• Pierwsza grupa uczestników zakończyła swój pobyt w Rzymie - 29.10.2022 szczęśliwie wróciła do Warszawy.

• Tydzień w gorącej Italii minął niezwykle szybko, a to wszystko za sprawą licznych atrakcji i zadań, z którymi przyszło nam się zmierzyć. Nie tylko intensywnie zwiedzaliśmy Wieczne Miasto (m.in. Koloseum, Forum Romanum, Piazza di Spagna, Piazza San Pietro, Katakumby św. Kaliksta), antyczną Ostię oraz Villę d'Este w Tivoli, ale również podejmowaliśmy różnego rodzaju wyzwania wynikające z założeń projektu. Przede wszystkim poszukiwaliśmy śladów słynnych Polaków i polskiej kultury w Rzymie (m.in. znaleźliśmy wizerunek Czarnej Madonny w Bazylice św. Jana na Lateranie oraz popiersie Henryna Sienkiewicza w kościele Domine Quo Vadis przy Via Appia Antica). W trakcie zajęć we włoskiej szkole zaznajamialiśmy nowych przyjaciół z naszą kulturą. Wśród licznych działań znalazły się: nauka poloneza, próby wspólnego recytowania poezji Wisławy Szymborskiej, ćwiczenia łamańców językowych oraz wyszukiwanie w języku polskim zapożyczeń z języka włoskiego. Przedstawiliśmy również naszą interpretację legendy o Warsie i Sawie, a Włosi odwdzięczyli się prezentacją mitu o założeniu Rzymu, czyli mitu o Romulusie i Remusie. Choć miniony tydzień był dla naszych organizmów nie lada wyzwaniem, niecodziennie pokonujemy przecież pieszo kilkunastokilometrowe trasy, to doświadczenia spędzonych w Rzymie dni na długo pozostaną w naszej pamięci. Cicho liczymy również na szybki powrót do stolicy słonecznej Italii. Na szczęście istnieje spora szansa, że nasze marzenie się spełni - podobno wszystkie drogi prowadzą do Rzymu.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć:

• Druga grupa uczestników projektu wróciła do Warszawy

• Późnym wieczorem w sobotę 12 listopada druga grupa w ramach projektu POWER wróciła z tygodniowego pobytu w słonecznej Italii. Uczniowie, którzy z pojechali do Rzymu mają za sobą czas bardzo dużej aktywności. Każdego dnia pokonywali dzielnie po kilkanaście kilometrów. Dzięki temu mogli osobiście zobaczyć najważniejsze zabytki Rzymu i okolic. W tych podróżach po Wiecznym Mieście towarzyszyły im ich włoscy rówieśnicy z Instituto Comprensivo de Giovanni Cagliero. W przełamaniu początkowej tremy i niepewności pomogły liczne działania tj. wspólne zatańczenie poloneza i belgijki, przedstawienie siebie nawzajem, swoich szkół i zasad tam funkcjonujących. Wszyscy uczniowie, zarówno polscy jak i włoscy, bardzo szybko się ze sobą zaprzyjaźnili i chętnie uczestniczyli w każdej aktywności, a nierzadko samodzielnie rozszerzając zaproponowane działania.

Podczas pobytu dzieci uczyły się od siebie nawzajem poprzez prezentowanie swojej kultury np. przedstawiały legendę o Warsie i Sawie oraz o powstaniu Rzymu. W trakcie zwiedzania zabytków m.in. Katakumb św.Kaliksta, Koloseum, Forum Romanum, Panteonu, Watykanu czy fontanny di Trevi wymieniały się spostrzeżeniami i ciekawostkami historycznymi. Dzięki temu uczniowie rozwinęli swoje kompetencje językowe i poszerzyli swoją wiedzę o kulturze włoskiej, architekturze i języku włoskim. Jednocześnie podczas swojej podróży szukaliśmy polskich akcentów w Rzymie. Podążyliśmy śladami Henryka Sienkiewicza, Adama Mickiewicza, Czesława Miłosza, Jana Pawła II oraz Stanisława Kostki. W trakcie intensywnego zwiedzania nasi uczniowie mogli skosztować tradycyjnych potraw i deserów włoskich. Każdy zawsze z wielką ochotą próbował wszystkich włoskich przysmaków. Jednak prawdziwa włoska pizza i lody były numerem jeden na naszej kulinarnej mapie Rzymu. Każdy uczeń wracał do domu z bagażem wspaniałych doświadczeń i na pewno będziemy wspominać ten wyjazd jako bardzo ciekawe i niezapomniane wydarzenie.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć:

Kolejne dni wyjazdu z persepktywy uczniów:

Dzień 1: 7_listopada.pdf

Dzień 2: 8_listopada.pdf