspólnie w klasie. Na koniec zajęć każdy dostał do pokolorowania ilustrację przybliżającą nam obrazy z tamtego czasu. To były bardzo ciekawe lekcje, które pokazały nam jak żyli nasi rówieśnicy i jak wyglądała walka w Warszawie podczas wojny. Dowiedzieliśmy się, że Nasze Miasto nie poddało się i przez całą wojnę trwała w nim walka z okupantem.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


2a w Wilanowie

27 X razem z 2b pojechaliśmy na wycieczkę do Wilanowa. Tematem zajęć była " Wizyta u króla". Na początku mieliśmy warsztaty plastyczne - "Moda w czasach króla Jana". Panie zapoznały nas ze strojami z tamtej epoki. Nasza koleżanka i koledzy zostali modelami. Kinga została ubrana w suknię królewny, Michał przywdział żupan, a Kiryl - kontusz. Każde z nich mogło przymierzyć też kołpak - czyli nakrycie głowy. Potem każdy z nas zmienił się w projektantów i projektował stroje szlachcica i szlachcianki. Po warsztatach udaliśmy się z wizytą do pałacu. Oglądaliśmy tam komnaty królewskie i słuchaliśmy ciekawych opowieści pani przewodniczki.

To była bardzo ciekawa wycieczka.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Klasa 3f w Zamku Królewskim

Pod koniec listopada udaliśmy się do Zamku Królewskiego w Warszawie. Za nim jednak weszliśmy do jego wnętrza, przyjrzeliśmy się Kolumnie Króla Zygmunta III Wazy - wzniesiona w 1644 jest najstarszym świeckim pomnikiem w Warszawie; podziwialiśmy pozostałą część murów obronnych Starego Miasta; spacerowaliśmy uliczkami między zabytkowymi kamienicami i zachwycaliśmy się rynkiem Starego miasta.

Zamek Królewski prezentuje się przepięknie, mimo remontu fasady. Wnętrza zabytku, który doszczętnie został zniszczony podczas II Wojny Światowej i odbudowany w latach 1971 - 1984, zapierają dech w piersiach - piękne malowidła i zdobienia na ścianach i sufitach, wspaniałe malowidła przedstawiające życie Polskich królów, ich najbliższych i poddanych.

Oglądając uważnie różne rodzaje portretów królewskich (reprezentacyjne, konne, prywatne), poznaliśmy insygnia władzy królewskiej, symbolikę kolorów, symboliczne znaki króla (korona, berło, jabłko). Wzięliśmy również udział w zajęciach plastycznych, podczas których rysowaliśmy króla z uwzględnieniem kolorów i atrybutów królewskich.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Dzień Babci i Dziadka w klasie 1a

Dzień Babci i Dziadka to najpiękniejsze dni w roku. W tych dniach babcie i dziadkowie obdarzani są szczególnymi dowodami miłości. Dnia 12 stycznia 2018r. o godzinie 16.30 w naszej klasie odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka.

Zaproszeni dziadkowie licznie przybyli, aby podziwiać występy swoich wnucząt. Dla kochanych gości rodzice przygotowali poczęstunek w postaci ciasta, kawy i herbaty, a dzieci wspaniały program artystyczny.

Na początku dzieci recytowały wzruszające wiersze i piosenki okolicznościowe, związane tematycznie z tymże świętem. Oprócz montażu słowno - muzycznego szanowni goście obejrzeli spektakl pt. " Jak to kiedyś było w Warszawie". Podczas przedstawienia dzieci zaśpiewały najbardziej znane i lubiane przeboje z tamtych lat, takie jak: "Karuzela", "Czy tutaj mieszka panna Agnieszka" oraz "Autobus czerwony". Dzieci wykonały taniec z parasolkami do utwory "Parasolki". Zatańczyły cza czę do utworu "Serduszko puka w rytmie cza cza", a na koniec zatańczyły polkę warszawską. Stroje aktorów natomiast doskonale oddawały klimat tamtych czasów. Goście ze wzruszeniem patrzyli na swoje pociechy i wielkimi brawami dziękowali za występy. Na koniec wszystkie wnuczęta obdarowały swoich bliskich własnoręcznie przygotowanymi upominkami. Dopełnieniem uroczystego spotkania był słodki poczęstunek. Atmosfera tej uroczystości była wspaniała, podziękowaniom ze strony gości nie było końca. Dzieci poczuły się prawdziwymi gospodarzami naszej szkoły. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


1d w Królikarni

Dnia 14 lutego klasa 1d pojechała komunikacja miejska do Królikarni na lekcję muzealną pt. : Gładkie i chropowate- poznajemy fakturę rzeźby. Uczniowie najpierw nauczyli się rozpoznawać rzeźbiarstwo od malarstwa, potem uczestniczyli w warsztatach plastycznych. Na zajęciach każdy uczeń otrzymał glinę i mógł sam poczuć się jak rzeźbiarz. Powstawały płaskorzeźby np. serca, węża, lub rzeźby np. psa, bałwana. To były bardzo kreatywne i ciekawe zajęcia

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Klasa 1e w Zamku Królewskim

27 lutego nasza klasa wybrała się do Zamku Królewskiego na Zabawy plastyczne. Po krótkiej wizycie w komnatach zamkowych samodzielnie tworzyliśmy prace plastyczne inspirowane eksponatami, które obejrzeliśmy wcześniej. Podczas zajęć poznaliśmy technikę plastyczną - malowanie na szkle. Było to dla nas nowe doświadczenie, bowiem dotychczas Zamek Królewski kojarzył nam się głównie ze zwiedzaniem i poznawaniem historii. Tym razem doskonaliliśmy swoje umiejętności plastyczne.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Klasa 1d w Zamku Królewskim

Dnia 22 lutego 2018 roku klasa 1d pojechała na wycieczkę. Celem było Stare Miasto w Warszawie. Podróżowali komunikacja miejską do Zamku Królewskiego.

Wycieczka była bardzo ciekawa. Poznali historie władców Polski oraz zamek, gdzie mieszkali dawno temu królowie. Na zakończenie zwiedzania odbyły się warsztaty plastyczne, na których uczniowie wykonali królewskie korony. To była udana wycieczka.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Widzę z klasą z 3b

Dzięki uprzejmości mamy jednego z uczniów naszej klasy mogliśmy wybrać się na wycieczkę do zakładu produkcyjnego Essilor Optical Laboratory Polska sp. z o.o. w Warszawie. Mieliśmy niepowtarzalną okazję na własne oczy zobaczyć jak produkowane są soczewki okularowe. Dowiedzieliśmy się jak należy dbać o wzrok, jak zbudowane jest nasze oko i dlaczego ważne jest jego badanie. Pracownicy "Essilor" pokazali nam kilka ciekawostek i zabaw optycznych, a sami mogliśmy ozdobić drewniane oprawki wymarzonych okularów. Na koniec profesjonalnie zbadano nam wzrok, byśmy mogli upewnić się, czy naszym oczom nie potrzebne jest wsparcie.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Warszawa - Stare Miasto, klasa 2c

W ramach realizacji programu "Varsavianistyczna Szkoła" uczniowie klasy 2C wzięli udział w wycieczce, w której poznawali najpiękniejsze i najciekawsze miejsca warszawskiej Starówki.

To była niezapomniana lekcja historii.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Klasa 3d w Zamku Królewskim

Uczniowie klasy 3D byli w Zamku Królewskim w Warszawie na lekcji "Warszawa Caneletta". Uczniowie poznali Warszawę sprzed 200 lat, jej architekturę i mieszkańców. Przyglądaliśmy się także4 jak wyglądało życie dawnego miasta.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Klasa 3d poznaje historię

Uczniowie klasy III D poznali legendy warszawskie. Dzieci wykonywały prace plastyczne ilustrujące legendy: Warszawska Syrenka, Bazyliszek, Złota Kaczka. Po wysłuchaniu legend rozwiązywali zagadki i zadania związane z poznanymi opowieściami o Warszawie.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


3e poznaje Warszawę

Klasa 3e niedawno uczestniczyła w lekcjach dotyczących Warszawy. Poznawała ulice, zabytki, sławnych ludzi. Uczniowie wykonali piękne prace plastyczne dotyczące naszej stolicy.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Warszawa oczami uczniów - klasa 1c

Warszawska Starówka, Pałac Kultury i Nauki, Łazienki Królewskie, Muzeum "Pałac w Wilanowie", pomnik Syrenki warszawskiej czy Stadion Narodowy - to tylko niektóre miejsca warte zobaczenia w Warszawie.

Uczniowie klasy 1c zapraszają w podróż po naszej stolicy.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Warszawa widziana oczami uczniów klasy 3f

Warszawa, stolica Polski, a zarazem jej największe miasto. Można ją kochać za piękne budynki, wspaniałe zabytki, przyjazne parki i place zabaw. Można jej nie lubić za tłok na ulicach, ścisk w autobusach i tramwajach.... My pokazaliśmy na naszych pracach plastycznych tylko jej wspaniałość i to za co ją podziwiamy.

Zapraszamy do obejrzenia zdjeć


Szkoła Podstawowa nr 4, im. Władysława Broniewskiego w Warszawie | rok szkolny 2019/2020